Aktualnie jesteś: Akademia Teatru Alternatywnego

Taniec, teatr, dokument

Zjazd X Akademii Teatru Alternatywnego
Prowadzący: Leszek Bzdyl i Teatr Dada von Bzdülöw, Janek Turkowski i Weronika Fibich (Ośrodek Teatralny Kana)

15–19/06/2016 {środa–niedziela}
Szczecin, Ośrodek Teatralny Kana

Program zjazdu
pdf

Teatr Dada von Bzdülöw założony został w 1993 roku w Gdańsku przez choreografa i reżysera Leszka Bzdyla oraz tancerkę i choreografkę Katarzynę Chmielewską. Ta niezależna grupa tancerzy i aktorów realizuje poszczególne spektakle we współpracy z polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury (m.in.: Teatr Wybrzeże Gdańsk, Klub Żak Gdańsk, Dance Advance Filadelfia, Les Hivernales Avignon, Stary Browar Poznań, Teatr Nowy Łódź, Fundacja Nuova Poznań). Od 2009 roku Teatr reprezentowany jest przez Stowarzyszenie Teatru Dada von Bzdülöw z siedzibą w Gdańsku.

Dada von Bzdülöw zrealizował dotychczas ponad czterdzieści przedstawień. Z tych, które nie są już w repertuarze, a które pokazywane były w Polsce i za granicą warto wymienić: Zagłada ludu, Człowiek, który kłamał, Nie było, nie będzie, czyli nie ma, Sonata, Apartament no 7, Dialogus In conventione, Drop Dead Gorgeous (koprodukcja z Vincent Dance Theatre).

Zespół współpracował z Teatrem Miejskim w Gdyni, gdzie prowadził cykliczne spotkania artystyczne pod nazwą Dzień Pięknego Towarzystwa. W latach 1996–2001 uczestniczył w projektach Bałtyckiego Uniwersytetu Tańca, współtworząc choreografie do spektakli: Wewnątrz ciała Aviego Kaisera, Papugaj Tatiany Baganowej.

W dorobku zespołu Teatru Dada są również międzynarodowe produkcje i wydarzenia artystyczne realizowane w Niemczech, Belgii, Szwecji i Anglii ,m.in. „Landscape X” w Sztokholmie (spektakl The Rape of Europe, reż. Piotr Cieplak, 1998) oraz SEAS (spektakl ODYS-seas, reż. Leszek Bzdyl, 2004). W latach 2004–2006 Teatr Dada von Bzdülöw uczestniczył w projekcie „Trans Danse Europe”.

Obecnie w repertuarze zespołu znajdują się nastepujące spektakle: Duety Nieistniejące (reż. Leszek Bzdyl & Katarzyna Chmielewska), Le Sacre (reż. Leszek Bzdyl & Katarzyna Chmielewska), Caffe Latte (Dada & SzaZa), Czerwona Trawa (chor. Katarzyna Chmielewska & Leszek Bzdyl), FRUU (chor. Katarzyna Chmielewska), Magnolia (chor. Katarzyna Chmielewska & Leszek Bzdyl), so beautiful (chor. Katarzyna Chmielewska), Bonsai (chor. Katarzyna Chmielewska). W latach 2002–2012 Teatr Dada von Bzdülöw prezentował szereg spektakli za granicą: w Anglii, Belgii, na Cyprze, w Chinach, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Indiach, Irlandii, Islandii, Izraelu, Litwie, Niemczech, Palestynie, Rosji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Węgrzech, Włoszech, USA.

Więcej informacji: www.dadateatr.pl

 

Leszek Bzdyl jest tancerzem, aktorem, choreografem, reżyserem, założycielem i dyrektorem artystycznym Teatru Dada von Bzdülöw. Zawodowo pracuje od 1987 roku, początkowo we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego (1987–1990), Teatrze Ekspresji Wojciecha Misiury (1990–1992). Jest absolwentem studiów historycznych na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1993 roku założył Teatr Dada von Bzdülöw, w którym reżyseruje, tworzy choreografie i występuje w większości przedstawień. Z zespołem wystąpił na licznych festiwalach w Polsce i w ponad dwudziestu krajach Europy, jak również w Indiach, Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Palestynie. Laureat wielu nagród za działalność artystyczną m.in.: Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska (1998) i Prezydenta Miasta Gdyni (1999), Nagrody Ministra Edukacji Narodowej (1999), Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego (2006), Międzynarodowej Nagrody Teatralnej Theatre Pasta, Indie (2007), otrzymał także Odznaczenie Honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej (2010). Wielokrotny stypendysta Miasta Gdańsk i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Jako reżyser, choreograf, twórca ruchu scenicznego oraz aktor od 1994 roku współpracuje z teatrami dramatycznymi w Polsce. Od 1990 prowadzi warsztaty teatralne i lekcje tańca w Polsce (w Państwowej Szkole Baletowej w Gdańsku, Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, Akademii Teatralnej w Warszawie oraz za granicą: w Czechach, Francji, Finlandii, Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Ukrainie, USA, Zimbabwe.

 

Katarzyna Chmielewska jest tancerką, choreografką, nauczycielką tańca i współzałożycielką Teatru Dada von Bzdülöw, a od 2008 roku Prezeską Stowarzyszenia Teatr Dada von Bzdülöw. W 1993 ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Gdańsku, w 1996–1997 studiowała taniec współczesny w P.A.R.T.S. w Brukseli. Współpracowała dotychczas z Państwową Operą Bałtycką w Gdańsku, Gdańskim Teatrem Tańca, Teatrem Miejskim w Gdyni, Klubem Żak w Gdańsku, Teatrem Wybrzeże w Gdańsku (od 2008 do teraz). Od 1993 współtworzy Teatr Dada von Bzdülöw, gdzie prowadzi lekcje z technik tańca współczesnego i improwizacji, realizuje autorskie choreografie, m.in.: /Si/, Dialogus in conventione, so beautiful, Bonsai, Juicy Fleshoraz współtworzy i występuje w większości przedstawień, m.in. Magnolia, Kilka Błyskotliwych Spostrzeżeń́ , Eden, Faktor T, Czerwona Trawa, Caffè Latte, Le Sacre. Współtworzyła spektakle we współpracy z innymi choreografami, m.in. Melisą Monteros (Kolizje, Odejścia), Avi Kaiserem (In the Body), Tatianą Baganową (Papugaj), Roberto Olivanem (Natural Strange Days), Chiharu Mamiya-Jędrzejewską (Karnacja). Zrealizowała choreografię i ruch sceniczny dla wielu teatrów dramatycznych, m.in. dla Teatru Miejskiego w Gdyni, Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Teatru Studio w Warszawie, Teatru Powszechny w Krakowie, Teatru Jaracza w Olsztynie, Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Uczestniczy w licznych krajowych i międzynarodowych projektach tanecznych i teatralnych.

 

Ośrodek Teatralny Kana, założony przez Zygmunta Duczyńskiego, realizuje liczne działania o charakterze artystycznym, kulturotwórczym, edukacyjnym i badawczym – rocznie ok. sto dwadzieścia wydarzeń kulturalnych skierowanych do mieszkańców Szczecina i regionu, a także buduje międzynarodową sieć współpracy między europejskimi ośrodkami sztuki. Najważniejsze projekty Ośrodka Teatralnego Kana to: Spoiwa kultury (festiwal teatralno-muzyczny o charakterze otwartym, realizowany w Szczecinie od 1999 r., promujący różne formy i nurty sztuki europejskiej i światowej oraz tradycję różnych kultur, jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie i Euroregionie, wyróżniony nagrodą Oko Recenzenta); Międzynarodowe Spotkania Teatralne OKNO – Zbliżenia (projekt prezentujący najciekawsze poszukiwania w dziedzinie teatru alternatywnego, będący również forum wymiany doświadczeń praktyków teatralnych); W poszukiwaniu tożsamości miejsca (projekt autorski łączący działania badawcze, artystyczne, dokumentacyjne i promocyjne związane z historią i współczesnością Szczecina); Matecznik (cykl spotkań z wybitnymi autorytetami, promocje książek, prezentacje spektaklu Projekt: Matka oraz warsztaty twórcze, związane z szeroko rozumianym tematem współczesnego macierzyństwa), Pobyt tolerowany (cykl działań edukacyjno-kulturalnych zakłada udział w dyskusji wokół tematu uchodźstwa i imigracji), Wokół tradycji (projekt artystyczny i edukacyjno-badawczy, stanowiący zarówno próbę ukazania i udokumentowania zanikających systemów zachowań, obrzędów i praktyk tradycyjnych, które występowały do niedawna dość powszechnie na różnych obszarach Polski), Klosterhof (działania dokumentujące na potrzeby działań artystycznych współczesnej historii budynku i terenu przylegającego do siedziby Ośrodka). Ośrodek Teatralny Kana też jest jednym z organizatorów Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT w Szczecinie oraz innych ważnych dla miasta i regionu wydarzeń kulturalnych. Za działalność kulturotwórczą i promocyjną Prezydent Miasta Szczecina przyznał Teatrowi honorowy tytuł Ambasadora Szczecina.

Ośrodek jest także bazą projektów kulturotwórczych (m.in. Teatry świata, WEEKEND_100, Scena Równoległa), edukacyjnych (Ćpanie sztuki, Zachodniopomorska OFFensywa Teatralna, Akademia Teatru Alternatywnego, Caravan Next, EKDUS edukacja kulturowa na rzecz umiejętności społecznych) i artystycznych, realizowanych przez związanych z nim twórców (m.in. Lailonia, Hotel Misery deLuxe).

Do końca 2006 roku Ośrodek był prowadzony w ramach działalności Stowarzyszenia Teatr Kana, od 1 stycznia 2007 roku jest instytucją kultury, której organizatorem jest Gmina Miasto Szczecin oraz Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Janek_Turkowski-61-300x198Janek Turkowski jest menedżerem kultury, reżyserem, performerem, twórcą autorskich projektów teatralnych. Od roku 2002 koordynator kontaktów zagranicznych i członek zespołu programowego Ośrodka Teatralnego Kana. Od 2007 członek Komisji Artystycznej Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT. Pomysłodawca i kurator szczecińskich wydarzeń teatralnych, m.in. projektu „no.theatre.pl – norweski teatr w polskim mieście” (we współpracy z norweskim Teaterhuset Avant Garden w Trondheim) „WEEKEND_100”, przeglądu młodej sceny performatywnej z Berlina (we współpracy z Hebbel am Ufer, Sophiensaele i Ballhaus Ost). Jego projekty teatralne były pokazywane m.in. na festiwalach w Irlandii, Holandii, Norwegii, Niemczech, Austrii, Belgii, Kanadzie i Polsce.

 

Weronika Fibich, fot. Piotr NykowskiWeronika Fibich jest reżyserką, artystką interdyscyplinarną, twórczynią filmów dokumentalnych i licznych projektów artystycznych. Od 1998 roku związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana. Oprócz działalności kulturotwórczej, edukacyjnej i programowej w ramach projektów realizowanych przez Ośrodek, od lat realizuje własną, autorską drogę twórczą. Jest autorką książek (W białej koszuli, Alfabet erotyczny, Na końcu pępka), akcji teatralnych (Galeria, Szachy, Jeśli 1. Ga3 to 2. Szwalnia Trąborybów, Szwalnia, Przeprowadzka, Recykling, Nasza szkoła, Współczynnik przenikania ciepła, Lokator, Zapisane w schronie, Historia znikania, Pobyt tolerowany, Portfolio, Nic osobistego, 7 resztek głównych, Rysunek z pamięci), filmów (Wybrany, Zamknięta 5, Heterotopia, Spoiwa kultury, Lokatorzy) oraz licznych projektów („Cudnia filmowa”, „Ćwiczenia z zapisywania świata”, „W poszukiwaniu tożsamości miejsca”, „Tkanka miasta”, „Dwa pokoje”, „Gościnność. Gość i inny”, „Nowy dom”, „Mieszkanie do sprzedania”, „Rozmowy: z portowcami, ze stoczniowcami, z reporterami”). W kręgu jej zainteresowań znajdują się działania realizowane w przestrzeni pozateatralnej, na granicy prywatnego i publicznego. Najczęściej podejmowanym przez nią tematem jest pojęcie pogranicza, wykluczenia, pamięci i tożsamości.