Warsztaty rekrutacyjne do programu Studia Kokyu
Prowadzący: Przemysław Błaszczak
12/09/2019 {czwartek} 15:00–20:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
Zapisy do 11 września
W językach polskim i angielskim
Ogłaszamy nabór uczestników do rocznego programu edukacyjno-badawczego, który będzie trwał od września 2019 do czerwca 2020. Przedmiotem badań będzie trening fizyczny aktora/performera. Obszar poszukiwań wyznaczają z jednej strony narzędzia teatru fizycznego, z drugiej trening aikido w jego źródłowej postaci. Zadaniem programu jest eksploracja tych dwóch praktyk oraz próba dokonania twórczej syntezy, otwierającej nową perspektywę pracy z ruchem. Wydarzenie stanowi kontynuację badań podjętych przez Przemysława Błaszczaka w ramach programu BodyConstitution, najpierw w Studiu Dwóch Ścieżek, a następnie w Studiu Kokyu. Głównym celem programu będzie głębokie, źródłowe spotkanie z aikido i podjęcie uważnej, laboratoryjnej pracy inspirowanej tym doświadczeniem. Pracy pomiędzy precyzyjną formą a improwizacją, pomiędzy tradycją a kreacją. Program realizowany jest w ścisłej współpracy z Wrocław Aikikai pod nadzorem senseia Piotra Masztalerza (6 dan).
W ramach rocznego cyklu spotkań planujemy organizować co miesiąc 2 pięciodniowe sesje (5–6 godzin pracy dziennie, łącznie 50–60 godzin miesięcznie). Szczegółowy kalendarz sesji zostanie ustalony po zakończonej rekrutacji. Uczestnicy programu będą mieli możliwość udziału w regularnych treningach aikido, odbywających się w Studiu Na Grobli dwa razy w tygodniu.
Przemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser i pedagog. Od 1995 jest związany z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego (do 2006 – Ośrodek Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych). W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła, a od 2004 do 2019 w Teatrze ZAR. W latach 2012–2019 współpracował z Theodorosem Terzopoulosem i kształcił się w zakresie jego autorskiej metody treningu aktorskiego. Od 2005 uprawia japońską sztukę walki aikido (aktualnie w stopniu 3 dan fukushidoin) pod okiem sensei Piotra Masztalerza 6 dan. W 2011 roku pobierał nauki jako uchideshi (uczeń) u shihana Juby Noura 6 dan w Meksyku. Prowadzi regularne treningi w dojo Na Grobli Aikikai, które założył i które jest częścią stowarzyszenia Birankai Polska. W 2005 przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, gdzie trenował shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate. Założyciel i lider Studia Kokyu. Pomysłodawca, twórca i kurator festiwalu „Sakura. Wrocławskie dni japońskich inspiracji”.
Koszt udziału w warsztatach (rekrutacja): 30 PLN
Koszt udziału w programie: 200 PLN miesięcznie
Kontakt i zapisy (do 11 września): przemek@grotowski-institute.art.pl.