Aktualnie jesteś: Warsztaty / Teatr na faktach

Teatr dokumentalny

Otwarte warsztaty prowadzone przez Krzysztofa Kopkę i grupę roboczą OUP

20–21/10/2018 {sobota}  10:00–18:00, {niedziela) 10:00–14:00
Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena

Wstęp wolny, obowiązują zapisy

Teatr dokumentalny
Fot. Henryk Mazurkiewicz

Na czym polega sztuka naśladowania rzeczywistości? Czy teatr może być dokumentem? Jak stworzyć spektakl oparty na faktach?
W teatrze dokumentalnym reżyser, dramaturg i aktorzy tworzą przedstawienie wokół prawdziwej historii, posługując się jako narzędziem słowem – nagranym lub spisanym podczas wywiadu. Zgodnie ze stwierdzeniem, że „życie tworzy najlepsze scenariusze”, twórcy przedstawień dokumentalnych wykorzystują dosłowność tekstu mówionego, przypadkowe spotkania i rozmowę. Dzięki temu teatr dokumentalny opowiada o sprawach najaktualniejszych i stawia „zwykłego człowieka” w centrum opowieści.
Pierwszym etapem warsztatów będzie zbieranie materiałów – przeprowadzanie wywiadów z mieszkańcami Wrocławia. W drugiej części uczestnicy skupią się na konstrukcji i dramaturgii scenariusza teatralnego i technikach aktorskich w teatrze dokumentalnym. Na podstawie wspólnej pracy i proponowanych tematów spektakli pomysłodawca projektu, Krzysztof Kopka, wybierze ostateczny skład uczestników projektu „Teatr na faktach” (szczegółowe informacje w harmonogramie).

kopkaKrzysztof Kopka mieszka we Wrocławiu. Z wykształcenia teatrolog. Reżyser m.in. Koriolana uznanego za najlepszy spektakl szekspirowski sezonu 1998/1999 oraz polsko-rosyjskiego spektaklu 1612 (Teatr Ad Spectatores/Teatr.doc) nagrodzonego na gdyńskim Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Tłumacz z rosyjskiego, przełożył kilkanaście dramatów twórców z kręgu „nowej dramy”. W Wydawnictwie słowo/obraz terytoria wydał antologię współczesnego dramatu rosyjskiego Lepsi!. Imał się różnych zawodów, obecnie jest dramaturgiem (m.in. współautorem Ballady o Zakaczawiu) i scenarzystą (filmy: 80 milionów, Fotograf; seriale Głęboka woda, Komisja morderstw). Wykłada na ASP we Wrocławiu (Katedra Scenografii).

Grupę roboczą Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań 2017/2018 poświęconego teatrowi dokumentalnemu tworzą zarówno studenci szkół teatralnych, przyszli aktorzy i reżyserzy, jak i teatrolodzy, psycholodzy, fizycy teoretyczni. Są w różnym wieku, mają różne temperamenty i doświadczenia. Łączy ich zainteresowanie teatrem i światem, a precyzyjniej możliwością pokazania prawdziwego świata na scenie. Prawdziwego, czyli „zapisanego dosłownie”, bez oglądania się na teatralne i literackie konwencje.

20 października {sobota}

10:00–13:00 Prezentacja projektu „Teatr na faktach” i zajęcia w terenie

Po zapoznaniu się z założeniami projektu „Teatr na faktach” uczestnicy będą pracować w terenie, czyli zbierać wypowiedzi niezbędne do stworzenia scenariusza spektaklu dokumentalnego. Po sformułowaniu tematów rozmów i pytań uczestnicy w trzyosobowych grupach będą rozmawiali z napotkanymi na mieście osobami. Wierny zapis rozmowy ze szczególnym zwróceniem uwagi na emocje rozmówcy i kontekst rozmowy są podstawą metody verbatim, na której bazują warsztaty. Pod koniec pierwszej części zajęć wszyscy uczestnicy powinni dysponować zapisami rozmów, które posłużą do dalszej pracy nad tekstem.

13:00–14:30 Przerwa obiadowa

14:30–18:00 Praca nad zebranym materiałem

Z pomocą przykładowych tekstów dokumentalnych i literackich uczestnicy będą opracowywać spisany materiał roboczy, zwracając uwagę na dramaturgię tekstu, skróty oraz rolę wszelkich pauz, błędów językowych oraz emocji rozmówców. Bazując na przygotowanych w ten sposób tekstach, prowadzący zaprezentują podstawy pracy z aktorem w teatrze dokumentalnym.

21 października {niedziela)

10:00–14:00 Prezentacja pomysłów, tworzenie zespołów

Trzecia część warsztatów przeznaczona jest na spisanie pomysłów na scenariusze dokumentalne pod kątem dalszych spotkań w ramach „Teatru na faktach”. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie będą mogły zaproponować własne tematy na spektakle i podzielić się na grupy projektowe. Pomysły te będą rozwijane, a najlepsze z nich wybrane do realizacji grudniowego zjazdu, następnie zaprezentowane na przeglądzie teatru dokumentalnego w Instytucie Grotowskiego.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Do 19 października 2018 (do godziny 12:00) prosimy przesłać swoje imię i nazwisko na adres: jtabisz@grotowski-institute.art.pl, z dopiskiem w tytule „Otwarte warsztaty teatru dokumentalnego”. Decyduje kolejność zgłoszeń. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt 608 370 945.
UWAGA: Otwarte warsztaty teatru dokumentalnego (20–21 października) są obowiązkową częścią procesu rekrutacyjnego dla chętnych do wzięcia udziału w projekcie „Teatr na faktach”. Osoby, które wysłały zgłoszenie do „Teatru na faktach” (zapisy do 17 października, I termin naboru), nie muszą zapisywać się na warsztaty.