Spektakl Roberta Traczyka w ramach przeglądu „Teatr na faktach”

14/02/2019 {czwartek} 20:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Pojedynczy spektakl: 10 PLN
Karnet na przegląd: 40 PLN

TanzGala
Fot. Robert Traczyk

Czy prawdziwa wojna damsko-męska zaczyna się wraz z włączeniem przycisku „play”? Czy dwie dziewczyny razem rzeczywiście wyglądają lepiej? Jak mężczyznom przychodzi przejmowanie tradycyjnych ról kobiecych? Dlaczego im starsze ubrania, tym ich cena jest wyższa?

Jazz, stylowe ubrania, potańcówki, swing – to świat tancerzy stylu Lindy Hop. To świat, którego magia przyciąga zarówno miłośników estetyki retro, a także tych, którzy szukają alternatywy dla współczesnych form rozrywki. Lindy Hop należy do grupy tzw. social dances. To nie tylko efektowne figury i pulsująca muzyka, ale przede wszystkim międzynarodowa społeczność. Tak jak w każdej innej, tu też ścierają się poglądy, emocje i doświadczenia. Scenariusz spektaklu powstał na podstawie wywiadów przeprowadzonych z polskimi tancerzami Lindy Hop. Ale na tym nie koniec – na scenie to nie aktorzy wcielą się w rolę tancerzy, lecz tancerze wrocławskiej grupy Lindy Szau pokażą swoje umiejętności aktorskie.

Robert Traczyk jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej oraz studentem reżyserii w AST w Krakowie Filii we Wrocławiu. Po kilku techniczno-korporacyjnych epizodach oraz dorywczym realizowaniu dźwięku i oświetlenia ostatecznie postanowił zająć się teatrem. Przygotował czytanie Marcin, wieczny Artur na podstawie dramatu Mateusza Pakuły we wrocławskim Teatrze Kombinat oraz Wyzwolenie w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Dzieje się. Fantastyka zaangażowana społecznie” zorganizowanego przez wydawnictwo Alpaka. Asystent reżyserki Aleksandry Popławskiej przy spektaklu Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi na podstawie zbioru opowiadań Davida Fostera Wallace’a. Uczestnik kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań 2018 i projektu „Teatr na faktach” w Instytucie Grotowskiego.

Katarzyna Aszkiełowicz jest studentką filologii polskiej UWr i  dziennikarką radiową związaną z lokalnym Radiem Rodzina. Głosu używa do mówienia o kulturze oraz do porannego budzenia wrocławian. Prócz mikrofonu jej następnym atrybutem są buty, których od półtora roku używa na parkiecie do tańców swingowych. Uczestniczka projektu „Teatr na faktach”.

Iza Banaszek jest studentką scenografii na wrocławskiej ASP. Projektowała scenografię m.in. do spektakli: Koniec Teatru Układ Formalny w reżyserii Agnieszki Nasierowskiej; a także produkcji  AST w Krakowie Filii we Wrocławiu: Świat i już! w reżyserii Bartosza Kurowskiego, Prorok Wixa w reżyserii Agnieszki Błaszczak,  Żeby się nie bać w reżyserii Doroty Bator, Siksy w reżyserii Cezarego Ibera. Wykonała kostiumy do Widm w reżyserii Pawła Passiniego w Narodowym Forum Muzyki. Uczestniczka projektu „Teatr na faktach”.

Reżyseria i dramaturgia: Robert Traczyk
Występują: Katarzyna Aszkiełowicz, Kamila Lipowiecka, Bartosz Naskręski, Kamil Tomaszuk
Scenografia: Jan Głąb
Kostiumy: Iza Banaszek
Muzyka: scratch jingle mix Magdalena Gorwa
Czas trwania: 50 min

Bilety

14/02/2019 {czwartek}

Karnet na przegląd: 40 PLN

Premierowe spektakle zostały zrealizowane w Instytucie Grotowskiego w ramach projektu „Teatr na faktach” (październik 2018 – luty 2019) pod opieką artystyczną Krzysztofa Kopki.