Rut… za zasłoną

Spektakl Anny Zubrzycki w reżyserii Moniki Braun

6–8/06/2018 {środa–piątek} 20:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
Język: angielski

Bilety: 20 PLN

Rut… za zasłoną
Fot. Piotr Spigiel

Zdarzenia pełne tajemniczych zwrotów i przemian, wyśpiewany i wymówiony świat dramatycznych pragnień i wspomnień bohaterki – spektakl Rut… za zasłoną, w reżyserii Moniki Braun, z muzyką Igora Pietraszewskiego, dziejący się wśród poetyckich obrazów Miry Żelechower-Aleksiun, opowiadany z perspektywy Rut (Anna Zubrzycki), zadaje pytania, gdzie jestem obcy, gdzie przynależę? Porusza problem kobiet i ich miejsca w społeczeństwie i historii, ale przede wszystkim pokazuje, jak miłość określa naszą tożsamość. Być kochaną i kochać to znaczy odnaleźć siebie, odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jestem. Bohaterki – bo poza tytułową Rut jest tam także Naomi – pojawiające się w opowieści Rut, przywołanej w teatralnej rzeczywistości monodramu, są obce. Naomi najpierw odeszła, a teraz wraca – bez męża, dzieci i majątku. Już nie jest „stąd”. I przychodzi z nią obca, Moabitka. Ona też nie jest „stąd”. A jednak, dzięki Boazowi i jego miłości, dzięki chroniącemu je żydowskiemu prawu – obie znajdują swoje miejsce w świecie i szczęście.

Anna Zubrzycki Studio zostało zainicjonowane przez aktorkę Annę Zubrzycki w roku 2014. To platforma działań teatralnych wspierających środowisko artystyczne kobiet oraz prężnie rozwijający się program szkoleniowy dla aktorów z Polski i zagranicy. W ramach działań Studia powstały takie spektakle, jak: Medea w reżyserii Sabine Harbeke i Rut… za zasłoną w reżyserii Moniki Braun. Anna Zubrzycki współpracuje także na stałe z Zürcher Hochschule der Künste. Prowadzi tam m.in. coroczny miesięczny kurs dla słuchaczy studiów magisterskich Wydziału Teatralnego.

Działania Anna Zubrzycki Studio skupiają się zarówno na promowaniu inicjatyw powstających we Wrocławiu i jego okolicach, jak i ułatwianiu wymiany i współpracy międzynarodowej. Dając możliwość doświadczania różnorodności kulturowej i społecznej poprzez organizowanie warsztatów, festiwali, konferencji oraz projektów kulturalnych i edukacyjnych, Anna Zubrzycki promuje tolerancję i działanie ponad podziałami.

Fot. ze zbiorów prywatnychMonika Braun jest reżyserką, autorką wielu spektakli (w większości do własnych scenariuszy i z własną scenografią). Jest również trenerem i coachem posiadającym długoletnie doświadczenie z zakresu komunikacji interpersonalnej i wystąpień publicznych. Szczególnie specjalizuje się w technikach kształtowania wizerunku, retoryce, emocjonalnych aspektach komunikacji oraz związkach body language z technikami wywierania wpływu. Głównym kierunkiem jej pracy (dydaktycznej i naukowej) jest zastosowanie metod pracy aktora w innych zawodach. Jest wykładowczynią w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Fot. ze zbiorów prywatnychTomasz Kasiukiewicz jest muzykiem, kompozytorem. Trudno zliczyć zespoły z sekcją dętą, które wzbogaca brzmienie jego puzonu. Gra na melodyce, basie oraz dzwonach rurowych. Występuje z zespołem Artura Rojka, w którym obsługuje dodatkowo komputer. Współpracuje m.in. z Lechem Janerką, Ocean (OCN), Miloopą, Fat Burning Step, Oszibarack, NERVY, Funky New Orleans, Bente Kahan, Marlene Johnson. Pisze muzykę teatralną i filmową.

Fot. Jan Paweł PełechIgor Pietraszewski to muzyk i socjolog. Adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor książki „Jazz w Polsce. Wolność improwizowana” i licznych artykułów na temat jazzu wydawanych w prestiżowych pismach naukowych na świecie. Specjalizuje się w socjologii kultury, muzyki i pamięci. Jako muzyk (saksofonista) otrzymał stypendium z Berklee College of Music w Bostonie, wziął udział w nagraniu ponad dwudziestu płyt. Studiował grę na shakuhachi w Yamagata (Japonia) u Ryudo Takahashiego. Członek Rady Artystycznej festiwalu „Jazz nad Odrą” od 2004 roku.

Anna Zubrzycki

Anna Zubrzycki jest wieloletnią aktorką Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” (1978–1992) oraz współzałożycielką i aktorką Teatru Pieśń Kozła we Wrocławiu. Jako wykładowczyni emisji głosu oraz aktorstwa prowadzi wykłady i pokazy podczas licznych festiwali teatralnych, a także w wielu instytucjach edukacyjnych w Azji i Europie. Stworzyła Fundację Voices, w ramach której prowadzi projekty teatralne i społeczne, oraz Anna Zubrzycki Studio proponujące różnorodny program szkoleniowy dla aktorów z Polski i z zagranicy. Jest dyrektorem Mindfulness Association Poland, prowadzi liczne szkolenia z praktyki uważności. Otrzymała wiele nagród, m.in. Annual Critic’s Choice Award za rolę Izoldy w gardzienickim spektaklu Carmina Burana, Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za najlepszą rolę kobiecą w 2008 roku (Lady Macbeth w spektaklu Macbeth Teatru Pieśń Kozła), odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej” w 2005 roku oraz Nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego za promocję kultury w regionie. Za udział w Pieśniach Leara w reżyserii Grzegorza Brala nominowana została do Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2012/2013.

Więcej informacji: annazubrzycki.com

Scenariusz i reżyseria: Monika Braun
Tekst: na podstawie biblijnej Księgi Rut
Redakcja tekstu w języku angielskim: Rachel McCrum
Występuje: Anna Zubrzycki
Muzycy: Igor Pietraszewski, Tomasz Kasiukiewicz
Muzyka: Igor Pietraszewski
Aranżacje muzyczne: Tomasz Kasiukiewicz
Produkcja i realizacja dźwięku: Tomasz Kasiukiewicz, Tomasz Orszulak
Reżyseria światła: Monika Braun, Wojciech Maniewski
Scenografia: Monika Braun na podstawie obrazów Miry Żelechower-Aleksiun
Multimedialny projekt scenografii: Iwona Skoczylas
Asystent scenografa: Jacek Timingeriu
Konsultacje głosowe: Ewa Głowacka-Fierek
Produkcja spektaklu: I DO PRODUCTION
Premiera: 16 listopada 2017
Język: angielski
Czas trwania: 50 min

Spektakl powstał dzięki wsparciu Gminy Wrocław oraz Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu.

Bilety: 20 PLN

6/06/2018 {środa}

7/06/2018 {czwartek}

8/06/2018 {piątek}

Galeria zdjęć