Aktualnie jesteś: Warsztaty

Ziemia – Pieśń

Warsztaty prowadzone przez Natalię Połowynkę

Najbliższe warsztaty:

3–6/05/2018 {czwartek–niedziela}
Zapisy do 26 kwietnia
28/07 – 5/08/2018 {sobota–niedziela}
Zapisy do 21 lipca
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

W językach polskim i angielskim

Ziemia – Pieśń
Fot. Maciej Zakrzewski

Pieśń – to pierwsze słowo
jeszcze niewerbalne – pierwsze,
które pobudza do działania.
Z niego rozmyślasz, bawisz się, strzeżesz…

Prawdziwe Słowo świata
jeszcze niepodzielonego, gdy
wszystko, co zostało stworzone,
opowiada o początku.
Poezja sama.

Pieśń pamięta nas całych.
Przez nią słuchając i idąc za tamtym, co jest przed,
mamy szansę dojść do domu swojego słowa,
który jest po tamtej stronie –
przed nami.

… i sprawa jest nie w pieśniach –
a w samym człowieku –
raczej w tym jedynym,
co samo tobą śpiewa:
właściwie – w jednej Pieśni.

Ziemia – Pieśń to szkoła pieśni, nauka, jak „być przez śpiew”.

Ziemia – Pieśń to praca nad pieśnią w teatrze współczesnym w pełnym spektrum tego zjawiska. Pieśń tradycyjna jest podstawą, zasadą, żywym kanonem, który daje początek każdemu gatunkowi muzycznemu.

Elementy warsztatów:

  • stworzenie warunków, w których obecność staje się możliwa jako początek pieśni
  • praca ze świadomością
  • wspólne źródło: ciało-działanie
  • pierwotny słuch, który opiera się na wrodzonym darze, by słyszeć drugiego człowieka i świat jako jedność
  • osobiste badanie „prawa śpiewu” – nowe sposoby pracy z pieśnią
  • „obraz wieści czasu” – tworzenie nowej formy teatralnej

Warsztaty przeznaczone są zarówno dla zawodowych aktorów i śpiewaków, jak i osób z jasną intencją.

Nie zamierzam narzucać mechanizmów, które już zostały odkryte w śpiewie. Zamierzam towarzyszyć w Twoich odkryciach – podążać wspólną drogą do miejsca, gdzie śpiewasz pieśń po raz pierwszy. Do źródła działania.
Natalia Połowynka

Fot. KlimNatalia Połowynka jest pieśniarką, aktorką, dyrektorką artystyczną Ośrodka Teatralnego „Słowo i Głos”. Studiowała we Lwowskim Państwowym Konwersatorium im. Łysenki i odbyła staż w Workcenter of Jerzy Grotowski w Pontederze we Włoszech. Wykonawczyni religijnej muzyki dawnej, pieśni tradycyjnych, romansów, muzyki klasycznej oraz współczesnej. Autorka projektów realizowanych na pograniczu teatru i muzyki. Wykorzystując własną wokalną metodologię, prowadziła warsztaty głosu i śpiewu m.in. na Uniwersytecie Yale (USA) i Uniwersytecie Walijskim (Wielka Brytania). Pedagog podczas „Atelier”, projektu edukacyjnego realizowanego w Instytucie Grotowskiego w latach 2007 i 2008. W latach 1988–2006 aktorka i dyrektorka muzyczna Teatru im. Łesia Kurbasa we Lwowie. W latach 2003–2010 dyrektorka artystyczna Majsterni Pisni we Lwowie. W 2010 roku stworzyła Lwowski Miejski Ośrodek Teatralny Badań Sztuki i Edukacji „Słowo i Głos”. Laureatka wielu wyróżnień, m.in. nagrody dla najlepszej aktorki i nagrody Srebrnego Świętego Jerzego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie (2014) oraz Państwowej Nagrody im. Tarasa Szewczenki.
Więcej informacji: wordvoice.org

Lwowski Miejski Ośrodek Teatralny Badań Sztuki i Edukacji „Słowo i Głos” powstał w 2010 roku. Impulsem stworzenia ośrodka była potrzeba powstania na Ukrainie szkoły żywej ukraińskiej tradycji, w której uczono by praktycznego wykorzystania wiedzy o tradycji i tradycyjnych technikach w dziedzinie współczesnego teatru. Ośrodek Teatralny „Słowo i Głos” to obszar nowego teatru, opartego na tradycji, klasycznej szkole teatru oraz ideach Jerzego Grotowskiego, Klima (Władymira Klimenki) oraz Serhija Kowałewycza.

W naszej pracy skupiamy się na problemach słowa i głosu. To jedna ze ścieżek rozwoju i edukacji oraz nowe źródło inspiracji artystycznej we współczesnym świecie, w którym zagrożone są pojęcia „słowo” i „głos” jako naturalnie dany nam sposób kontaktu z Bogiem, światem i innymi ludźmi.
Więcej informacji: wordvoice.org

Droga Głosu to przestrzeń do pracy z głosem i pieśnią w sposób holistyczny, uwzględniający różnorodne aspekty głosu. Projekt działa od 2012 roku pod kierunkiem Olgi Lidii Kozłowskiej, psycholożki i pasjonatki głosu oraz pieśni, która prowadzi własne badania oraz warsztaty (Głos autentyczny i pieśń wielogłosowa, OdCienie głosu, Głośne ciało, Dźwięczne Serce Wdzięczne Serce).

Proponowane formy pracy to: sesje warsztatowe, kręgi pieśni i otwarte spotkania publiczne, koncerty oraz sesje indywidualne. Nauczyciele współpracujący w ramach Drogi Głosu: Natalia Połowynka, Amit Carmeli, Emma Bonnici, Ditte Berkeley, Iwona Olszowska, Joanna Skowrońska, Frank Kane, Laboratorium Pieśni (Alina Jurczyszyn i Kamila Bigus).
Więcej informacji: facebook.com/drogaglosu

Harmonogram

3–6/05/2018; 28/07 – 5/08/2018
10:00–14:00 sesja pracy
14:00–15:30 przerwa
15:30–18:30 sesja pracy
18:30–19:00 przerwa
19:00–21:00 sesja pracy

Kobiety proszone są o zabranie długich jednokolorowych spódnic, a mężczyźni długich wygodnych (niesportowych) spodni. Na sali ćwiczy się boso.

Warsztaty odbywają się w językach polskim i angielskim.

Koszt
Warsztaty w marcu i maju: 420 PLN
Warsztaty w lipcu/sierpniu:
450 PLN – dla osób, które uczestniczyły w warsztatach Natalii Połowynki w poprzednich latach bądź wezmą udział w przynajmniej dwóch warsztatach w roku 2018
800 PLN – dla osób z Polski i Europy Wschodniej
1050 PLN – dla osób z Europy Zachodniej i świata

Opłata nie obejmuje dojazdów, noclegów oraz wyżywienia.

Zachęcamy do udziału w całym cyklu warsztatów zaplanowanym jako całościowy program. Możliwy jest udział w wybranych, pojedynczych sesjach pracy.

Wypełnioną kartę zgłoszenia i nagranie trzech pieśni, w tym minimum jednej w języku ojczystym, prosimy nadsyłać do Olgi Lidii Kozłowskiej na adres: drogaglosu@gmail.com, wpisując w temacie wiadomości tytuł warsztatów i termin. Liczba miejsc jest ograniczona.

Cykl warsztatów został zainicjowany przez Ośrodek Teatralny „Słowo i Głos” (Ukraina) we współpracy z Drogą Głosu (Polska). Każde spotkanie stanowi kontynuację poprzednich zajęć i budowania nowej świadomości w pracy z pieśnią.

Galeria zdjęć