Aktualnie jesteś: Program podyplomowej samoformacji aktorskiej

Ustawienia

Film krótkometrażowy Marty Streker

Ustawienia
Fot. Adrian Janisio

W Ustawieniach ojciec z synem spotykają się po latach ucieczki od rodzinnych relacji. Bruno – ojciec, dawny bard epoki Kaczmarskiego – i Marek – syn, wschodząca gwiazda polskiego kina.

Ustawienia to wykrzywiony zapis krótkoterminowej terapii, dążącej do odkrycia sedna problemów w relacji ojciec – syn metodą hellingerowskich ustawień rodzinnych.

Pokaz jednoczesnej bezsilności i determinacji młodego pokolenia w bezskutecznej ucieczce przed „byciem jak ojciec”.

To także pytanie o to, czy bezinteresowne relacje istnieją? Czy nawet w tych najbliższych kontaktach trwamy, bo jesteśmy egoistami i liczymy głównie na namacalne zyski?

Czym tak naprawdę kierował się Marek, odwiedzając ojca w rzekomym dniu jego imienin? I dlaczego przyszedł z gitarą?

Film otrzymał nagrodę publiczności na 6. Festiwalu Filmów Frapujących w 2017 roku.

Fot. archiwum prywatneMarta Streker jest absolwentką reżyserii na Wydziale Lalkarskim PWST Filii we Wrocławiu, na specjalizacji reżyseria teatru lalek (2016). W 2016 roku wystawiła w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu spektakl Tragedia Coriolanusa Williama Szekspira. W tym samym roku współpracowała reżysersko przy produkcji Matka Courage i jej dzieci Bertolta Brechta w reżyserii Michała Zadary w Teatrze Narodowym w Warszawie i wyreżyserowała koncert podczas 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej: Rebel Babel Ensemble. Hip-hop między narodami. W sezonie 2014/2015 wyreżyserowała z Bartoszem Porczykiem spektakl dyplomowy IV roku Wydziału Lalkarskiego PWST Filii we Wrocławiu Amadeusz Petera Shaffera. Asystentka Michała Zadary przy spektaklach: Dziady części I, II i IV oraz wiersz Upiór Adama Mickiewicza w Teatrze Polskim we Wrocławiu (2014) i Zbójcy Friedricha Schillera w Teatrze Narodowym w Warszawie (2014). Drugi reżyser Dziadów części III (2015) i Ustępu (2016) w ramach projektu Dziady w całości w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Spektakle w jej reżyserii były dwukrotnie zakwalifikowane do Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w nurcie OFF: do my sły rzeczywistości (2012) i Set of Structures (2013). W maju 2013 roku odbyła się premiera spektaklu w jej reżyserii Dowód osobisty w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Dwukrotna laureatka stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Wrocławia na lata 2013–2014 i 2014–2015. W ramach „Programu podyplomowej samoformacji aktorskiej” przygotowała film krótkometrażowy Ustawienia.

Więcej informacji: strekermarta.wixsite.com/strekermarta

Scenariusz: Krzysztof Kopka
Reżyseria i kostiumy: Marta Streker
Występują: Igor Kujawski, Grzegorz Borowski
Operator, montażysta: Adrian Janisio
Scenograf: Jakub Syrkowski
Realizacja dźwięku: Filip Styczyński
Asystenci realizatora dźwięku: Bartłomiej Wilkosz, Piotr Adamski
Asystenci operatora i kamery, światło: Maciej Cichosz, Kamil Pawlak
Montaż na planie: Michał Matuszewski
Asystent reżyserki: Michał Stenzel
Kierownik produkcji: Mariusz Cisowski
Współproducent: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Partner: Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA)
Miejsce i rok produkcji: Wrocław 2017
Język: polski
Czas trwania: 30 minut

Film powstał w ramach „Programu podyplomowej samoformacji aktorskiej” realizowanego przez Instytut Grotowskiego we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego Filią we Wrocławiu.

Partner projektu

Logo CeTA_pl_czarne-s