Aktualnie jesteś: BodyContsitution

Testy progresywne jako forma oceny wpływu ćwiczeń na układ ruchu

Wykład Piotra Bursiewicza

 10/04/2016 {niedziela} 14:30–16:00
Studio Na Grobli, Sala Studyjna
W języku polskim z tłumaczeniem na język angielski

Wstęp wolny

Testy progresywne jako forma oceny wpływu ćwiczeń na układ ruchu
Fot. Irena Lipińska

Wieloletnie doświadczenie w pracy rehabilitanta i coacha sportowego uświadomiło mi wagę oceny sprawności motorycznej każdej osoby podejmującej aktywność fizyczną. Zauważyłem, że nie jest możliwe właściwe planowanie treningu (zawodowego i amatorskiego), nie mówiąc o uczestniczeniu w nim, bez wcześniejszego dokonania wszechstronnej oceny sprawności układu ruchu.

Ludziom wydaje się, że ćwicząc, biorąc udział w zajęciach sportowych czy trenując, kształtują sprawność motoryczną. A tymczasem to właśnie sprawność motoryczna jest wykorzystywana do wykonywania ćwiczeń w danej dyscyplinie sportowej. Jeśli podejmiemy aktywność fizyczną bez przygotowania motorycznego, nabawimy się kontuzji, bólu itd.

Każde urządzenie poddawane jest regularnym przeglądom, podczas których wykrywane są usterki poszczególnych układów, a następnie naprawiane. Człowiek jest biomaszyną, czyli pewnego rodzaju urządzeniem. Dlatego wymaga regularnego przeglądu i usuwania wad, które występują podczas jego eksploatacji. Czy podejmowana spontanicznie aktywność fizyczna lub treningi będą w stanie takie usterki wyeliminować? Jakie wnioski możemy wyciągnąć na podstawie podstawowych testów służących do oceny sprawności motorycznej układu ruchu i jakie należy podejmować działania, żeby ustrzec się kontuzji, utrzymać sprawność fizyczną i cieszyć się zdrowiem?

Piotr Bursiewicz

BodyConstitution: seminarium praktyczne „Tożsamość”. Wykład Piotra Bursiewicza „Aktywność fizyczna aktorów ruchu z perspektywy rehabilitacji sportowej”, Sala Teatru Laboratorium.Piotr Bursiewicz jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Posiada ponadtrzydziestoletnie doświadczenie z zakresu masażu sportowego i rehabilitacji sportowej, pracuje z reprezentantami różnych dyscyplin. Opracował nowatorski system pracy z pacjentem opierający się na 3 kluczowych elementach: szczegółowej diagnostyce, indywidualnie dobranych zabiegach terapeutycznych i edukacji w zakresie świadomości ciała i autoterapii. Odbył szkolenia m.in. w RPA, Tajlandii, Niemczech, Czechach, Chinach i Brazylii. Brał czynny udział w 40 operacjach ortopedycznych oraz wydarzeniach sportowych, warsztatach, sympozjach, a także międzynarodowych konferencjach sportowych, rehabilitacyjnych i radiologicznych. Prowadzi szkolenia i obozy o profilu sportowo-leczniczym. Jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Radiologicznego, Polskiego Towarzystwa Mięśni, Ścięgien i Więzadeł oraz Komisji Medycznej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Wielokrotny mistrz Polski w pływaniu.

Więcej informacji: www.rehabursiewicz.pl