Aktualnie jesteś: Studio Matejka / Warsztaty

Zmienna droga do działania

Warsztaty letnie Studia Matejka, prowadzone przez Mateja Matejkę, Natalię Pieczuro, Sama Alty’ego oraz członków Studia Matejka

Zmienna droga do działania
Fot. Karol Jarek

W cyklu warsztatów „Zmienna droga do działania” poszukujemy syntezy kreatywnego treningu z indywidualnym doświadczeniem aktorów/tancerzy, dążąc do osiągnięcia jedynej w swoim rodzaju, osobistej formy ekspresji.

Uczestnicy będą mieli możliwość eksploracji rygorystycznego, eksperymentalnego obszaru pracy, w którym działa Studio Matejka. W ramach modelu laboratoryjnego niwelujemy podział między tańcem, teatrem dramatycznym a innymi formami sztuk performatywnych, wyzwalając potencjał miejsc, w których rodzi się działanie.

Intensywne warsztaty, podzielone na etapy pracy, poświęcone będą rozwojowi umiejętności w zakresie performansu fizycznego oraz wspieraniu procesu tworzenia indywidualnych partytur. Wypracowane struktury ruchowe staną się materiałem do stworzenia indywidualnych etiud, a następnie fragmentów wspólnego performansu końcowego.

Celem warsztatów jest wspieranie indywidualnych, twórczych propozycji artystów w odniesieniu do metod pracy Studia Matejka. Chcemy stworzyć wspólną przestrzeń do realizacji oryginalnych pomysłów teatralnych.

Sesja skierowana jest przede wszystkim do zawodowych tancerzy, aktorów teatru fizycznego, a także artystów z innych dziedzin sztuki (plastyków, scenografów, muzyków, dramaturgów).

Uczestnicy sesji poznają elementy:

  • Środowisko pracy, które cechują szacunek i koncentracja
  • Budowanie osobistej, codziennej praktyki działań fizycznych
  • Wrażliwość i słuchanie w relacji z partnerem i grupą
  • Rozbudzanie ciała w celu wypracowania gotowości do działania
  • Fizyczne podejście do głosu
  • Różne metody treningowe/możliwości ekspresji
  • Przejście od treningu fizycznego do twórczej improwizacji z tekstem, wyobraźnią i ruchem
  • Kompozycja fizycznych struktur

Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim. Praca bazuje na słuchaniu i komunikacji poprzez ciało i intuicję, a zatem wyjaśnienia słowne zostaną ograniczone do minimum.

Matej Matejka

Matej Matejka to wieloletni praktyk teatru i twórca, reżyser teatru fizycznego, zdobywca wielu nagród, specjalizujący się w wyzwalaniu kreatywności ciała, co znajduje odzwierciedlenie w jego nauczaniu i reżyserowaniu. Najnowsze projekty Mateja to m.in. dyrektor ruchu w przedstawieniu „Macbeth” Flabbergast Theatre (Assembly Roxy – Edinburgh Fringe) oraz współreżyseria spektakli „Prayers for a Hungry Ghost” (Barbican Centre) i „Promised Land” (Bloomsbury Festival) Saksi Bisou w Wielkiej Brytanii. Urodzony i wychowany w Czechosłowacji, obecnie mieszka w Polsce. W latach 2000–2005 był aktorem i trenerem ruchu w Farm in the Cave Studio w Pradze, a od 2005 do 2018 roku pracował jako aktor i trener ruchu w Teatrze ZAR we Wrocławiu. Współtworzył takie spektakle jak „Sonety ciemnej miłości”, „Sclavi: Pieśń emigranta”, „Anhelli: Wołanie” i „Cesarskie Cięcie: Próby o samobójstwie”, za które z zespołami otrzymał nagrody Herald Angel i Total Theatre na festiwalu w Edynburgu w 2006 i 2012 roku. Jest założycielem i liderem Studio Matejka – studia badawczego i kompanii teatralnej pod auspicjami Instytutu Grotowskiego, w ramach którego zrealizował szereg przedstawień teatralnych, krótkometrażowych filmów oraz performansów interaktywnych, m.in. „Niezręczne szczęście czyli wszystko, czego nie pamiętam o spotkaniu z tobą”, „Charmolypi”, projekty site-specific, takie jak „Angry Man: Variations in Defense of Anger”, nominowany do nagrody The Best OFF 2018/2019 w Polsce. Matej wyreżyserował siedem krótkometrażowych filmów, w tym „PeIMG_J.Matejkaaradise”, który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego na festiwalu Los Angeles International Underground Film Festival w 2013 roku oraz Conflict of Apathy” na festiwalu Nudance w Bratysławie w 2014 roku. Od 2020 roku jest aktorem w serialu „Na dobre i na złe”. Od 2019 roku jest certyfikowanym coachem i od 2021 roku certyfikowanym bio masażystą. Obecnie przygotowuje szereg spektakli w Anglii, na Słowacji i w Czechach, prowadzi zajęcia mistrzowskie dla aktorów i tancerzy na uniwersytetach na całym świecie.

Więcej informacji: matejmatejka.com

Fot. ze zbiorów prywatnych

Natalia Pieczuro jest tancerką/performerką, mieszkającą w Belgii. Studiowała wiedzę o kulturze na Uniwersytecie Warszawskim, następnie w SEAD (Salzburg Experimental Academy of Dance), którą ukończyła w 2009 roku z podwójnym dyplomem z choreografii i performansu. Swoje wykształcenie i doświadczenie zdobyła, biorąc udział w projektach i ucząc się od takich artystów, jak: Jozef Frucek i Linda Kapetanea (Rootlessroot), Rob Hayden (Ultima Vez), Lisi Estaras (Ballet C de la B) i Matej Kejzar (Rosas). Jej praca pedagoga jest silnie ugruntowana praktyką Fighting Monkey, stworzoną i rozwijaną przez Rootlessroot (uczestniczyła w intensywnych warsztatach prowadzonych przez tę formację). Współpracowała m.in. z Déjà Donné, Or and Oran Dance Co i Studiem Matejka. Poza pracą pedagogiczną bierze obecnie udział w Rewolucji (jako członek grupy LaRuspa) i pracuje nad nowym solo This Kind of Bird Flies Backwards we współpracy z Colinem H. Van Eeckhoutem, Mathieu Vandekerckhove i Bjornem Lescouhierem. W spektaklu zagrają na żywo Amenra, Kingdom, CHVE i Syndrome. Występuje również we From Portici With Love (Yassin Mrabtifi/Ultima Vez).

Fot. ze zbiorów prywatnychSam Alty jest tancerzem, muzykiem, aktorem, piosenkarzem, tekściarzem oraz multiinstrumentalistą z Nowej Zelandii. Ukończył Dartington College of Arts na kierunku kompozycji muzycznej oraz studia aktorskie MA in Acting (Teatr Pieśń Kozła/Manchester Metropolitan University). Współpracował w ramach różnych projektów m.in. z The Royal Opera House, Giffords Circus, Oily Cart i Peut-Etre Theatre. Występował jako solista i członek Orchestry Pirouette. Stworzył własną metodę pracy na podstawie technik teatralnych, medytacyjnych i sztuk walki oraz własnych doświadczeń autora piosenek i performera. Pracuje z aktorami i tancerzami, a także małymi dziećmi. Praktykuje ki-aikido, kontakt improwizację i capoeirę. W 2015 roku wydał swój pierwszy minialbum, Heart Song, który spotkał się z pozytywną reakcją słuchaczy, co skłoniło go do nagrania debiutanckiego albumu (2016).

Wypełnioną kartę zgłoszenia oraz CV prosimy nadsyłać na adres studiomatejka.workshops@gmail.com. Liczba miejsc jest ograniczona.

Koszt
2650 PLN (po potwierdzeniu zgłoszenia i wpłacie zaliczki do 30 kwietnia)
3300 PLN (po potwierdzeniu zgłoszenia i wpłacie zaliczki między 1 maja a 26 czerwca)
3750 PLN (po potwierdzeniu zgłoszenia i wpłacie zaliczki między 27 czerwca a 5 lipca)
2080 PLN (dla osób, które uczestniczyły w warsztatach w poprzednich latach bądź wezmą udział w sesjach w 2017 roku: Sprzeczności i/lub Taniec podobieństw; zgłoszenia do 10 maja)

Opłata obejmuje noclegi, transport z Wrocławia do Brzezinki oraz wyżywienie.

Warsztaty odbędą się w Brzezince, historycznej, leśnej bazie Instytutu Grotowskiego, 40 km od Wrocławia. Początki leśnej bazy w Brzezince sięgają 1971 roku, kiedy Jerzy Grotowski wraz z aktorami Teatru Laboratorium przeprowadzili renowację znajdujących się tu obiektów. W skład odnowionych zabudowań gospodarskich, otoczonych 10 hektarami lasu, wchodzą sala teatralna, sale studyjne i kwatery. Obecnie Brzezinka służy głównie działaniom warsztatowym.

Galeria zdjęć