Aktualnie jesteś: VoicEncounters

Słońce wstanie

Koncert sióstr Mahsy i Marjan Vahdat oraz Atabaka Elyasiego (Iran)

Program My Voice is My Country

21/04/2016 {czwartek} 20:00
Kościół Opatrzności Bożej, ul. Kazimierza Wielkiego 29

Bilety: 30 zł

Słońce wstanie
Fot. Karol Jarek

Twórczość Mahsy i Marjan Vahdat jest odzwierciedleniem obecnego stadium ewolucji pieśni perskiej. Siostry Vahdat to przedstawicielki nowego pokolenia muzyków, posiadających wyższe wykształcenie i całkowicie oddanych sztuce. Są kontynuatorkami tradycji, która we współczesnym Iranie stanęła w obliczu problemów zachowania własnej tożsamości.

Muzyka perska posiada zdolność ciągłego odnawiania się. Tradycja muzyczna przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, ale nie osłabia to autentyczności niesionych przez nią emocji. Jej mistyczne dziedzictwo pozwala jej zachować szlachetność i głębię, które można nazwać orientalnym, rycerskim, melancholijnym romantyzmem. Dziedzictwo to wspaniale ucieleśniają Mahsa i Marjan Vahdat. Dwie siostry, które z dumą, wdziękiem, oddaniem i pasją wzbogacają poezję perską o nową jakość , przenosząc ją w inne przestrzenie. Ich wznoszące się i splatające głosy tworzą wyjątkowy dźwiękowy pejzaż, który przedstawia radość, smutek, nadzieję, tęsknotę i miłość do rodaków.

Większość tekstów pieśni pochodzi z mistycznej i miłosnej poezji wielkich poetów perskich, takich jak Hafiz, Rumi, Attar, ale siostry śpiewają też utwory współczesnych poetów irańskich: Mohammada Ebrahima Jafariego i Houshanga Ebtehadża (Sajeha), a także teksty ustnej tradycji literackiej Iranu.

Od 2003 roku siostry Vahdat współpracują z norweską wytwórnią płytową Kirkelig Kulturverskted, która wydała serię ich płyt.
Więcej informacji: www.kkv.no

Marjan_Vahdat_fot_Tahmineh_Monzavi_1Marjan Vahdat jest śpiewaczką urodzoną w Teheranie w 1976 roku. Od 1995 roku śpiewa solo i gra na koncertach i festiwalach w Azji, Europie, USA i Afryce wraz z muzykami z Iranu, Europy i Ameryki. Koncertuje też z siostrą Mahsą Vahdat. Uczestniczyła w projekcie nagraniowym Lullabies from the Axis of Evil (2004). Wydała szereg albumów.

Więcej informacji: www.mahsavahdat.com

Mahsa_Vahdat_fot_Tahmineh_MonzaviMahsa Vahdat urodziła się Teheranie w 1973 roku, od dziecka pobierała lekcje muzyki. Gra na perskim instrumencie setar. Ukończyła studia na Uniwersytecie Sztuk w Teheranie, uzyskując tytuł licencjata muzyki. Od 1995 roku Mahsa występuje jako niezależna śpiewaczka i muzyk na koncertach i festiwalach w Azji, Europie, USA i Afryce wraz z muzykami z Iranu, Europy i Ameryki. Koncertuje też z siostrą Marjan Vahdat. Uczestniczyła w projekcie nagraniowym Lullabies from the Axis of Evil (2004), wydała szereg albumów.

Od 2007 roku Mahsa Vahdat jest ambasadorką Freemuse, niezależnej międzynarodowej organizacji broniącej wolności wyrazu artystów i kompozytorów na całym świecie. W 2010 roku otrzymała nagrodę Freemuse Award.

Więcej informacji: www.mahsavahdat.com

Fot. Mahsa VahdatAtabak Elyasi urodził się w 1964 roku w Teheranie. Gra na instrumentach tar i setar. Magister kompozycji (Uniwersytet Sztuk w Teheranie). Od lat wykłada na Wydziale Kompozycji na Uniwersytecie Sztuk. Od 2000 roku pracuje z Mahsą i Marjan Vahdat. Wraz z siostrami jest kompozytorem, aranżerem i producentem muzyki do albumu I Am Eve, który uzyskał światowe uznanie, uczestniczył też w nagraniu albumów Songs from the Persian Garden i Twinklings of Hope. Wystąpił na wielu międzynarodowych festiwalach i koncertował w Iranie, Włoszech, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemczech, Anglii, Polsce, Turcji, Pakistanie, Danii, Szwecji i Norwegii.

Bilety: 30 zł
Kontakt: sekretariat@grotowski-institute.art.pl
tel. 71 34 45 320
Prosimy o odbiór biletów w Sekretariacie (Przejście Żelaźnicze) w terminie uzgodnionym podczas dokonywania rezerwacji.
Bilety online

opatrznosci bozej logo