Aktualnie jesteś: Otwarty Uniwersytet Poszukiwań / Kursy wiodące / Szamanizm syberyjski. Praktyka

„Wtedy zmieniło się wszystko”. Druga scena, czyli opisy doświadczeń mistycznych i odmiennych stanów świadomości

Wykład dr. Jędrzeja Morawieckiego w ramach OUP

21/04/2017 {piątek} 18:00
Instytut Grotowskiego, Sala Kinowa

Wstęp wolny

„Wtedy zmieniło się wszystko”. Druga scena, czyli opisy doświadczeń mistycznych i odmiennych stanów świadomości
Fot. Bartosz Jastrzębski

Wykład poświęcony będzie relacjom biograficznym, narracjom szamanów niezrzeszonych oraz poruszających się pomiędzy konfesjami (switching). Jest efektem porównania pracy terenowej w Tomsku, Krasnojarsku i Ułan Ude. Postaramy się na podstawie wywiadów biograficznych zbudować „scenę życia” respondentów, odtworzyć rekwizyty i scenografię, wreszcie dostrzec aktorów pojawiających się na tej scenie. Aktorzy owi mogą należeć do wymiaru Re (uważanego za rzeczywisty, pochodzący z „naszego świata”), ale także być identyfikowani z dim Im (wymiarem „fantastycznym”, „subtelnym”, „nieziemskim”, „mistycznym”), lub okazują się przewodnikami, obiecującymi „wkroczenie na jawie w wymiar mistyczny”. W osiągnięciu tego stanu pomagają kolejni znaczący Inni, sprzymierzeńcy w drodze (którzy z perspektywy czasu mogą, ale nie muszą, zostać uznani za fałszywych przyjaciół). Donatorzy sprzymierzeńców i fałszywi sprzymierzeńcy pomagają jednak w ponownym rozdzieleniu obu wymiarów i przebudowywaniu całej sekwencji biograficznej (nowa interpretacja własnego życia). Wykład połączony jest z konwersatorium.

Jedrzej_Morawiecki_fot_Maciej_KurowickiJędrzej Morawiecki jest doktorem filologii słowiańskiej oraz socjologii, wykłada w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, współtworzy grupę Dziennikarzy Wędrownych. Za reportaże Łuskanie światła był nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak (2011), nagrodę tę otrzymał rok później za książkę Krasnojarsk zero, napisaną razem z Bartoszem Jastrzębskim. W 2014 roku wydali wspólnie: Innego piekła nie ma oraz Cztery zachodnie staruchy (nominacja do nagrody Warto „Gazety Wyborczej Wrocław”). W 2015 roku ukazała się jego książka Jutro spadną gromy, napisana z Bartoszem Jastrzębskim i Maciejem Skawińskim. W 2016 roku opublikował z Piotrem Brysaczem zbiór Ani żadnej wyspy. Laureat m.in. Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym (z Maciejem Migasem), laureat Stypendium im. Jacka Stwory, Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; był nominowany do nagrody Grand Press w kategorii publicystyka. Za reportaż radiowy zrealizowany wspólnie z Magdą Skawińską otrzymał nagrodę Reporterzy – Reporterom, którą ufundowali dziennikarze relacjonujący Strajk w Stoczni Gdańskiej.

W latach 1998–2008 był związany z „Tygodnikiem Powszechnym” i jako reporter pracował w agencji Reuters. Publikował w „Polityce” i „National Geographic”; współpracował z I i III programem Polskiego Radia, epizodycznie z Radiem Zet oraz Polską Sekcją Radia BBC. Obecnie publikuje w czasopismach: „Nowa Europa Wschodnia”, „New Eastern Europe” i „Więź”, oraz w periodyku reporterskim „Dziennikarze Wędrowni”.

Więcej informacji: www.dziennikarze-wedrowni.org

Proponowana bibliografia
Wydawnictwa zwarte

  • Bartosz Jastrzębski, Jędrzej Morawiecki: Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach, Wyd. Sąsiedzi, Białystok 2014
  • Bartosz Jastrzębski, Jędrzej Morawiecki: Innego piekła nie ma, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2013
  • Bartosz Jastrzębski, Jędrzej Morawiecki: Krasnojarsk zero, Sic!, Warszawa 2012
  • Albert Jawłowski: Milczący lama. Buriacja na pograniczu świata, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2016
  • Andrzej Szyjewski: Szamanizm, WAM, Kraków 2005
  • Christopher Vogler: Podróż autora. Struktury mityczne dla scenarzystów i pisarzy, Wyd. Wojciech Marzec, Warszawa 2009
  • Jerzy Sławomir Wasilewski: Podróże do piekieł. Rzecz o szamańskich misteriach, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1979

Film

Materiał audio

Bibliografia uzupełniająca zostanie podana na zajęciach grupy roboczej.