Aktualnie jesteś: VoicEncounters

Tradycyjny gruziński śpiew liturgiczny

Koncert chóru Sakhioba

Program Ślady

22/04/2016 {piątek} 17:00
Kolegiata Świętego Krzyża, dolny kościół
św. Bartłomieja, Ostrów Tumski

Bilety: 30 zł

Tradycyjny gruziński śpiew liturgiczny
Fot. David Jamrishvili

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną tradycyjne wielogłosowe pieśni liturgiczne z Gruzji, która przyjęła chrześcijaństwo w IV wieku, jako jedno z pierwszych państw (gruzińskie opracowanie Biblii pochodzi z V wieku).

Fot. Archiwum grupyZespół Sakhioba powstał z miłości do ludowej i sakralnej muzyki Gruzji. Założyli go członkowie najmłodszego pokolenia muzyków wykonujących muzykę tradycyjną na początku 2006 roku. Mentorem zespołu jest Malkhaz Erkvanidze, kierujący Anchiskhati Ensemble.

Słowo sakhioba pochodzi z klasycznego języka gruzińskiego i oznacza „słodki śpiew”, co może odnosić się do głosów lub gry na instrumentach. Członkowie zespołu uczyli się prostych wersji tradycyjnych pieśni gruzińskich pod kierunkiem Lii Salakaii, a następnie brali lekcje u Vasila Tsetskhladze. Ponieważ śpiew ludowy jest blisko powiązany ze śpiewem kościelnym, członkowie studiują też folklor, w tym tradycyjne tańce ludowe i muzykę instrumentalną.

Zespół koncertował w Gruzji i wystąpił kilka razy w państwowej telewizji. W 2007 roku nagrał płytę, która wraz z notacją opracowaną przez Anchiskhati Ensemble służy jako pomoc w nauce tradycyjnego śpiewu kościelnego. Zespół zajmuje się też popularyzacją i odnową tradycyjnej muzyki gruzińskiej, przywiązując szczególną uwagę do intonacji, barwy dźwięku i aranżacji głosów. Jego członkowie grają na tradycyjnych instrumentach gruzińskich, jak czonguri, panduri, cziboni, czangi, czuniri.

Więcej informacji: www.sakhioba.ge

Daviti Abramishvili, Malkhaz Erkvanidze, Beqa Kemularia, Kandelaki Tornike, Vakhtang Tsetskhladze

Bilety: 30 zł
Kontakt: sekretariat@grotowski-institute.art.pl
tel. 71 34 45 320
Prosimy o odbiór biletów w Sekretariacie (Przejście Żelaźnicze) w terminie uzgodnionym podczas dokonywania rezerwacji.
Bilety online

katedra&info