Aktualnie jesteś: Studio Kokyu / Warsztaty

Studio Kokyu

Warsztaty rekrutacyjne do programu Studia Kokyu
Prowadzący: Przemysław Błaszczak

12/09/2019 {czwartek} 15:00–20:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Zapisy do 11 września
W językach polskim i angielskim

Studio Kokyu
Fot. Tobiasz Papuczys

Ogłaszamy nabór uczestników do rocznego programu edukacyjno-badawczego, który będzie trwał od września 2019 do czerwca 2020. Przedmiotem badań będzie trening fizyczny aktora/performera. Obszar poszukiwań wyznaczają z jednej strony narzędzia teatru fizycznego, z drugiej trening aikido w jego źródłowej postaci. Zadaniem programu jest eksploracja tych dwóch praktyk oraz próba dokonania twórczej syntezy, otwierającej nową perspektywę pracy z ruchem. Wydarzenie stanowi kontynuację badań podjętych przez Przemysława Błaszczaka w ramach programu BodyConstitution, najpierw w Studiu Dwóch Ścieżek, a następnie w Studiu Kokyu. Głównym celem programu będzie głębokie, źródłowe spotkanie z aikido i podjęcie uważnej, laboratoryjnej pracy inspirowanej tym doświadczeniem. Pracy pomiędzy precyzyjną formą a improwizacją, pomiędzy tradycją a kreacją. Program realizowany jest w ścisłej współpracy z Wrocław Aikikai pod nadzorem senseia Piotra Masztalerza (6 dan).

W ramach rocznego cyklu spotkań planujemy organizować co miesiąc 2 pięciodniowe sesje (5–6 godzin pracy dziennie, łącznie 50–60 godzin miesięcznie). Szczegółowy kalendarz sesji zostanie ustalony po zakończonej rekrutacji. Uczestnicy programu będą mieli możliwość udziału w regularnych treningach aikido, odbywających się w Studiu Na Grobli dwa razy w tygodniu.

Fot. Anna Duda

Przemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser, pedagog, od 1995 roku związany z Instytutem Grotowskiego (do 2007 Ośrodkiem Grotowskiego).

W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła pod kierownictwem Grzegorza Brala (udział w spektaklu „Pieśń kozła – dytyramb”). W latach 2002–2003 przygotował własny monodram „Ecce homo”. Od 2004 roku jest aktorem Teatru ZAR. Uczestniczył w projekcie „Ewangelie dzieciństwa”. Występuje w dwóch częściach tryptyku „Ewangelie dzieciństwa” („Uwerturze” i „Anhellim. Wołaniu”) oraz spektaklu „Armine, Sister”. Gra też w „Mauzerze” Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa (polska premiera w Instytucie Grotowskiego w 2012 roku). Obecnie pod okiem Terzopoulosa studiuje jego autorską metodę treningu aktorskiego wypracowaną w Teatrze Attis w Grecji. Jest certyfikowanym nauczycielem tej metody. Założyciel i lider Studia Kokyu działającego od 2016 roku w Instytucie Grotowskiego.

Od 2005 roku uprawia japońską sztukę walki aikido (aktualnie w stopniu 1 dan), pod okiem senseia Piotra Masztalerza 6 dan, w 2011 roku pobierał nauki jako uschideshi u shihana Juby Noura 6 dan w Meksyku W 2005 roku przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, trenując pod jego okiem shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate.

W latach 2013–2016 lider Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu badawczego BodyConstitution Instytutu Grotowskiego. Współzałożyciel Wrocławskiej Offensywy Teatralnej (WrOT). Prowadził warsztaty w Polsce i za granicą.

Koszt udziału w warsztatach (rekrutacja): 30 PLN
Koszt udziału w programie: 200 PLN miesięcznie

Kontakt i zapisy (do 11 września): przemek@grotowski-institute.art.pl.