Aktualnie jesteś: Warsztaty

Rytuał głosu: Głosocykl

Regularne warsztaty prowadzone przez Ditte Berkeley

wt.19:00–20:30
Instytut Grotowskiego, Sala Kinowa

W językach angielskim i polskim

Rytuał głosu: Głosocykl
Fot. Maciej Zakrzewski

Żyjemy w czasach, w których nasze głosy muszą być słyszane. Powinny rozbrzmiewać w całym swoim bogactwie, wyrażać nasze najgłębsze potrzeby i być odbierane zgodnie z naszymi intencjami. Mamy tak wiele do powiedzenia, ale gdy sięgamy po nasz głos, często mamy wrażenie, jakby był czymś obcym, o czym nie wiemy zbyt wiele; jego ekspresja i przekaz nie są takie, jakie od niego oczekujemy. Może wydawać się zablokowany, wymuszony lub niezręczny. Nauczeni wyrażania się „jak należy”, zgodnie z wymogami pozbawionej emocji „codziennej rozmowy” często tracimy kontakt z niezbędnym narzędziem przetrwania, jakim jest nasz głos, narzędziem, którego moc ludzie doświadczają jako dzieci i zachowują ją jedynie zwierzęta. Nasz głos ma potencjał, pozwalający jasno i dobitnie wyrazić nasze pierwotne potrzeby w czasach, w których głosy są rzadko słyszane. To uśpione narzędzie ekspresji, którym zostaliśmy obdarowani, możemy obudzić dzięki regularnym spotkaniom z naszym głosem, mającymi na celu złagodzenie części stresów i napięć, które stają na drodze naszej głosowej ekspresji. Podobnie jak w przypadku dyscyplin fizycznych, im więcej pracujemy z głosem, tym bardziej wzrastają jego elastyczność i siła i tym więcej możemy za jego pomocą wyrazić.

Praca obejmie następujące elementy i obszary:

  • fizyczne uwalnianie – proste ćwiczenia pomogą rozładować nagromadzone w ciele napięcie, które może zakłócać pracę wokalną;
  • oddech – będziemy rozwijać naszą świadomość oddechu i jego autonomiczności, rozpoznawać, jak skumulowane napięcia fizyczne i emocjonalne mogą wpływać na sposób, w jaki oddychamy, wykorzystywać różne sposoby oddychania do aktywacji przepony;
  • rezonatory (wibracje dźwiękowe w ciele ludzkim) – odkrywanie nowych jakości dźwięku przez pobudzanie rezonatorów ciała; odkrywanie różnych aspektów naszego głosu pozwoli nam wzbogacić naszą ekspresję dźwiękową;
  • twórczość z wykorzystaniem głosu – nadawanie barwy, kształtowanie, kierowanie dźwięku w stronę konkretnego celu;
  • współbrzmienie – istnienie w relacji do innych głosów – poza strukturami dźwiękowymi oraz w ramach konkretnej polifonicznej relacji/struktury muzycznej.

Zajęcia, dzięki bardzo prostej formie i powolnemu tempu, przeznaczone są dla osób spoza środowiska artystycznego: m.in. pracowników biurowych i opieki społecznej, gospodyń domowych, rodziców, nauczycieli i pielęgniarek. Praca nawołuje do wspólnego, odbywającego się w przyjaznym środowisku, badania i cieszenia się unikalnym narzędziem − naszym własnym głosem. Tworzy przestrzeń, w której możemy doświadczać, uwalniać i dzielić się pięknem i siłą naszych dźwięków.

Podczas zajęć uczestnicy powinni mieć na sobie wygodne ubrania, umożliwiające swobodne poruszanie się, również po podłodze.

Ditte_Berkeley_fot_Magdalena_Madra

Ditte Berkeley (Dania/Wielka Brytania) urodziła się w Danii, wychowała w Hiszpanii. Studiowała aktorstwo w londyńskim Rose Bruford College of Speech and Drama (2001). Jest aktorką, współtwórczynią Teatru ZAR we Wrocławiu. Brała również udział w licznych wyprawach zespołu od momentu jego założenia. Występuje w spektaklach Teatru ZAR: w tryptyku (Ewangelie dzieciństwa, Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie, Anhelli. Wołanie) oraz w spektaklu Armine, Sister.

Od 2006 roku współpracuje z Instytutem Grotowskiego jako badaczka w domenie głosu. Była inicjatorką i dyrektorką artystyczną cyklicznego projektu VoicEncounters, uczestniczyła w poszukiwaniach w sferze głosu w ramach programu BodyConstitution. W Roku Grotowskiego 2009, we współpracy z Centre for Performance Research z Walii, zorganizowała w Instytucie Grotowskiego wrocławską edycję międzynarodowego festiwalu Giving Voice. Współpracowała ze Studiem Matejka w latach 2010–2013 w zakresie treningu wokalnego i pracy muzycznej. Z Teatrem ZAR prowadzi m.in. warsztaty W głąb dźwięku. Liderka warsztatów Opowieść głosu (Pieśń, która mówi), odbywających się zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Zajęcia odbywają się od 14 marca do 30 maja, wyłączając 25 kwietnia 2017. Terminy treningów: wt. 19:00–20:30.
Zajęcia na sali zaczynają się punktualnie, prosimy przyjść około 10–15 minut przed ich rozpoczęciem. Praca zawiera stałe elementy, do których uczestnicy powracają na każdym spotkaniu.

Zajęcia prowadzone są w językach polskim i angielskim.

Koszt: 30 PLN (pojedyncze zajęcia)

Zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres Sabiny Majcher: s.majcher@grotowski-institute.art.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona do 10 osób.

Po otrzymaniu akceptacji zgłoszenia, uczestnik zobowiązany jest wnieść opłatę za warsztaty:

  • gotówką (przed zajęciami lub w godzinach pracy Sekretariatu, od 10:00 do 16:00)
  • przelewem na konto z dopiskiem tytułu warsztatów

05 1020 5226 0000 6902 0416 7540
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Bank PKO BP SA
Rynek 9/11
50-950 Wrocław

Przed zajęciami prosimy o uiszczenie opłaty gotówką lub okazanie dowodu wpłaty.

Galeria zdjęć