RUINY | Pamiątki

Spektakl Labirion Officine Trasversali | Zmiana terminu

Zmiana terminu
pt. 6/11/2020, 17:00 i 19:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

W językach włoskim i angielskim

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

RUINY | Pamiątki
Fot. Archiwum zespołu

„RUINY | Pamiątki” to podróż ku nowemu życiu, podczas której bohaterowie gromadzą pamiątki z przeszłości, składające się na ich dziedzictwo.

Odbijając od brzegów Atlantydy, pojawia się pytanie: „Czy mogę opowiedzieć ci moją historię?”

Spektakl jest wielojęzycznym projektem, w którym artyści wykorzystują wyniki swoich poszukiwań w dziedzinie teatru fizycznego i ulicznego. „RUINY | Pamiątki” spięte są nową, minimalistyczną dramaturgią, a postacie budowane według wybranych zasad sztuki cyrkowej i klaunady.

Spektakl to kompozycja łącząca opowieść o Atlantydzie (na podstawie dialogów Platona ‒ „Timajosa i Krycjasza”) i historię wybuchu w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Obie narracje opowiadają o katastrofach, które zniszczyły miejsce zamieszkałe przez wielu ludzi, zmuszając ich do ucieczki, migracji, zmiany życia. Obie zwróciły uwagę twórców na dziedzictwo, bagaż, który nosimy ze sobą, nigdy się z nim nie rozstając. Człowiek jest nie tylko liczbą, imieniem czy ciałem: jest mozaiką wszystkich swoich doświadczeń, wszystkich ludzi, których spotkał na swojej drodze, swoich spełnień i rozczarowań, wszystkich ran, uśmiechów, łez. Każdy jest historią zbudowaną z ruin przeszłości, zapamiętaną w pamiątkach ukrytych w kieszeniach lub zamkniętych w znakach na skórze,  czymś, co zmienia nasz sposób oddychania, wzrok, kręgosłup.

„RUINY | Pamiątki” to odyseja dziecka, znosząca granicę między sceną a widownią, prowadząca bohaterów do nowego domu z bagażem wypełnionym pamiątkami. Czy bohaterowie spektaklu znajdą nić porozumienia z naszym światem? Czy jesteśmy w stanie ich zaakceptować? Czy możliwe jest otwarcie drzwi, zdjęcie maski?

Valerio Leoni jest aktorem, reżyserem i dramaturgiem prowadzącym poszukiwania teatralne we Włoszech, Polsce, Danii, Niemczech i Hiszpanii. W 2015 roku założył zespół teatralny Agiteatro. W 2018 roku stworzył w Rzymie studio teatralne Labirion Officine Trasversali. W 2019 roku napisał „Pamiątki z domu mojej matki” i „Baalhaus”.

Sofia Guidi jest aktorką i trenerką. Studiowała poza granicami Włoch i nawiązała współpracę w zakresie kształcenia aktorów z zespołami i instytucjami z Polski, Danii i Niemiec. W 2018 roku  stworzyła w Rzymie studio teatralne Labirion Officine Trasversali.

Federica De Tora jest aktorką i scenografką. Ukończyła studia magisterskie w dziedzinie scenografii na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie. Kształciła się u Andrei Pangallo, Marty Gilmore i Jakuba Gontarskiego. Występowała w spektaklach „Sen nocy letniej” i „Transitee”. Pracuje także w branży filmowej i telewizyjnej jako asystentka scenografa.

Reżyseria, dramaturgia: Valerio Leoni
Przygotowanie fizyczne i wokalne: Sofia Guidi
Scenografia i nadzór nad kostiumami: Federica De Tora
Występują: Giulia De Luca, Sofia Guidi, Igor Hiszczynski, Michele Nardi, Mattia Parrella
Produkcja: Labirion Officine Trasversali przy wsparciu projektu Movin’up Spettacolo ‒ Sztuki Performatywne 2020, promocja: Ministerstwo Dziedzictwa Kulturowego, Aktywności i Turystyki MIBACT ‒ Dyrekcja Generalna Sztuk Performatywnych i Stowarzyszenie na rzecz Młodych Włoskich Artystów GAI wraz z Teatrem Publicznym TPP Puglia i Stowarzyszeniem Młodych Włoskich Artystów Regionu Emilia-Romagna
Międzynarodowa premiera: 6 listopada 2020, Instytut Grotowskiego, Wrocław
Języki: włoski i angielski
Czas trwania: 50 min

6/11/2020, 19:00

7/11/2020, 19:00

Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.

Galeria zdjęć