Aktualnie jesteś: Teatr na faktach

Kwarantanna

Wrocławska premiera spektaklu dokumentalnego w reżyserii Jakuba Tabisza w ramach „Teatru na faktach” | Wydarzenie odwołane

śr. 18/11/2020, 19:00
czw. 19/11/2020, 18:00
pt. 20/11/2020, 20:30
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
Po pokazie 20 listopada odbędzie się spotkanie z twórcami.

Bilety: 20/30 PLN

Kwarantanna
Fot. Tobiasz Papuczys

„I taka rozmowa otwiera jeszcze coś innego, nie wiem, czy masz takie doświadczenia, bo jest coś intymnego w rozmowie i też może coś takiego przerażającego, bo cisza jest taką otchłanią. I faktycznie, jak masz ciszę z osobą, z którą przebywasz w jednym pomieszczeniu, jest w tym jakaś większa pewność, a tak nie wiesz, co się dzieje po drugiej stronie”.

Jedną z historii opowiadanych od zawsze jest opowieść o zarazie. Temat – który zdawał się już być zapomniany w Europie, znany bardziej z lektur, takich jak „Dżuma” Alberta Camus, czy z bardzo już dawnej relacji z zamkniętego przez ospę Wrocławia – temat ów powrócił. Zdefiniował nasze lęki, odwołał plany i stał się łącznikiem w rozmowie, głównym punktem odniesienia. „Czy znasz kogoś, kto zachorował?”, „Czy dobrze się czujesz?”, „Czemu tak kaszlesz?”, „Gdzie masz maseczkę?”. Nagle zaczęliśmy zwracać uwagę na to, jak i z kim się witamy, na co się narażamy, gdzie jest dużo, a gdzie mało ludzi. Nastąpiła izolacja fizyczna i psychiczna. Przez około sześć tygodni Polska żyła w lockdownie – przymusowym zamknięciu.

Po paru miesiącach kwarantanna wydaje się być wspomnieniem, niemal złym snem. Powaga i skutki światowej pandemii są powszechnie krytykowane i kwestionowane. Ludzka pamięć, jak zwykle na przekór faktom, stara się wygasić lęk. Zapominanie staje się ostatnim etapem zdarzenia, które wpłynęło na życie nas wszystkich.

Spektakl jest przede wszystkim opowieścią o konkretnych ludziach, ich radzeniu lub nieradzeniu sobie z zupełnie wyjątkową sytuacją, w której się znaleźli. Każde słowo, które usłyszycie ze sceny, zostało wypowiedziane przez żyjącą gdzieś za ścianą osobę. Podstawą do stworzenia scenariusza były rozmowy podczas epidemii. Indywidualne historie, izolacja, strach stały się przyczynkiem do pytania o to ,kim się staliśmy.

Fot. Tobiasz PapuczysJakub Tabisz jest twórcą spektakli dokumentalnych „Nowi” oraz „Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka”. Na co dzień pracuje w Instytucie Grotowskiego, gdzie koordynował festiwale „Scena ulicy”, „Kartoteka rozrzucona” oraz „Dziady. Recykling”, obecnie prowadzi projekt „Teatr na faktach”. Był odpowiedzialny za organizację wielu wydarzeń performatywnych, m.in. „Most do San Sebastian”, „Kochani ludożercy”, i akcji Wybory Literackie.

Występują: Diana Kozłowska, Jolanta Solarz-Szwed, Michał Szwed
Reżyseria i scenariusz: Jakub Tabisz
Muzyka: Christian Johannes Niehaus
Wideo: Mateusz Zilbert
Premiera wersji scenicznej: 13 września 2020, Szczecin
Premiera wersji filmowej: 10 października 2020 (online)
Czas trwania: ok. 60 min

18/11/2020, 19:00

19/11/2020, 18:00

20/11/2020, 20:30

Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.

Spektakl został zrealizowany w Instytucie Grotowskiego w ramach projektu „Teatr na faktach”.

Galeria zdjęć