Spektakl Artiego Grabowskiego
4/06/2019 {wtorek} 20:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
„Raport Panika” to hybryda: autorska i przede wszystkim osobista forma wypowiedzi z elementami stand-upu, performance’u i wideo artu. To próba reanimacji aktora w endemicznym performerze. Spektakl kolażowo oparty jest na motywach „Dziennika panicznego” Rolanda Topora oraz tekstach własnych. Każda scena wyprowadza widza na paniczne manowce stereotypowych przywar, oceany fobii i bagna hipokryzji. Arti rozprawia się również ze sobą, dumą patriotycznego frustrata i swoimi egocentrycznymi skłonnościami; szuka źródeł narodowych infekcji; ksenofobicznych lęków, niechęci do inności i ogólnego braku tolerancji. Na koniec serwuje lekcję bon ton, widelcem wytyka brak zasad etykiety, kindersztuby, empatii, ale nade wszystko gorzko ironicznie biczuje nas i siebie wstydem.
Artur (Arti) Grabowski (ur. 1977) jest polskim artystą interdyscyplinarnym. Zajmuje się malarstwem, sztuką performansu oraz sztuką wideo. Z teatrem związany jako reżyser i aktor. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Na uczelni tej pracuje od 2004 roku, a na Wydziale Intermediów współtworzył pierwszą w Polsce dyplomującą Pracownię Sztuki Performance. Od 2018 pełni funkcję kierownika tejże pracowni na stanowisku profesora ASP, a od 2024 jest dyrektorem Szkoły Doktorskiej ASP w Krakowie. Zajmuje się również działalnością kuratorską i organizacją wydarzeń promujących sztukę performansu: pełnił funkcję kuratora artystycznego XIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki „Interakcje” w Piotrkowie Trybunalskim, Dwubiegunowych Międzynarodowych Spotkań Performerów realizowanych w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz programu performansu na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów „A Part” w Katowicach. Obecnie jest kuratorem Międzyuczelnianego Przeglądu Performans „AKTOMAR” w Krakowie. Stale współpracuje z poznańskim teatrem Porywacze Ciał, Teatrem Cinema, krakowskim Teatrem KTO oraz Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
Scenariusz i wykonanie: Arti Grabowski
Reżyseria: Marek Kościółek (Teatr Krzyk)
Konsultacja reżyserska: Daniel Jacewicz
Reżyseria świateł: Piotr Nykowski
Teksty własne „luźno” oparte na motywach „Dziennika panicznego” Rolanda Topora; wykorzystano również wiersz „Beczka nienawiści” Charles’a Baudelaire’a
Premiera: 30 maja 2018, Teatr Kana w Szczecinie
Czas trwania: 65 min
Spektakl nagrodzony główną Nagrodą im. Zygmunta Duczyńskiego na OFF Kontrapunkcie za najlepszy spektakl w 2018 roku, gdzie miał swoją oficjalną premierę. Jest finalistą 2. Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego The Best OFF.