Aktualnie jesteś: VoicEncounters

Shim Chong powraca na świat

Koncert Chan E. Park

Program Giving Voice

18/04/2016 {poniedziałek} 20:00
Synagoga pod Białym Bocianem,
ul. Pawła Włodkowica 7

Bilety: 30 zł

Shim Chong powraca na świat
Fot. Mensi Sanhermelando

Pieśń pansori o Shim Chong jest jednym z pięciu klasycznych utworów pansori uznanych za Niematerialne Dziedzictwo Kulturalne Korei (1963) i wpisanych przez UNESCO na listę Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości (2003).

Shim Chong jest jedną z najbardziej ujmujących bohaterek koreańskich utworów narracyjnych. Jej matka zmarła, gdy dziewczynka miała kilka dni. Jej wychowaniem zajął się ślepy ojciec, który zdobywał środki na jej utrzymanie, żebrząc. Shim Chong wyrosła na piękną i kochającą córkę. W wieku 15 lat sprzedała się grupie kupców-żeglarzy jako ludzka ofiara dla Króla Smoków, władcy morza, aby zdobyć trzysta worków ryżu, które jej ojciec obiecał kapłanom ze świątyni w zamian za modlitwy o odzyskanie wzroku. Shim Chong wypłynęła wraz z żeglarzami w morze i w nim utonęła. Jej oddanie poruszyło niebo, które zesłało ją z powrotem na świat jako cesarzową.

Aby pomóc swojej żonie odnaleźć ojca, cesarz wydał studniową ucztę, zapraszając na nią wszystkich ślepców w państwie. Ostatniego dnia przybył na nią ślepiec Shim. Ogarnęło go tak wielkie zdumionie, że spotkał swoją zmarłą córkę, że odzyskał wzrok.

Chan E. Park prezentuje własną, dwujęzyczną adaptację fragmentu pieśni o Shim.

Chan_E_Park_fot_archiwum_artystkiChan E. Park uzyskała tytuł doktora na Uniwersytecie Hawajskim (1995), obecnie jest profesorem języka, literatury i performansu koreańskiego i dyrektorką Programu Badawczego Koreańskiego Performansu im. Sungkyu Chris Lee na Uniwersytecie Stanowym Ohio. Bada i wykonuje utwory należące do koreańskiej tradycji muzyczno-narracyjnej. Autorka licznych publikacji na temat koreańskiej performatywności i jej interdyscyplinarnych implikacji, w tym monografii Voices from the Straw Mat: Toward an Ethnography of Korean Story Singing (Głosy ze słomianej maty. Ku etnografii koreańskich opowieści śpiewanych, 2003) oraz serii książek Songs of Thorns and Flowers: Bilingual Performance and Discourse on Modern Korean Poetry (Pieśni cierni i kwiatów. Dwujęzyczny performans i dyskurs o współczesnej poezji koreańskiej). Twórczyni „dwujęzycznego pansori”, które prezentowała w wielu krajach świata. Samodzielnie lub we współpracy z innymi artystami przygotowała światowe premiery: Stulecie Pansori: W 1903 roku Pak Hungbo przybył na Hawaje (2003); Gdy tygrys palil fajkę (2003); Shim Ch’ong: Koreańska opowieść ludowa (2003); Alaskijskie Pansori: Klanott i ludzie-wydry (2005); Pak Hûngbo przybył do Almaty (2007); Pieśń zwykłej Chunhyang (2008); Myśliwi polujący na listy i wojownicy o wolność. Koreanki i kobiety z Zachodu w Seulu w latach 1894–1920 (2009); Polowanie na lisy i śmierć królowej (2012); Zając powraca z podwodnego pałacu (2013).

Więcej informacji: https://deall.osu.edu/people/park-miller.1

Bilety: 30 zł
Kontakt: sekretariat@grotowski-institute.art.pl
tel. 71 34 45 320
Prosimy o odbiór biletów w Sekretariacie (Przejście Żelaźnicze) w terminie uzgodnionym podczas dokonywania rezerwacji.
Bilety online

fbk& gminy