Aktualnie jesteś: Warsztaty

Transformacje tradycyjnych chińskich technik aktorskich

Warsztaty prowadzone przez Dinga Yitenga

śr. 6/11/2019, 10.00–13.00, 15.00–18.00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Wstęp wolny, obowiązują zapisy do 5 listopada
Język: angielski

Transformacje tradycyjnych chińskich technik aktorskich
Fot. Zhuli

Tradycyjny teatr chiński, obok sztuk indyjskich w języku sanskryckim oraz tragedii i komedii greckich, jest jedną z trzech starożytnych kultur teatralnych. Za najbardziej reprezentatywną dziedzinę sztuki chińskiej można uznać operę pekińską, która łączy w sobie skodyfikowane elementy taneczne, pantomimiczne, muzyczne, wokalne i akrobatyczne. Sceniczne działania aktorów, takie jak zamykanie drzwi czy dosiadanie konia, są skodyfikowane. Formy i cechy opery pekińskiej pozostają niemal niezmienne od tysięcy lat.

Na podstawie badań współczesnej teorii teatru zachodniego oraz praktyk Odin Teatret kierowanego przez Eugenia Barbę, czerpiąc z istoty opery pekińskiej, zwłaszcza dawnego stylu tradycyjnych chińskich technik teatralnych, reżyser młodego pokolenia, Ding Yiteng, sformułował własną teorię teatralną i koncepcję estetyczną.

Podczas warsztatów uczestnicy poznają podstawowe ćwiczenia i ruchy opery pekińskiej, takie jak: skłon w przód, ręce-kwiat, krok urzędnika, krok damy i bieg po okręgu. Na następnym etapie tradycyjne ruchy zostaną przekształcone, rozwinięte, a następnie przebudowane w nowe kodyfikacje, bazujące na nowych znaczeniach i możliwościach współczesnego teatru.

Fot. ze zbiorów prywatnychDing Yiteng jest reżyserem i aktorem teatralnym urodzonym w Pekinie w 1991 roku. Uzyskał tytuł doktora reżyserii na Centralnej Akademii Teatralnej w Pekinie oraz tytuł magistra Performance Making w Goldsmiths, University of London. Styl Dinga Yitenga został doceniony przez takich mistrzów jak: Eugenio Barba, Nicola Savarese, znana amerykańska aktorka i krytyczka Lissa Tyler Renaud oraz chiński dramaturg Shi Hang. Jego „Frankenstein. Sen o lodzie i ogniu”, „Krzywda Tou O” (we współpracy z Nordisk Teaterlaboratorium/Odin Teatret), „Makbet i Fleance”, „Rite of Shanyang” oraz „Święto wiosny” łączą kulturę tradycyjną i współczesną oraz kultury Wschodu i Zachodu, interpretując klasykę w stylu nawiązującym do epoki, a zarazem wprowadzając nowy, żywiołowy pierwiastek do współczesnej chińskiej sztuki teatralnej. Ding Yiteng prezentował swoje spektakle na międzynarodowych festiwalach teatralnych w Chinach i za granicą.

Jako aktor występuje gościnnie w spektaklach „Chroniczne życie” i „Drzewo” Odin Teatret. W 2018 roku zdobył nagrodę dla wyróżniającego się nowego chińskiego reżysera, a w 2017 roku dla najlepszego aktora na Festiwalu Sztuk w Fangyu.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 5 listopada 2019 na adres jtabisz@grotowski-institute.art.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona.

konfucjusz-mini

Galeria zdjęć