Aktualnie jesteś: Studio Matejka / Warsztaty

Zmienna droga do działania. Zanim zostaniemy połknięci…

Warsztaty Studia Matejka prowadzone przez Mateja Matejkę i The Secret Collective

Zmienna droga do działania. Zanim zostaniemy połknięci…
Fot. Karol Jarek

Wykorzystując model laboratoryjny, dążący do przełamania granic między tańcem a teatrem, Studio Matejka skupi się w trakcie swoich warsztatów na elementach treningu fizycznego, aby połączyć obie dyscypliny w jedną, złożoną performatywną kompetencję. Podczas codziennej pracy prowadzący przybliżą uczestnikom wybrane techniki tańca, ruchu i sztuk walki, takie jak: improwizacja kontaktowa, aikido, partnering, grounding i praca z podłogą, ćwiczenia plastyczne i anatomia, flocking i inne techniki improwizacji grupowej powstałe w oryginalnym procesie poszukiwań Studia. Prowadzący i uczestnicy będą przekształcać myśli, obrazy i uczucia w język ruchu i vice versa. Podstawę praktycznych poszukiwań stanowić będą wewnętrzna motywacja ruchu i umiejętności ruchowe. Po rozpoznaniu swoich wzorców uczestnicy mogą starać się je przełamać i uwolnić swoją kreatywność. W miarę rozwoju pracy przyjrzą się dokładnie swoim wzorcom sensoryczno-motorycznym, aby je rozpoznać i być w stanie się z nich wyłamać.

Poza naciskiem na praktykę ruchową prowadzący warsztaty będą dążyć do zintegrowania wszystkich aspektów doświadczenia fizycznego, mentalnego, emocjonalnego, społecznego i duchowego.

Niezwykła moc polskiego lasu, w którym odbędzie się praca, zmusza, aby zachować ciszę, wziąć głęboki oddech i zadać sobie pytania, z którymi nie mamy czasu zmierzyć się w zgiełku naszej codzienności. Czego naprawdę potrzebujemy? Czy są to najnowszy model smartfona, lepszy telewizor, więcej sukcesów w pracy? Co jest ważne, a co być może jest tylko pozorną, kuszącą warstwą, która okrada nas z czasu i życia?

Powyższe przemyślenia składają się na tegoroczny motyw twórczy warsztatów:

Zanim zostaniemy połknięci…

Na podstawie własnej interpretacji tytułu warsztatów uczestnicy zostaną proszeni o przyniesienie materiałów wizualnych i krótkiego tekstu, które posłużą jako punkt wyjścia do dalszej pracy.

Warsztaty Studia Matejka są zawsze szyte na miarę. Prowadzący dostosowują swoje doświadczenie metodologiczne do możliwości uczestników, skupiając się na obszarach, w których mogą się oni rozwijać zarówno na poziomie fizycznym, teoretycznym, jak i emocjonalnym.

Warsztaty są przeznaczone dla tancerzy, aktorów i osób poszukujących godnych zaufania narzędzi, które można wykorzystać do osobistej ekspresji artystycznej.

Matej Matejka (Słowacja) jest badaczem teatralnym, aktorem, pedagogiem, reżyserem, liderem i założycielem Studia Matejka. Mieszka we Wrocławiu. Studiował aktorstwo w Państwowym Konserwatorium w Bratysławie (Słowacja), a następnie na Uniwersytecie JAMU w Brnie (Czechy).

Od 2005 roku współpracownik Instytutu Grotowskiego, a także aktor Teatru ZAR, który występuje w spektaklach: Anhelli. Wołanie oraz Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie (Herald Angel i Total Theathe Award na festiwalu w Edynburgu w 2012). Od 2010 roku twórca i lider Studia Matejka, aktorskiego laboratorium fizycznej ekspresji, działającego przy Instytucie Grotowskiego.

Wyreżyserował m.in. przedstawienia: Echa odbite od ścian podziemia brzmią donośniej niż odgłosy twoich kroków nade mną (wspólnie z Yurim Kordonskim), The Woman Decomposed, Charmolypi oraz Dziwne Szczęście lub to, czego nie pamiętam z naszych spotkań (Special Mention Award podczas BE Festival w Birmingham w 2014), The Web i BOI.

W latach 2001–2006 był aktorem praskiego studia teatralnego Farma v jeskyni, współtworząc spektakle, m.in. wielokrotnie nagradzany Sclavi/Pieśń Emigranta (Total Theatre Award, Fringe First, Herald Angel, The Alfred Radok’s Prize, The Grand Prix Golden Laurel Wreath).

W 2014 roku wyreżyserował i wyprodukował przedstawienie site-specific Harmonia Przeciwstawień. Polska w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu, a w 2017 Palimpsesty przestrzeni. Rekonstrukcja w pałacu w Gorzanowie.

Ukończył przygotowywany przez półtora roku interaktywny spektakl Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu (kwiecień 2018), prezentowany w Instytucie Grotowskiego we współpracy z międzynarodowym zespołem złożonym z dziewięciu aktorów i tancerzy. Spektakl jest finalistą Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The best OFF”.

W latach 2012 i 2014 wyreżyserował siedem filmów krótkometrażowych: Pearadise, Life While You Wait, Twenty Second Street, Juste comme ça, The Desire, The Mess, Conflicts of Apathy (pierwsza nagroda na Festiwalu NuVideoDance w Bratysławie w 2014). Pearadise zdobył główną nagrodę w kategorii najlepszy film zagraniczny na Los Angeles International Underground Film Festival w 2013.

Jako reżyser i pedagog jest zaangażowany w pracę nad fizyczną ekspresją aktora i tancerza. Czerpiąc inspirację zarówno z rosyjskich studiów wczesnego XX wieku, z dziedzictwa Jerzego Grotowskiego oraz Tanztheater, jego techniki treningowe i pedagogika opierają się na pograniczu między tańcem a teatrem, między psychofizyczną ekspresją a strukturalną stylizacją.

Rozwinął różne cykle warsztatów: Budzenie słuchającego ciała, Sprzeczności, Zmienna droga do działania, Taniec podobieństw. Prowadził warsztaty w teatrach i na uniwersytetach na całym świecie, m.in. w Wenezueli (UNEARTE), USA (California University of Arts, Double Edge Theatre, Charles Working Theatre w Bostonie), Indiach (National School of Drama w Nowym Delhi), Grecji (DS Delos Dimitry Hatoupi w Atenach), Wielkiej Brytanii (Uniwersytet Salford), Francji (Au Brana), Kanadzie (Theatre Alberta, Edmonton), Hiszpanii (AISGE Barcelona) oraz Libanie i Korei Południowej.

Studio Matejka to zespół-laboratorium, prowadzące badania potencjału ekspresji ciała w obszarze sztuki aktorskiej, współpracujące z Instytutem Grotowskiego. W swojej pracy Studio odwołuje się do tradycji teatru fizycznego, działa na pograniczu różnych gatunków performatywnych, technik treningu aktora/tancerza, między indywidualną ekspresją a zbiorowym rezonansem. Traktuje istniejące metody jako punkt wyjścia do poszukiwań twórczych, tworząc mapę odkryć, rozpoznając wzorce i/lub sprzeczności oraz włączając swoje odkrycia do powstającej pracy.

Język twórczy Studia nie powiela współczesnych trendów, wykorzystujących elementy tańca połączone z teatrem dramatycznym, ale jest narzędziem do wejścia w głąb, w ciało i głos człowieka-aktora, w przestrzeń intuicyjnego dialogu.

Poza pracą badawczą Studio prowadzi regularnie warsztaty z małym zespołem performerów, opracowuje system pedagogiki pracy osób z różnych dziedzin sztuki, realizuje projekty artystyczne i społeczne, tworzy autorskie spektakle, które wymykają się podziałom na gatunki.

Więcej informacji: facebook.com/studiomatejkastudiomatejka.com

Sesja pracy odbędzie się w Brzezince, historycznej, leśnej bazie Instytutu Grotowskiego, 40 km od Wrocławia. Początki leśnej bazy w Brzezince sięgają 1971 roku, kiedy Jerzy Grotowski wraz z aktorami Teatru Laboratorium przeprowadzili renowację znajdujących się tu obiektów. W skład odnowionych zabudowań gospodarskich, otoczonych 10 hektarami lasu, wchodzą sala teatralna, sale studyjne i kwatery. Obecnie Brzezinka służy głównie działaniom warsztatowym.

Galeria zdjęć