Po drugiej stronie/Przejście

Pokaz pracy Fundacji Jubilo

czw.–pt. 17–18/12/2020, 19:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

W językach polskim, angielskim i włoskim
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

Po drugiej stronie/Przejście
Fot. Aleksandra Gronowska

„Po drugiej stronie/Przejście” to kolejny krok w kilkuletnich badaniach Fundacji Jubilo skupiających się wokół tematów wolności i odosobnienia. Tym razem zespół podjął współpracę z grupą młodych aktorów, angażując ich w proces badawczy bezpośrednio powiązany z pracą, którą Jubilo prowadzi od lat w ramach projektu „Unlocking”.

Nie należy interpretować tytułu jako definicji, lecz jako pytanie, sugestię kierunku, żywą dynamikę zmiany. Zmiany dokonującej się zarówno w świecie zewnętrznym, jak i wewnątrz, w nas. Jak możemy być jej świadkami? Czy angażujemy się w nią aktywnie czy biernie akceptujemy jej konsekwencje?

W pokazie pracy „Po drugiej stronie/Przejście” artyści chcą zainicjować niewielką zmianę perspektywy pracy, w której nieustannie podejmują próbę prawdziwego spotkania z innymi.

Jak możemy z naszej perspektywy interpretować stan odosobnienia? Czym jest granica? Jak możemy ją pokonać? Co to znaczy spotkać kogoś innego?

Fot. Magdalena MądraDiego Pileggi jest włoskim aktorem i reżyserem. W 2011 roku ukończył studia aktorskie prowadzone przez Manchester Metropolitan University we współpracy z Teatrem Pieśń Kozła we Wrocławiu, a w 2007 roku studia z zakresu sztuk performatywnych na Università degli Studi di Milano. Założyciel teatru fizycznego Odra Ensemble (2012), prowadzonego we współpracy z Teatrem Pieśń Kozła, i włoskiego zespołu teatralnego Il Giardino delle Ore (2010). Lider projektu „Oistros”, ekspedycji badawczej poświęconej północnowłoskiemu rytuałowi tarantyzmu oraz pieśniom pracy, pieśniom liturgicznym i walce na noże. Od 2012 jest współzałożycielem i liderem grupy teatralnej Jubilo, która prowadzi projekty/wystawia spektakle z grupami marginalizowanymi społecznie. Wraz z Jubilo prowadził warsztaty, reżyserował i realizował projekty teatralne w różnych środowiskach, m.in. pracował z osobami z zaburzeniami umysłowymi i fizycznymi, uchodźcami, społecznością romską i więźniami.

W 2017 roku Diego Pileggi nawiązał współpracę z Coordinamento Nazionale Teatro in Carcere (włoską siecią teatrów w więzieniu) oraz z europejską siecią teatrów, wspieraną przez Unię Europejską w ramach projektu Erasmus+ (w tym z Bratysławą, Belgradem itd.), których celem jest wykorzystanie narzędzi teatralnych w pracy z grupami marginalizowanymi przez społeczeństwo,
a także w szkoleniu artystów i reżyserów.

Jako aktor i pedagog Diego Pileggi współpracował m.in. z Instytutem Grotowskiego, zespołem In Medias Res, Teatrami Polskimi we Wrocławiu i Warszawie oraz Teatro dell’Albero.

Fot. Piotr Spigiel

Aleksandra Gronowska to performerka, wokalistka i artystka wizualna. Od 1998 roku zajmuje się starymi pieśniami i archaicznymi technikami głosowymi oraz wszelkimi przestrzeniami dźwięku, jakie ciało ludzkie może wyśpiewać. Pracuje jako aktorka, wokalistka oraz pedagożka zajęć wokalnych i teatralnych.

Jako aktorka i wokalistka na przestrzeni lat współpracowała z teatrami i grupami takimi, jak: Ośrodek Poszukiwań Teatralnych „Gardzienice” (Polska), Cantieri Teatrali Koreja (Włochy), Orkiestra Muzyki Świata w NFM (Polska), Jubilo (Polska), projekt muzyczny „Gliniane Pieśni” (Polska), Mercury Theatre (Wielka Brytania), Interkunst (Niemcy), Teatr im. Witkacego w Słupsku (Polska), Fundacja FURU (Polska) i wiele innych.

Laureatka Nagrody dla Najlepszej Aktorki za spektakl „La Parola Padre” na Mittelfest 2014 we Włoszech oraz na XI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Apollon 2012 w Albanii. Absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice” oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Fot. Justyna ŻądłoKatarzyna Pieniawska jest plastyczką, repuserem, architektką przestrzeni. Od kilku lat współpracuje z Fundacją Jubilo, gdzie projektuje i buduje scenografię oraz identyfikację wizualną Fundacji. Autorka opraw scenicznych oraz graficznych: nagrodzonego spektaklu „Kain” i pokazu pracy „Po drugiej stronie – koncert na fortepian i ciszę” w ramach projektu o tym samym tytule. Jako projektantka oraz edukatorka stara się zintegrować formy plastyczne z istniejącą przestrzenią. Projektowała i współpracowała przy powstawaniu Sceny Na Kleczkowskiej, miejsca, które z celi więziennej przeobraziło się w salę teatralną.

Logo JubiloFundacja Jubilo kieruje się potrzebą artystycznej interwencji jako protestu przeciw wykluczaniu z kultur. Poprzez akcje i interwencje artystyczne, w których płaszczyznę wymiany stanowi język teatru i muzyki, Jubilo dąży do przełamywania barier społecznych, ekonomicznych, językowych i kulturowych. Inicjatywy te realizowane są pod postacią długoterminowych spotkań warsztatowych oraz spektakli będących swoistym dialogiem artystycznym pomiędzy uczestnikami a zespołem Jubilo.

Od 2011 roku zespół pracował m.in. z niepełnosprawną fizycznie i umysłowo młodzieżą, dorosłymi z doświadczeniem choroby psychicznej, dziećmi pochodzenia polskiego i romskiego, osobami bezdomnymi, uchodźcami z Bośni czy osadzonymi. Jubilo współpracuje też z wieloma instytucjami kultury i teatrami na terenie Wrocławia, w tym z Instytutem Grotowskiego. Od wielu lat prowadzi na terenie Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu projekt „Odkluczanie”, w ramach którego powstał wielokrotnie nagradzany spektakl „Odzwierciedlenie” w reżyserii Agnieszki Bresler, Diega Pileggiego, Simony Sali (2015) oraz „Kain” w reżyserii Diega Pileggiego (2019). Zespół rozwija ponadto różne programy w ramach prowadzonego przez siebie projektu, są to m.in. warsztaty teatralne dla osadzonych, program profesjonalizacyjny w zakresie różnych dziedzin teatralnych, a także aktywnie bierze udział w budowaniu międzynarodowej sieci teatru w więzieniu. Zespół Jubilo współpracuje z profesjonalnymi teatrami w Polsce i za granicą w ramach międzynarodowego programu warsztatowego oraz rozwoju artystycznego. Ponadto od 2017 roku bierze udział w europejskich projektach m.in. Erasmus+, Creative Europe zrzeszających grupy teatralne z całej Europy.

W 2018 roku członkowie Fundacji Jubilo gościli na wielu międzynarodowych festiwalach i wydarzeniach teatralnych m.in. na festiwalu Dreams Before Dawn w Paryżu, Festival dei Due Mondi w Spoleto we Włoszech, Narodowym Festiwalu Teatru w Więzieniu „Destini Incrociati” we Włoszech, międzynarodowej konferencji naukowej „Teatr i dramat w więzieniu. Więzienie w teatrze i dramacie”  w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk czy XX Międzynarodowej Konferencji Teatru w Więzieniu we Włoszech („Convegno Internazionale I Teatri delle Diversità”). Jubilo współpracuje także z naukowcami i uniwersytetami w Polsce oraz we Włoszech, w tym m.in. z Uniwersytetem Rzymskim „La Sapienza”, gdzie prowadzone są szeroko zakrojone badania na temat profesjonalnego teatru w więzieniu.
Więcej informacji: jubiloproject.com

Występują: Alex Asikainen, Zuzanna Dobrzańska, Marek Idzikowski, Michał Murawski, Alessia Romano, Eliza Paś, Emily Thiel, Małgorzata Wrzosek
Prowadzący: Diego Pileggi, Aleksandra Gronowska
Scenografia: Katarzyna Pieniawska
Produkcja: Fundacja Jubilo
Koordynacja: Anna Cłapińska, Martyna Dębowska
Partner: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Języki: polski, angielski i włoski
Czas trwania: 45 min

Dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Gminy Wrocław.

17/12/2020, 19:00

18/12/2020, 19:00

Galeria zdjęć