Aktualnie jesteś: Noc na faktach

TanzGala

Spektakl Roberta Traczyka w ramach przeglądu „Noc na faktach”

TanzGala
Fot. Robert Traczyk

Czy prawdziwa wojna damsko-męska zaczyna się wraz z włączeniem przycisku „play”? Czy dwie dziewczyny razem rzeczywiście wyglądają lepiej? Jak mężczyznom przychodzi przejmowanie tradycyjnych ról kobiecych? Dlaczego im starsze ubrania, tym ich cena jest wyższa?

Jazz, stylowe ubrania, potańcówki, swing – to świat tancerzy stylu Lindy Hop. To świat, którego magia przyciąga zarówno miłośników estetyki retro, a także tych, którzy szukają alternatywy dla współczesnych form rozrywki. Lindy Hop należy do grupy tzw. social dances. To nie tylko efektowne figury i pulsująca muzyka, ale przede wszystkim międzynarodowa społeczność. Tak jak w każdej innej, tu też ścierają się poglądy, emocje i doświadczenia. Scenariusz spektaklu powstał na podstawie wywiadów przeprowadzonych z polskimi tancerzami Lindy Hop. Ale na tym nie koniec – na scenie to nie aktorzy wcielą się w rolę tancerzy, lecz tancerze wrocławskiej grupy Lindy Szau pokażą swoje umiejętności aktorskie.

Fot. Grzegorz GołębiowskiRobert Traczyk jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej oraz studentem reżyserii na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (filia we Wrocławiu). Po kilku techniczno-korporacyjnych epizodach oraz dorywczym realizowaniu dźwięku i oświetlenia, ostatecznie postanowił zająć się teatrem. Przygotował czytanie „Marcin, wieczny Artur” na podstawie dramatu Mateusza Pakuły we wrocławskim Teatrze Kombinat oraz „Wyzwolenie” w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Dzieje się. Fantastyka zaangażowana społecznie” zorganizowanego przez wydawnictwo Alpaka. Asystent reżyserki Aleksandry Popławskiej przy spektaklu „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi” na podstawie zbioru opowiadań Davida Fostera Wallace’a (2018). Uczestnik kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań 2018 i projektu „Teatr na faktach” w Instytucie Grotowskiego, w ramach którego zrealizował entuzjastycznie przyjęty przez widzów spektakl „TanzGala”. Drugim spektaklem dokumentalnym, w którym odpowiadał za scenariusz i dramaturgię były „Męskie perspektywy miłości” w reżyserii Mateusza Brodowskiego. Asystent reżysera Przemysława Wojcieszka przy spektaklu „Swietłana”.

Katarzyna Aszkiełowicz jest studentką filologii polskiej UWr i dziennikarką radiową związaną z lokalnym Radiem Rodzina. Głosu używa do mówienia o kulturze oraz do porannego budzenia wrocławian. Prócz mikrofonu jej następnym atrybutem są buty, których od półtora roku używa na parkiecie do tańców swingowych. Uczestniczka projektu „Teatr na faktach”.

Iza Banaszek jest studentką scenografii na wrocławskiej ASP. Projektowała scenografię m.in. do spektakli: „Koniec” Teatru Układ Formalny w reżyserii Agnieszki Nasierowskiej; a także produkcji AST w Krakowie Filii we Wrocławiu: „Świat i już!” w reżyserii Bartosza Kurowskiego, „Prorok Wixa” w reżyserii Agnieszki Błaszczak, „Żeby się nie bać” w reżyserii Doroty Bator, „Siksy” w reżyserii Cezarego Ibera. Wykonała kostiumy do „Widm” w reżyserii Pawła Passiniego w Narodowym Forum Muzyki. Uczestniczka projektu „Teatr na faktach”.

Reżyseria i dramaturgia: Robert Traczyk
Występują: Katarzyna Aszkiełowicz, Kamila Lipowiecka, Bartosz Naskręski, Kamil Tomaszuk
Scenografia: Jan Głąb
Kostiumy: Iza Banaszek
Muzyka: scratch jingle mix Magdalena Gorwa
Premiera: 14 lutego 2019
Czas trwania: 50 min

Spektakl został zrealizowany w Instytucie Grotowskiego w ramach projektu „Teatr na faktach” (październik 2018 – luty 2019) pod opieką artystyczną Krzysztofa Kopki.

Galeria zdjęć