Aktualnie jesteś: SŁOŃCE Szkoła Reny Mireckiej / Warsztaty

Przejście. Odosobnienie poświęcone badaniom nad organicznym ludzkim rytuałem

Laboratorium w ramach SŁOŃCE Szkoły Reny Mireckiej, prowadzenie Marco Balbi Dipalma
Wydarzenie odwołane

21–25/07/2019 {niedziela–czwartek}
Brzezinka, leśna baza Instytutu Grotowskiego

Zapisy do 10 lipca
W języku angielskim

Przejście. Odosobnienie poświęcone badaniom nad organicznym ludzkim rytuałem
Fot. Magdalena Mądra

Laboratorium „Przejście” w ramach SŁOŃCE Szkoły Reny Mireckiej poświęcone jest poszukiwaniu sposobów na osiągnięcie stanu zjednoczenia („communion”) i zrozumienia, czym się on charakteryzuje. Praca przeznaczona jest zarówno dla osób działających w sferze poszukiwań twórczych lub medytujących, jak i tych, którzy mają potrzebę odkrycia lub doświadczenia na nowo w swoim życiu siły empatycznego kontaktu.

Pewne intymne doświadczenia wiodą nas w poszukiwaniu czegoś, co nadaje sens naszym działaniom. Przechodzimy przez sytuacje, które różnie rozumiemy w zależności od tego, na jakim etapie naszej życiowej podróży się znajdujemy. Nie zawsze mamy czas, aby się zatrzymać i wczuć w to, co się wokół nas dzieje. Podczas laboratorium „Przejście” uczestnicy mogą zapomnieć o codziennych troskach i udać się do sali treningowej, schronienia, żeby przez pięć dni szukać siebie i uczestniczyć w budowaniu niewielkiej społeczności.

Praca opiera się na treningu, ćwiczeniach fizycznych i plastycznych wypracowanych na podstawie doświadczeń Reny Mireckiej wyniesionych z pracy w Teatrze Laboratorium, a także na tradycyjnych pieśniach oraz improwizacji z instrumentami i bez nich. Elementy pracy zaczerpnięte z tai chi chuan, chińskiej sztuki walki wewnętrznej, to: równowaga, odprężenie w działaniu, wertykalność kręgosłupa, płynność ruchu, nawiązanie więzi z otoczeniem, drugą osobą i grupą. Intonując indyjskie mantry i medytując, uczestnicy wchodzą w stan spokoju i wewnętrznej koncentracji, przygotowują się do badań nad działaniami. Technika i precyzja ćwiczeń pozwalają uwolnić się od psychofizycznych oporów i rozluźnić. Nie są celem pracy, ale kluczami, które otwierają zaufanie i miłość do siebie oraz badają impuls prowadzący do przebudzenia organicznego procesu. Pozwalają penetrować doświadczenia, pytania, pragnienia i marzenia w celu osiągnięcia gotowości do ofiarowania energii, odkrycia wewnętrznej motywacji do działania i porzucenia siebie. Ważnymi elementami są improwizacja głosowa i cielesna, służące do rozwinięcia zaproponowanych zalążków struktur działań i stworzenia sytuacji indywidualnych poszukiwań dzielonych z partnerem i grupą, aby zbadać to, co mamy w sobie, co nas łączy i jednoczy. Stworzyć korzenie w życiu i dzielić się doświadczeniem, które wykracza poza naszą indywidualność, nawet po powrocie do domu.

Fot. Rafał DębskiMarco Balbi Dipalma urodził się w 1982 roku w Angerze, we Włoszech. Ukończył Wydział Teatru i Dramatu na Uniwersytecie Bolońskim. Od 2001 roku studiował i pracował z mistrzem Dimitrim Pasqualim, od którego nauczył się podstaw tradycyjnego aktorstwa. Od 2004 roku uczestniczy w parateatralnych warsztatach Reny Mireckiej, od pewnego momentu jest jej asystentem. Obecnie jest liderem własnych poszukiwań „Przejście”, prowadzonych zgodnie z nauczaniem Reny. U Reny Mireckiej studiował trening wypracowany w Teatrze Laboratorium, ćwiczenia plastyczne, różne techniki medytacyjne, hatha jogę, działanie i strukturę, proste tańce, pieśni, pracę z głosem, pracę wokalną z tekstem i pisanie pieśni.

Uczy jogi, tworzenia filmów wideo, tai chi chuan. Uczy się i trenuje tai chi chuan u mistrza Shi Rong Hua. Od 2015 roku jest asystentem Kristofera Twofeathersa, odprawiającego starożytne rytuały uzdrawiania, inipi gapi („ceremonię szałasu potu”) oraz wykonującego tańce i pieśni amerykańskich Indian. Pobiera duchowe nauki u hinduskiej mistrzyni Ammy.

Marco Balbi Dipalma
Powrót do domu
pdf

Przyjazd do Brzezinki 20 lipca wieczorem, wyjazd do Wrocławia 26 lipca rano.

Harmonogram dnia:

6:00–6:30 powitanie słońca
6:30–7:00 tai chi lub hatha yoga
7:00–8:00 medytacja i śpiew
8:00–9:00 śniadanie
9:00–11:00 sprzątanie, przygotowanie jedzenia
11:00–13:00 badania nad organicznym ludzkim rytuałem ‒ powitanie słońca
13:00–16:00 obiad, odpoczynek
16:00–19:00 badania nad organicznym ludzkim rytuałem ‒ powitanie słońca
19:00–20:00 kolacja
20:30–21:30 medytacja i śpiew ‒ powitanie słońca

Treningi będą prowadzone w pomieszczeniach i na zewnątrz. Prosimy uczestników o przyniesienie wygodnych, bezpiecznych białych ubrań treningowych (długie spodnie bez guzików, pasków, zamków). Zachęcamy uczestników do przyniesienia instrumentów, szczególnie bębnów.

Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim, jednak przez większość czasu będziemy się starać zachować milczenie, aby móc się wsłuchać w głos serca matki.

Koszt: 800 PLN

Cena obejmuje pełne wyżywienie, przejazdy na trasie Wrocław – Brzezinka i noclegi. Uczestnicy wspólnie przygotowują posiłki. Zakup żywności wg zgłoszonego przez uczestników zapotrzebowania gwarantuje organizator.

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 10 lipca 2019 do Magdaleny Mądrej na adres: magda@grotowski-institute.art.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona.

Warsztaty odbędą się w Brzezince, historycznej, leśnej bazie Instytutu Grotowskiego, 40 km od Wrocławia. Początki leśnej bazy w Brzezince sięgają 1971 roku, kiedy Jerzy Grotowski wraz z aktorami Teatru Laboratorium przeprowadzili renowację znajdujących się tu obiektów. W skład odnowionych zabudowań gospodarskich, otoczonych 10 hektarami lasu, wchodzą sala teatralna, sale studyjne i kwatery. Obecnie Brzezinka służy głównie działaniom warsztatowym.

Galeria zdjęć