Teatr – sztuka społeczna

Konferencja oraz pokaz uczestników kursu „Teatr – sztuka społeczna”, dotyczące tworzenia teatru z grupami zagrożonymi wykluczeniem społecznym | online

sob. 5/12/2020, 11:00
Platforma Zoom

Wstęp wolny. Na panele dyskusyjne obowiązują zapisy do 3 grudnia 2020.
W języku polskim

Teatr – sztuka społeczna
Fot. Iwona Konecka

Teatr nazywamy sztuką społeczną nie tylko dlatego, że jego istotą jest spotkanie, lecz także dlatego, że jako sztuka może realizować swój potencjał krytyczny przez realne działanie ciążące ku zmianie społecznej i poprawie sytuacji grup marginalizowanych. Niezależni twórcy i pedagodzy teatru wielokrotnie udowodnili, że mają odwagę i niezbędne umiejętności do pracy w przestrzeniach zarazem bardzo trudnych i ważnych. Sięgając po teatr, przeciwstawiają się wykluczeniom społecznym i przejawom dyskryminacji.

Takich zaangażowanych w problemy społeczne artystów i artystek potrzeba znacznie więcej. Stąd dziewięciomiesięczny kurs „Teatr – sztuka społeczna”, w ramach którego eksperci i ekspertki z doświadczeniem w tym polu spotkali się z twórcami i pedagogami teatru. Uczestnicy kursu nie tylko otrzymali konkretne narzędzia do pracy, lecz także poznali jej realia z pierwszej ręki. Wypróbowali też nabyte umiejętności w praktyce.

Planowana konferencja będzie przestrzenią wymiany doświadczeń dla animatorów, pedagogów teatru oraz artystów zaangażowanych społecznie, których frapują pytania o higienę pracy, działania z przyjaciółmi, różnice między procesem a efektem w sztukach społecznych oraz sposoby na przekonanie do siebie instytucji i uczestników jeszcze przed rozpoczęciem działań. Tematy paneli dyskusyjnych zaproponowali uczestnicy kursu, którzy jednocześnie będą moderować dyskusje.

Kurs „Teatr – sztuka społeczna” obejmował nie tylko warsztaty eksperckie, lecz także zajęcia praktyczne, w ramach których uczestnicy zainicjowali własne procesy z grupami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Po zakończeniu paneli dyskusyjnych podzielą się oni swoimi doświadczeniami i refleksjami w formie pokazu performatywnego, który będzie można obejrzeć w relacji na żywo na profilu Teatru Realistycznego na Facebooku.

Twórczynie i koordynatorki: Iwona Konecka, Katarzyna Pągowska

Więcej o kursie „Teatr – sztuka społeczna” na stronie: http://off-teatr.pl/teatr-sztuka-spoleczna/

Biogramy twórczyń oraz ekspertek i ekspertów prowadzących warsztaty w ramach kursu na stronie: http://off-teatr.pl/teatr-sztuka-spoleczna-eksperci/

Uczestnicy kursu: Karolina Biedroń, Domela Grenda, Natalia Łukiewicz, Kamil Malecki, Joanna Olejniczak, Mateusz Przygodziński, Karolina Rosocka, Joanna Helena Rozkosz, Sława Tarkowska, Marta Wiśniewska, Lena Witkowska, Patryk Ziernicki

Organizator: Fundacja Teatr Realistyczny

Partnerzy:
Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu
Wrocławska Offensywa Teatralna
Zachodniopomorska Offensywa Teatralna
Portal off-teatr.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zapisy na panele dyskusyjne trwają do 3 grudnia 2020 na stronie: http://off-teatr.pl/teatr-sztuka-spoleczna-konferencja

Program 

11:00–12:30

1 panel
Higiena pracy teatralnej – dobre praktyki podczas procesów grupowych
Prowadzący: Kamil Malecki, Joanna Rozkosz, Lena Witkowska
Zapisy: https://forms.gle/srQhtcAqbkKKXMuL7

Struktura spotkania będzie opierać się na moderowanej dyskusji i wymianie doświadczeń.
Celem panelu i podsumowaniem spotkania będzie również stworzenie „Narzędziownika Dobrych Praktyk” – zbierającego nasze pomysły i inspiracje, służące pracy pedagogicznej.
Dwa główne obszary tematyczne to:
HIGIENA GRUPY – dobre rytuały;
HIGIENA OSOBISTA – granice własne.
Czym jest higiena pracy?
Jak wytwarzać relacje, które są bezpieczne dla uczestników i prowadzącego?
Jak stworzyć regulamin współpracy? Co powinno się w nim znaleźć?
Jak zorganizować dobrą przestrzeń do rozmowy o wspólnym procesie oraz indywidualnych emocjach?
Jakie są dobre praktyki w ramach funkcjonowania grupy?
Czy da się mądrze wkurzyć?

2 panel
Proces czy efekt? – o dylematach w pracy artystycznej z grupami zagrożonymi wykluczeniem społecznym
Prowadzące: Natalia Ługiewicz, Karolina Rosocka, Domela Grend
Zapisy: https://forms.gle/4DWfsQFGpwUuPwxP8

Proces czy efekt? – o dylematach w pracy artystycznej z grupami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Sztuka społeczna jest zorientowana przede wszystkim na zmianę społeczną. Jej głównym celem jest szeroki, zróżnicowany, oddolny udział obywateli w definiowaniu i tworzeniu sztuki. Czy zatem efekt jest konieczny? Czy zmiana społeczna może się odbyć bez efektu? Jeżeli nie, to na ile istotna jest jego jakość? Jak podążać do efektu w zgodzie z samym sobą, jednocześnie pozostając otwartym na potrzeby uczestników? A może sam proces jest efektem?
Na te wszystkie nurtujące pytanie będziemy wspólnie poszukiwać odpowiedzi w czasie naszego spotkania.

12:45–14:15
1 panel
Jak pracować z przyjaciółmi – sposoby na utrzymanie dyscypliny i higieny pracy w grupach bliskich sobie ludzi
Prowadzące: Karolina Biedroń, Joanna Olejniczak
Zapisy: https://forms.gle/XJ4Bm8qSLxYzuGoo9

W teatrze offowym często pracujemy ze znajomymi lub przyjaciółmi. Ma to swoje dobre strony – luźna atmosfera na próbach, wsparcie podczas pracy twórczej. Możemy robić to, co kochamy, z ludźmi, których lubimy.
Niestety, praca w gronie przyjaciół może też być uciążliwa. Trudniej jest wyrażać krytykę czy utrzymać dyscyplinę i profesjonalizm spotkań. Zdarza się, że cierpią na tym nasze projekty. Jak sobie z tym radzić? Jak zachować zalety pracy z najbliższymi, jednocześnie unikając błędów i tworzenia toksycznej atmosfery? Czy da się w takim układzie rozdzielić pracę od życia prywatnego? I czy tego właśnie potrzebujemy?
W trakcie dyskusji podzielimy się swoimi doświadczeniami i spróbujemy wypracować zbiór dobrych praktyk, które byłyby odpowiedzią na te pytania.

2 panel
Jak przekonać tych, bez których nic nie zrobimy – uczestników i instytucje?
Prowadzący: Marta Wiśniewska, Mateusz Przygodziński, Patryk Ziernicki
Zapisy: https://forms.gle/3Ktu7Jop5CvoPcqg6

Jak zacząć współpracę z instytucjami? Co zrobić, żeby wzbudzić zaufanie, jak nawiązać relację i jak opowiadać o swoich pomysłach?
Zapraszamy do warsztatowej wymiany myśli i doświadczeń dotyczących realizacji projektów wspólnie z instytucjami. Przyjrzymy się wyżej wymienionym tematom oraz poświęcimy uwagę zagadnieniom, takim jak charyzma, pierwsze wrażenie, przedstawianie swoich kompetencji, opowiadanie o tym, czego chcemy się podjąć.Panele dyskusyjne będą się odbywać na platformie Zoom.

17:00–18:30
Pokaz pracy w wykonaniu uczestników kursu
Performatywna opowieść o teatrze społecznym
Relacja na żywo na profilu Teatru Realistycznego  na Facebooku.

Limit miejsc wynosi 10 w każdym panelu. Dyskusje będą się odbywać na platformie Zoom.

Galeria zdjęć