Aktualnie jesteś: Warsztaty

Struna ciała

Warsztaty prowadzone przez Jakuba Gontarskiego i Agnieszkę Rybak

Najbliższe warsztaty
5–9/12/2017
 {wtorek–sobota}
Zapisy do 28 listopada
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

W językach polskim i angielskim

Struna ciała
Fot. Marcin MaO Osman

Człowiekwojownikperformer
Perspektywa człowieka praktykującego
Performatywne aspekty sztuk walki, sportu i tańca fizycznego
Źródła performatywności scenicznej
Intensywny proces autodiagnozy oraz autokreacji
Współtworzenie dialogu oraz narzędzi treningowych

Warsztaty Struna ciała są wynikiem kilkudziesięcioletniej praktyki oraz treningu w zakresie pracy z ciałem, począwszy od gimnastyki, sportu, sztuk walki, tańca, teatru oraz terapii ciałem. Nasze działania skupiają się na nieustającym rozwoju doświadczeń i pogłębianiu procesu twórczego przez intensywne poszukiwania w obszarach komunikacji, adaptacji, obecności, tożsamości, relacji, ekspresji, możliwości, kreatywności. Jak to, co nabyte, transformuje się w nabywane? W procesie treningu i adaptacji wciąż nowych informacji odszukujemy ich teraźniejszy sens, przekładając go na potrzeby człowieka-wojownika-performera. Czy jesteśmy praktykami, czy praktykującymi? Jak ciało staje się cielesną opowieścią tego, co poznane, i tego, co wciąż w nas nieodkryte i niezrozumiałe? Jak obudzić w sobie wewnętrzne reguły i zasady działania?

Rytuał, sztuki walki i taniec są częścią ludzkiego życia. Proces obserwacji, adaptacji, komunikacji z innymi ludźmi, przyrodą i otaczającymi nas zjawiskami od zawsze wpływał na naszą anatomię, funkcje psychofizyczne, nieświadomą oraz świadomą część nas samych. Nieprzewidywalne procesy natury oraz relacji międzyludzkich stopniowo zaczęły determinować w nas określone zachowania oraz interakcję w procesach symbiozy i korelacji.

Uczestnicy warsztatów poznają naszą praktykę i inspiracje:

 • Narzędzia wypracowane podczas treningu w ramach BodyConstitution (m.in. treningu ciała – treningu głosu u źródeł sztuk walki)
 • Trening i praktyka u źródeł japońskiej sztuki walki judo oraz afrobrazylijskiej sztuki walki capoeira, elementy treningowe brazylijskiego jiu-jitsu oraz boksu
 • Elementy treningu kaskaderskiego, takie jak: krav maga, skoki, pady, upadki, amortyzacja ciała, choreografia walki
 • Taniec fizyczny (kontakt improwizacja, improwizacja, partnering)
 • Elementy treningu funkcjonalnego
 • Kompozycje, etiudy ruchowe – u źródeł sztuk walki
 • Głębokie techniki relaksacyjne

Zagadnienia podejmowane podczas warsztatów:

 • Praca nad istotą, naturą formy oraz techniki
 • Mobilność i statyka
 • Stan równowagi, balans, stan nierównowagi
 • Dynamika, siła, delikatność
 • Strefa ryzyka, ograniczony komfort, zaufanie i brak zaufania
 • Granice i ich przekraczanie
 • Utrzymanie napięcia w relacji symbolika–gest–archetyp
 • Potencjał kompozycyjny, energetyczny, ekspresyjny i dramaturgiczny
 • Uwalnianie oraz wzmacnianie głosu, transgresja tradycyjnych pieśni afrobrazylijskich
 • Zmęczenie i psychosomatyczne rozluźnianie napięć

Jakub Gontarski, Agnieszka Rybak

Warsztaty skierowane są do aktorów, performerów, tancerzy oraz pasjonatów ruchu. Wymagany strój treningowy: długie spodnie, bluza z długimi rękawami i buty sportowe.

Więcej informacji: facebook.com/thestringofthebody, www.youtube.com/channel/UCOw0dPhtztwspdzqMsswxKw

Jakub_Gontarski_fot_Maciej_ZakrzewskiJakub Gontarski jest absolwentem Wrocławskiej Szkoły Kaskaderów Filmowych 13. Instruktor rekreacji ruchowej ze specjalizacją samoobrona (AZS-AWF Wrocław). Certyfikowany trener personalny oraz trener ruchu pod kierunkiem Steve’a Maxwella (USA). Twórca warsztatów Struna ciała i Bojowy partnering, skupionych na takich zagadnieniach jak: ekspresja, obecność, dramaturgia, kreatywność w sztukach walki na ścieżce wojownika-performera. Podróżuje do Brazylii, aby dokumentować wyprawy i brać czynny udział w rytuałach candomblé. Współtworzył m.in. spektakle Animan – I Am That, Dom wariatów. Improwizuje ruchowo na scenie z muzyką na żywo. Kilkanaście lat praktykował sztuki walki: japońskie judo i brazylijską capoeirę (w Brazylii i wielu krajach Europy). Kształcił się u wybitnych nauczycieli z Polski i zagranicy w zakresie tańca współczesnego, kontaktu improwizacji i partnerowania. Inspiruje się motoryką i mechaniką ciała oraz procesami jego integracji i adaptacji. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego w ramach programu badawczego BodyConstitution. Jest współorganizatorem Wrocławskiego Festiwalu CYRKULACJE i projektu „Planet Kids”. Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „Momentum”. Współpracował z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, organizując międzynarodowe warsztaty, choreografie i spektakle z młodzieżą. Prowadzi we Wrocławiu warsztaty z dziećmi i młodzieżą ze środowisk wykluczonych, m.in. w ramach projektu „Myśl w Ruchu” Instytutu Muzyki i Tańca.

Fot. Marcin OsmanAgnieszka Rybak uczy, porusza się, poszukuje. Współpracuje z Instytutem Grotowskiego w ramach programu badawczego BodyConstitution. Autorka warsztatów Struna ciała i Bojowy partnering wraz z Jakubem Gontarskim. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca w Poznaniu. Absolwentka Academy of New Dance and Improvisation oraz programów instruktorskich z zakresu terapii, tańca i ruchu. Współtworzyła m.in. spektakle Animan – I Am That, Dom Wariatów oraz Idiotę (Teatr Pieśń Kozła). Jest terapeutą oraz nauczycielem Lomi Lomi Nui – hawajskiej metody pracy z ciałem w systemie Aloha International – oraz Life Impressions Bodywork (Ayurweda & Life Impressions Institute). W swojej pracy terapeutycznej łączy metody oparte na ruchu, oddechu i naturalnej ekspresji pracy z ciałem z masażem tajskim, powięziowo-mięśniowym rozluźnianiem energetycznym oraz metodą Ilan Lev. Członkini ECITE (Europejska Wymiana Nauczycieli Contact Improvisation). Inicjatorka wrocławskiego środowiska kontakt improwizacji. Prowadzi regularne zajęcia i warsztaty. Współtwórczyni festiwalu CYRKULACJE i projektów „Planet Kids” oraz „Kobietnik”.

Zajęcia prowadzone są codziennie w godzinach:
10:00–14:00 Blok I
14:00–16:30 Przerwa obiadowa
16:30–20:30 Blok II

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesłać do 28 listopada 2017 na adres: thestringofthebody@gmail.com. Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona.

Koszt: 700 PLN*
* W cenę wliczony jest obiad.

Bezzwrotną zaliczkę w wysokości 300 PLN, stanowiącą gwarancję udziału w warsztatach, należy wpłacić do 28 listopada 2017 na konto 05 1020 5226 0000 6902 0416 7540, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Rynek-Ratusz 27, 50-101 Wrocław, podając w tytule swoje imię i nazwisko z dopiskiem „Struna ciała”.

Galeria zdjęć