Aktualnie jesteś: Studio Matejka / Warsztaty

Zmienna droga do działania. Zanim zostaniemy połknięci…

Warsztaty Studia Matejka prowadzone przez Mateja Matejkę i The Secret Collective

Zmienna droga do działania. Zanim zostaniemy połknięci…
Fot. Karol Jarek

Wykorzystując model laboratoryjny, dążący do przełamania granic między tańcem a teatrem, Studio Matejka skupi się w trakcie swoich warsztatów na elementach treningu fizycznego, aby połączyć obie dyscypliny w jedną, złożoną performatywną kompetencję. Podczas codziennej pracy prowadzący przybliżą uczestnikom wybrane techniki tańca, ruchu i sztuk walki, takie jak: improwizacja kontaktowa, aikido, partnering, grounding i praca z podłogą, ćwiczenia plastyczne i anatomia, flocking i inne techniki improwizacji grupowej powstałe w oryginalnym procesie poszukiwań Studia. Prowadzący i uczestnicy będą przekształcać myśli, obrazy i uczucia w język ruchu i vice versa. Podstawę praktycznych poszukiwań stanowić będą wewnętrzna motywacja ruchu i umiejętności ruchowe. Po rozpoznaniu swoich wzorców uczestnicy mogą starać się je przełamać i uwolnić swoją kreatywność. W miarę rozwoju pracy przyjrzą się dokładnie swoim wzorcom sensoryczno-motorycznym, aby je rozpoznać i być w stanie się z nich wyłamać.

Poza naciskiem na praktykę ruchową prowadzący warsztaty będą dążyć do zintegrowania wszystkich aspektów doświadczenia fizycznego, mentalnego, emocjonalnego, społecznego i duchowego.

Niezwykła moc polskiego lasu, w którym odbędzie się praca, zmusza, aby zachować ciszę, wziąć głęboki oddech i zadać sobie pytania, z którymi nie mamy czasu zmierzyć się w zgiełku naszej codzienności. Czego naprawdę potrzebujemy? Czy są to najnowszy model smartfona, lepszy telewizor, więcej sukcesów w pracy? Co jest ważne, a co być może jest tylko pozorną, kuszącą warstwą, która okrada nas z czasu i życia?

Powyższe przemyślenia składają się na tegoroczny motyw twórczy warsztatów:

Zanim zostaniemy połknięci…

Na podstawie własnej interpretacji tytułu warsztatów uczestnicy zostaną proszeni o przyniesienie materiałów wizualnych i krótkiego tekstu, które posłużą jako punkt wyjścia do dalszej pracy.

Warsztaty Studia Matejka są zawsze szyte na miarę. Prowadzący dostosowują swoje doświadczenie metodologiczne do możliwości uczestników, skupiając się na obszarach, w których mogą się oni rozwijać zarówno na poziomie fizycznym, teoretycznym, jak i emocjonalnym.

Warsztaty są przeznaczone dla tancerzy, aktorów i osób poszukujących godnych zaufania narzędzi, które można wykorzystać do osobistej ekspresji artystycznej.

Matej Matejka

Matej Matejka to wieloletni praktyk teatru i twórca, reżyser teatru fizycznego, zdobywca wielu nagród, specjalizujący się w wyzwalaniu kreatywności ciała, co znajduje odzwierciedlenie w jego nauczaniu i reżyserowaniu. Najnowsze projekty Mateja to m.in. dyrektor ruchu w przedstawieniu „Macbeth” Flabbergast Theatre (Assembly Roxy – Edinburgh Fringe) oraz współreżyseria spektakli „Prayers for a Hungry Ghost” (Barbican Centre) i „Promised Land” (Bloomsbury Festival) Saksi Bisou w Wielkiej Brytanii. Urodzony i wychowany w Czechosłowacji, obecnie mieszka w Polsce. W latach 2000–2005 był aktorem i trenerem ruchu w Farm in the Cave Studio w Pradze, a od 2005 do 2018 roku pracował jako aktor i trener ruchu w Teatrze ZAR we Wrocławiu. Współtworzył takie spektakle jak „Sonety ciemnej miłości”, „Sclavi: Pieśń emigranta”, „Anhelli: Wołanie” i „Cesarskie Cięcie: Próby o samobójstwie”, za które z zespołami otrzymał nagrody Herald Angel i Total Theatre na festiwalu w Edynburgu w 2006 i 2012 roku. Jest założycielem i liderem Studio Matejka – studia badawczego i kompanii teatralnej pod auspicjami Instytutu Grotowskiego, w ramach którego zrealizował szereg przedstawień teatralnych, krótkometrażowych filmów oraz performansów interaktywnych, m.in. „Niezręczne szczęście czyli wszystko, czego nie pamiętam o spotkaniu z tobą”, „Charmolypi”, projekty site-specific, takie jak „Angry Man: Variations in Defense of Anger”, nominowany do nagrody The Best OFF 2018/2019 w Polsce. Matej wyreżyserował siedem krótkometrażowych filmów, w tym „PeIMG_J.Matejkaaradise”, który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego na festiwalu Los Angeles International Underground Film Festival w 2013 roku oraz Conflict of Apathy” na festiwalu Nudance w Bratysławie w 2014 roku. Od 2020 roku jest aktorem w serialu „Na dobre i na złe”. Od 2019 roku jest certyfikowanym coachem i od 2021 roku certyfikowanym bio masażystą. Obecnie przygotowuje szereg spektakli w Anglii, na Słowacji i w Czechach, prowadzi zajęcia mistrzowskie dla aktorów i tancerzy na uniwersytetach na całym świecie.

Więcej informacji: matejmatejka.com

Studio Matejka to zespół-laboratorium, prowadzące badania potencjału ekspresji ciała w obszarze sztuki aktorskiej, współpracujące z Instytutem Grotowskiego. W swojej pracy Studio odwołuje się do tradycji teatru fizycznego, działa na pograniczu różnych gatunków performatywnych, technik treningu aktora/tancerza, między indywidualną ekspresją a zbiorowym rezonansem. Traktuje istniejące metody jako punkt wyjścia do poszukiwań twórczych, tworząc mapę odkryć, rozpoznając wzorce i/lub sprzeczności oraz włączając swoje odkrycia do powstającej pracy.

Język twórczy Studia nie powiela współczesnych trendów, wykorzystujących elementy tańca połączone z teatrem dramatycznym, ale jest narzędziem do wejścia w głąb, w ciało i głos człowieka-aktora, w przestrzeń intuicyjnego dialogu.

Poza pracą badawczą Studio prowadzi regularnie warsztaty z małym zespołem performerów, opracowuje system pedagogiki pracy osób z różnych dziedzin sztuki, realizuje projekty artystyczne i społeczne, tworzy autorskie spektakle, które wymykają się podziałom na gatunki.

Więcej informacji: facebook.com/studiomatejka

Sesja pracy odbędzie się w Brzezince, historycznej, leśnej bazie Instytutu Grotowskiego, 40 km od Wrocławia. Początki leśnej bazy w Brzezince sięgają 1971 roku, kiedy Jerzy Grotowski wraz z aktorami Teatru Laboratorium przeprowadzili renowację znajdujących się tu obiektów. W skład odnowionych zabudowań gospodarskich, otoczonych 10 hektarami lasu, wchodzą sala teatralna, sale studyjne i kwatery. Obecnie Brzezinka służy głównie działaniom warsztatowym.

Galeria zdjęć