Aktualnie jesteś: Festiwal Teatralny „Mezalians”

Trzy Bramy – przejście

Wieczór poezji, magii i muzyki w ramach Festiwalu Teatralnego „Mezalians”

20/08/2016 {sobota} 19:30
Kamieniec Ząbkowicki

Wstęp wolny

Widowisko plenerowe z udziałem Jacka Hałasa, François Monneta, członków Akademii Teatru Alternatywnego, artystów z Kamieńca Ząbkowickiego i okolic (uczniowie: SP nr 1, SP nr 2 i Gimnazjum z Kamieńca Ząbkowickiego, Teatr Rodzice Dzieciom, chór Melodyjka, Stowarzyszenie Pegaz i młodzież z Paczkowa) oraz Kapeli Hałasów. W ramach wydarzenia odbędzie się premiera spektaklu Szlakami legend Teatru 6 i pół we współpracy z Teatrem Tańca EGO VU.

Spektakl Szeptany zagajnik prowadzi widza ścieżkami legend ząbkowickich. W labiryncie pałacowego parku napotykamy postaci zaklęte w czasie, opowiadające swoje historie. Każda historia jest inna, każda buduje pamięć miejsca i postaci, fikcyjnych i historycznych. Mapy pamięci są często zatarte, wykrzywione przez ustny przekaz z pokolenia na pokolenie. Całość ma charakter stacyjny, to widz decyduje, na jak długo i przy której stacji chce się zatrzymać.

Koncepcja i reżyseria: Krzysztof Gmiter
Występują: Weronika Giżycka, Klara Gmiter, Hanna Kokoszyńska, Patryk Durski, Arkadiusz Jaskot, Patryk Kowalczyk

Teatr 6 i pół założył w 2003 roku w Gryfinie Krzysztof Gmiter, aktor i tancerz. Zespół zajmuje się nieformalną edukacją młodzieży w obrębie działań́ teatralnych, animacyjnych i społecznych. Od 2006 roku członkowie teatru angażują̨ się̨ w projekty teatralno-społeczne województwa zachodniopomorskiego. 6 i pół przejawia tendencje teatru poszukującego, żywego i eksperymentującego z różną̨ materią, dlatego też repertuar artystyczny grupy obejmuje spektakle dramatyczne, ruchowe, wieczory poetyckie, spektakle uliczne, akcje happeningowe i performatywne, czy rewitalizacje fragmentów przestrzeni miejskiej.

Teatr Tańca EGO VU działa na pograniczu teatru i tańca. Oprócz tańca współczesnego, który jest najbliższy tancerzom, zespół poszukuje wiedzy w różnych technikach teatralnych i innych stylach tańca. Zespół jest aktywnym animatorem środowiska tanecznego i wizytówką taneczną całego województwa zachodniopolskiego i znany jest szerokiej publiczności w całym kraju. Członkowie zespołu ściśle współpracują z Teatrem Kana w Szczecinie i biorą udział w projektach w Ośrodku Działań Twórczych Schloss Brollin w Niemczech. Obecnie zespół gra w repertuarowych spektaklach Teatru Uckermärkische Bühnen w Schwedt w Niemczech.

Występują: Eliza Hołubowska, Ewelina Tołyż, Julia Lewandowska, Marta Sieńczak, Dominika Lara, Bartosz Wilniewicz
Kierownik artystyczny: Eliza Hołubowska

Kapelę Hałasów tworzy rodzinny duet: Jacek Hałas (śpiew, akordeon, lira korbowa, drumla, taniec) i Alicja Choromańska-Hałas (bęben, tapan, gordon), zajmujący się od lat badaniem najciekawszych i najbardziej archaicznych form tańca, muzyki i rzemiosła. Nauki pobierane u źródła – u wiejskich mistrzów, poszerzone studiowaniem materiałów etnograficznych, a przede wszystkim stała aktywność muzyczna, pozwalają Kapeli Hałasów tworzyć przekaz żywiołowy, interaktywny i atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy.

W ostatnich latach zajmują się tańcem korowodowym, tradycjami wędrownych śpiewaków oraz działalnością warsztatową. Od 2005 jako Nomadzi Kultury podróżują po Europie z tradycyjną jurtą, gdzie prezentują efekty swych poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata.

Więcej informacji: halas.art.pl