Aktualnie jesteś: SŁOŃCE Szkoła Reny Mireckiej / Warsztaty

Przejście

Laboratorium parateatralne prowadzone przez Marco Balbiego Dipalmę w ramach SŁOŃCE Szkoły Reny Mireckiej

czw.–pon. 16–20/04/2020, 16.00–20.00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Zapisy do 13 kwietnia
W języku angielskim

Przejście
Fot. Marlena Krupa

Czasem czuję, że moje codzienne życie nie wystarcza,
aby zaspokoić moje pragnienie Miłości, Wiedzy i Prawdy.

Czasem czuję się opuszczony.
Czasem nie mam czasu się uśmiechać.
Czasem nie mam czasu płakać.
Ale jeśli to miejsce nie jest tym właściwym,
gdzie mam pójść?

Czasem nie mogę. Nie mam czasu.
Czasem po prostu muszę iść i coś robić.
Ale po co i dla kogo? Czasem
moje serce nie wie,
jak kochać.

Gdy idę drogą i się mijamy,
Zadaję sobie pytanie, czy to, co widzę, to naprawdę jesteś Ty, i czy to, co widzisz Ty, to naprawdę ja.
Czego szukam ja, a czego szukasz Ty?
Może tego samego horyzontu światła?
A czasem Czas

mija,
mija,
przechodząc obok.

„Przejście” to laboratorium parateatralne poświęcone odkrywaniu Tajemnicy Obcowania ‒ temu, czym ono jest i jak można go doświadczyć.

Jeśli odczuwasz potrzebę przeniesienia się w miejsce, które będzie twórczym schronieniem, gdzie będziesz mógł oczyścić się z nawyków, oddać Siebie mnie, i gdzie ja oddam siebie Tobie, miejsce, w którym będziemy mogli być razem w szczególnym poczuciu przynależności, proszę przyjdź.

Spotkanie rozpocznie się od medytacji i modlitwy, które pozwolą nam osiągnąć stan wyciszenia, spokoju i wewnętrznej koncentracji, będących wstępem do twórczych poszukiwań. Śpiewając mantry, otworzymy się na siebie, połączy nas wspólna energia.

Trening aktorski przekazany przez Renę Mirecką ‒ obejmujący rozgrzewkę, ćwiczenia fizyczne, hatha jogę w parach, ćwiczenia plastyczne i ćwiczenia głosowe ‒ posłuży nam jako narzędzie do otwarcia naszego ciała energetycznego i wyzwolenia twórczej energii, która znajduje się w nas i wokół nas. Radosnej energii ukrytego w nas boskiego dziecka.

Improwizując, sięgniemy do naszych doświadczeń, pytań, pragnień, marzeń i uczuć, poszukując motywacji, która pomoże nam obudzić rytm, impulsy, otwierające drogę wiodącą w głąb procesu, ku byciu tu i teraz. Improwizacja może być horyzontalna, umożliwi nam odniesienie się do siebie nawzajem i do danej sytuacji, albo wertykalna, wiodąca ku spotkaniu.

Nasze poszukiwania będą zakorzenione w tradycyjnych źródłach twórczych. Żywy dialog z tradycją z wykorzystaniem improwizacji pomaga zrozumieć pewne aspekty techniki sztuk performatywnych, a szczególnie badać istotę ludzkiej obecności.

Gdy działania parateatralne mają już swoją strukturę, staram się odpowiedzieć na pytanie, jak stworzyć tradycyjny a zarazem współczesny rytuał, który nas połączy, zjednoczy. Taniec, śpiew, gra, działanie i recytacja tekstów jako nasz wspólny dar, jako droga ku Wspólnej Obecności, która jest Miłością.

Razem!

Marco

Uczestnicy: muzycy, aktorzy, tancerze, śpiewacy, piosenkarze, terapeuci, pracownicy socjalni, poszukiwacze duchowi

Fot. Rafał DębskiMarco Balbi Dipalma urodził się w 1982 roku w Angerze, we Włoszech. Ukończył Wydział Teatru i Dramatu na Uniwersytecie Bolońskim. Od 2001 roku studiował i pracował z mistrzem Dimitrim Pasqualim, od którego nauczył się podstaw tradycyjnego aktorstwa. Od 2004 roku uczestniczy w parateatralnych warsztatach Reny Mireckiej, od pewnego momentu jest jej asystentem. Obecnie jest liderem własnych poszukiwań „Przejście”, prowadzonych zgodnie z nauczaniem Reny. U Reny Mireckiej studiował trening wypracowany w Teatrze Laboratorium, ćwiczenia plastyczne, różne techniki medytacyjne, hatha jogę, działanie i strukturę, proste tańce, pieśni, pracę z głosem, pracę wokalną z tekstem i pisanie pieśni.

Uczy jogi, tworzenia filmów wideo, tai chi chuan. Uczy się i trenuje tai chi chuan u mistrza Shi Rong Hua. Od 2015 roku jest asystentem Kristofera Twofeathersa, odprawiającego starożytne rytuały uzdrawiania, inipi gapi („ceremonię szałasu potu”) oraz wykonującego tańce i pieśni amerykańskich Indian. Pobiera duchowe nauki u hinduskiej mistrzyni Ammy.

Marco Balbi Dipalma
Powrót do domu
pdf

Koszt: 500 PLN

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 13 kwietnia 2020 na adres: m.balbi@grotowski-institute.art.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona.

Galeria zdjęć