Rut… za zasłoną

Spektakl Anny Zubrzycki w reżyserii Moniki Braun

6–8/06/2018 {środa–piątek} 20:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
Język: angielski

Bilety: 20 PLN

Rut… za zasłoną
Fot. Piotr Spigiel

Zdarzenia pełne tajemniczych zwrotów i przemian, wyśpiewany i wymówiony świat dramatycznych pragnień i wspomnień bohaterki – spektakl Rut… za zasłoną, w reżyserii Moniki Braun, z muzyką Igora Pietraszewskiego, dziejący się wśród poetyckich obrazów Miry Żelechower-Aleksiun, opowiadany z perspektywy Rut (Anna Zubrzycki), zadaje pytania, gdzie jestem obcy, gdzie przynależę? Porusza problem kobiet i ich miejsca w społeczeństwie i historii, ale przede wszystkim pokazuje, jak miłość określa naszą tożsamość. Być kochaną i kochać to znaczy odnaleźć siebie, odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jestem. Bohaterki – bo poza tytułową Rut jest tam także Naomi – pojawiające się w opowieści Rut, przywołanej w teatralnej rzeczywistości monodramu, są obce. Naomi najpierw odeszła, a teraz wraca – bez męża, dzieci i majątku. Już nie jest „stąd”. I przychodzi z nią obca, Moabitka. Ona też nie jest „stąd”. A jednak, dzięki Boazowi i jego miłości, dzięki chroniącemu je żydowskiemu prawu – obie znajdują swoje miejsce w świecie i szczęście.

Anna Zubrzycki Studio zostało zainicjonowane przez aktorkę Annę Zubrzycki w roku 2014. To platforma działań teatralnych wspierających środowisko artystyczne kobiet oraz prężnie rozwijający się program szkoleniowy dla aktorów z Polski i zagranicy. W ramach działań Studia powstały takie spektakle, jak: Medea w reżyserii Sabine Harbeke i Rut… za zasłoną w reżyserii Moniki Braun. Anna Zubrzycki współpracuje także na stałe z Zürcher Hochschule der Künste. Prowadzi tam m.in. coroczny miesięczny kurs dla słuchaczy studiów magisterskich Wydziału Teatralnego.

Działania Anna Zubrzycki Studio skupiają się zarówno na promowaniu inicjatyw powstających we Wrocławiu i jego okolicach, jak i ułatwianiu wymiany i współpracy międzynarodowej. Dając możliwość doświadczania różnorodności kulturowej i społecznej poprzez organizowanie warsztatów, festiwali, konferencji oraz projektów kulturalnych i edukacyjnych, Anna Zubrzycki promuje tolerancję i działanie ponad podziałami.

Fot. ze zbiorów prywatnychMonika Braun jest reżyserką, autorką wielu spektakli (w większości do własnych scenariuszy i z własną scenografią). Jest również trenerem i coachem posiadającym długoletnie doświadczenie z zakresu komunikacji interpersonalnej i wystąpień publicznych. Szczególnie specjalizuje się w technikach kształtowania wizerunku, retoryce, emocjonalnych aspektach komunikacji oraz związkach body language z technikami wywierania wpływu. Głównym kierunkiem jej pracy (dydaktycznej i naukowej) jest zastosowanie metod pracy aktora w innych zawodach. Jest wykładowczynią w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Fot. ze zbiorów prywatnychTomasz Kasiukiewicz jest muzykiem, kompozytorem. Trudno zliczyć zespoły z sekcją dętą, które wzbogaca brzmienie jego puzonu. Gra na melodyce, basie oraz dzwonach rurowych. Występuje z zespołem Artura Rojka, w którym obsługuje dodatkowo komputer. Współpracuje m.in. z Lechem Janerką, Ocean (OCN), Miloopą, Fat Burning Step, Oszibarack, NERVY, Funky New Orleans, Bente Kahan, Marlene Johnson. Pisze muzykę teatralną i filmową.

Fot. Paweł PełechIgor Pietraszewski jest kompozytorem, muzykiem, wziął udział w nagraniach ponad dwudziestu płyt oraz w licznych rejestracjach muzyki filmowej i teatralnej. Otrzymał stypendium Berklee College of Music w Bostonie. Współpracował z wybitnymi artystami, m.in. takimi jak: Bennie Bailey, Wayne Bartlett, John Betch, Freddie Cole, Jon Faddis, Jose Feliciano, Wojciech Karolak, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Tomasz Szukalski, Darek Oleszkiewicz, Yoris Teepe, Victor Toth, Al Porcino, Bill Prince, Keely Smith. Występował na koncertach i festiwalach w Polsce, Niemczech, Belgii, Holandii, Rosji, Czechach, Szwecji, Norwegii i Monaco. Studiował grę na shakuhachi u Ryudo Takahashiego w Yamagata (Japonia).

Anna Zubrzycki

Anna Zubrzycki jest wieloletnią aktorką Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” (1978–1992) oraz współzałożycielką i aktorką Teatru Pieśń Kozła we Wrocławiu. Jako wykładowczyni emisji głosu oraz aktorstwa prowadzi wykłady i pokazy podczas licznych festiwali teatralnych, a także w wielu instytucjach edukacyjnych w Azji i Europie. Stworzyła Fundację Voices, w ramach której prowadzi projekty teatralne i społeczne, oraz Anna Zubrzycki Studio proponujące różnorodny program szkoleniowy dla aktorów z Polski i z zagranicy. Jest dyrektorem Mindfulness Association Poland, prowadzi liczne szkolenia z praktyki uważności. Otrzymała wiele nagród, m.in. Annual Critic’s Choice Award za rolę Izoldy w gardzienickim spektaklu Carmina Burana, Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za najlepszą rolę kobiecą w 2008 roku (Lady Macbeth w spektaklu Macbeth Teatru Pieśń Kozła), odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej” w 2005 roku oraz Nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego za promocję kultury w regionie. Za udział w Pieśniach Leara w reżyserii Grzegorza Brala nominowana została do Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2012/2013.

Więcej informacji: annazubrzycki.com

Scenariusz i reżyseria: Monika Braun
Tekst: na podstawie biblijnej Księgi Rut
Redakcja tekstu w języku angielskim: Rachel McCrum
Występuje: Anna Zubrzycki
Muzycy: Igor Pietraszewski, Tomasz Kasiukiewicz
Muzyka: Igor Pietraszewski
Aranżacje muzyczne: Tomasz Kasiukiewicz
Produkcja i realizacja dźwięku: Tomasz Kasiukiewicz, Tomasz Orszulak
Reżyseria światła: Monika Braun, Wojciech Maniewski
Scenografia: Monika Braun na podstawie obrazów Miry Żelechower-Aleksiun
Multimedialny projekt scenografii: Iwona Skoczylas
Asystent scenografa: Jacek Timingeriu
Konsultacje głosowe: Ewa Głowacka-Fierek
Produkcja spektaklu: I DO PRODUCTION
Premiera: 16 listopada 2017
Język: angielski
Czas trwania: 50 min

Spektakl powstał dzięki wsparciu Gminy Wrocław oraz Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu.

Bilety: 20 PLN

6/06/2018 {środa}

7/06/2018 {czwartek}

8/06/2018 {piątek}

Galeria zdjęć