Aktualnie jesteś: Studio Kalari / Warsztaty

VI Szkoła Letnia Studia Kalari

Warsztaty sztuki walki kalarippajattu
Prowadzący: Sankar Lal Sivasankaran Nair (Studio Kalari)

19–30/07/2016
Brzezinka, leśna baza Instytutu Grotowskiego

VI Szkoła Letnia Studia Kalari
Fot. Dominik Płatek

Sztukę walki kalarippajattu (styl południowy) charakteryzują siła, dynamika, energia, koordynacja, piękno i precyzja. Dla osób początkujących Szkoła będzie wprowadzeniem w dwa niezwykle bogate systemy praktyki, a dla zaawansowanych – możliwością pogłębienia dotychczasowych umiejętności i ich rozwinięcia.

Kalarippajattu pochodzi z południowoindyjskiego stanu Kerala. Bogata praktyka obejmuje naukę sekwencji ruchowych i chwytów obezwładniających przeciwnika, walkę wręcz oraz trening z użyciem broni drewnianej i metalowej (kije, noże, szable, włócznie), a także ćwiczenia siłowe, rozciągające i oddechowe.

Trening fizyczny dopełnia system leczniczy blisko związany z ajurwedą, obejmujący m.in. masaże lecznicze i uelastyczniające ciało oraz naukę o marmach – witalnych punktach ludzkiego ciała. Elementy kalarippajattu od wieków wykorzystywane są w treningu keralskich aktorów i tancerzy, np. kathakali.

Regularna praktyka kalarippajattu pozwala osiągnąć elastyczność, zwinność i koordynację ciała, poprawia koncentrację, a także siłę i wydolność organizmu, uświadamia własne możliwości, pozwala kontrolować energię i kształci postawę duchową.

Program treningów obejmie naukę kilku pierwszych sekwencji ruchowych cuvadukal, naukę kręcenia kijem sarira vathi oraz ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Nacisk kładziony będzie na precyzję, koordynację i świadomość ciała.

phot.magdalenamadra

Sankar Lal Sivasankaran Nair jest nauczycielem kalarippajattu i dyplomowanym masażystą ajurwedyjskim. Pochodzi z Thiruvananthapuram (Kerala, Indie). Trenuje południowy styl kalarippajattu od 1990 roku. Do jego mistrzów należeli: Tirupuram C. Madhavan, Jayachandran Nair oraz Thankappan Assan i Ajith Kumar, a obecnie Raja Gopalan Assan. W latach 2005–2008 współpracował z indyjską grupą teatralną Milón Méla, współprowadził liczne warsztaty i występował na festiwalach w Indiach i Europie. Od 2008 roku mieszka we Wrocławiu. W 2010 roku wraz z Justyną Rodzińską-Nair założył Studio Kalari, które działa przy Instytucie Grotowskiego. Prowadzi regularne treningi kalarippajattu we Wrocławiu oraz warsztaty w Polsce i za granicą (Brazylia, Finlandia, Francja, Niemcy, Rosja, Włochy), a także wykonuje masaże i terapie ajurwedyjskie. Co roku zimą prowadzi treningi we własnym kalari (szkole) w południowych Indiach.

Więcej informacji: studiokalari.art.pl, ayurvedam.pl

19/07 {wtorek} po południu przejazd z Wrocławia do Brzezinki
20–29/07 {środa–piątek}

9:30 śniadanie
10:30–12:30 kalarippajattu
13:30 obiad
18:00–20:00 kalarippajattu
20:30 kolacja

30/07 {sobota} powrót rano do Wrocławia

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesłać do 1 lipca 2016 na adres Justyny Rodzińskiej-Nair, studio@studiokalari.art.pl, +48 509 345 995. Liczba miejsc jest ograniczona.

Koszt
1150 PLN*/430 EUR
* dla uczestników z Europy Środkowej i Wschodniej

Cena obejmuje uczestnictwo w zajęciach, przejazdy z Wrocławia do Brzezinki i z powrotem oraz wyżywienie i noclegi (uczestnicy wspólnie przygotowują posiłki i sprzątają salę do ćwiczeń).

Opłatę należy uiścić do 1 lipca 2016 na konto 05 1020 5226 0000 6902 0416 7540, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27, 50-101 Wrocław z dopiskiem „Szkoła Letnia Studia Kalari 2016”.
W wypadku rezygnacji z uczestnictwa po 1 lipca zwracane jest 50% opłaty.

Galeria zdjęć