Aktualnie jesteś: SŁOŃCE Szkoła Reny Mireckiej / Warsztaty

Przejście

Laboratorium w ramach SŁOŃCE Szkoły Reny Mireckiej, prowadzenie Marco Balbi Dipalma

Najbliższe warsztaty:

12–16/04/2019 {piątek–wtorek}
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Zapisy do 31 marca
W języku angielskim

Przejście
Fot. Magdalena Mądra

Laboratorium Przejście w ramach SŁOŃCE Szkoły Reny Mireckiej poświęcone jest poszukiwaniu sposobów na osiągnięcie stanu zjednoczenia (communion) i zrozumienia, czym się on charakteryzuje. Praca przeznaczona jest zarówno dla osób działających w sferze poszukiwań twórczych lub medytujących, jak i tych, którzy mają potrzebę odkrycia lub doświadczenia na nowo w swoim życiu siły empatycznego kontaktu.

Pewne intymne doświadczenia wiodą nas w poszukiwaniu czegoś, co nadaje sens naszym działaniom. Przechodzimy przez sytuacje, które różnie rozumiemy w zależności od tego, na jakim etapie naszej życiowej podróży się znajdujemy. Nie zawsze mamy czas, aby się zatrzymać i wczuć w to, co się wokół nas dzieje. Podczas laboratorium Przejście uczestnicy mogą zapomnieć o codziennych troskach i udać się do sali treningowej, schronienia, żeby przez pięć dni szukać siebie i uczestniczyć w budowaniu niewielkiej społeczności.

Praca opiera się na treningu, ćwiczeniach fizycznych i plastycznych wypracowanych na podstawie doświadczeń Reny Mireckiej wyniesionych z pracy w Teatrze Laboratorium, a także na tradycyjnych pieśniach oraz improwizacji z instrumentami i bez nich. Elementy pracy zaczerpnięte z tai chi chuan, chińskiej sztuki walki wewnętrznej, to: równowaga, odprężenie w działaniu, wertykalność kręgosłupa, płynność ruchu, nawiązanie więzi z otoczeniem, drugą osobą i grupą. Intonując indyjskie mantry i medytując, uczestnicy wchodzą w stan spokoju i wewnętrznej koncentracji, przygotowują się do badań nad działaniami. Technika i precyzja ćwiczeń pozwalają uwolnić się od psychofizycznych oporów i rozluźnić. Nie są celem pracy, ale kluczami, które otwierają zaufanie i miłość do siebie oraz badają impuls prowadzący do przebudzenia organicznego procesu. Pozwalają penetrować doświadczenia, pytania, pragnienia i marzenia w celu osiągnięcia gotowości do ofiarowania energii, odkrycia wewnętrznej motywacji do działania i porzucenia siebie. Ważnymi elementami są improwizacja głosowa i cielesna, służące do rozwinięcia zaproponowanych zalążków struktur działań i stworzenia sytuacji indywidualnych poszukiwań dzielonych z partnerem i grupą, aby zbadać to, co mamy w sobie, co nas łączy i jednoczy. Stworzyć korzenie w życiu i dzielić się doświadczeniem, które wykracza poza naszą indywidualność, nawet po powrocie do domu.

Fot. Rafał DębskiMarco Balbi Dipalma urodził się w 1982 roku w Angerze, we Włoszech. Ukończył Wydział Teatru i Dramatu na Uniwersytecie Bolońskim. Od 2001 roku studiował i pracował z mistrzem Dimitrim Pasqualim, od którego nauczył się podstaw tradycyjnego aktorstwa. Od 2004 roku uczestniczy w parateatralnych warsztatach Reny Mireckiej, od pewnego momentu jest jej asystentem. Obecnie jest liderem własnych poszukiwań Przejście, prowadzonych zgodnie z nauczaniem Reny. U Reny Mireckiej studiował trening wypracowany w Teatrze Laboratorium, ćwiczenia plastyczne, różne techniki medytacyjne, hatha jogę, działanie i strukturę, proste tańce, pieśni, pracę z głosem, pracę wokalną z tekstem i pisanie pieśni.

Uczy jogi, tworzenia filmów wideo, tai chi chuan. Uczy się i trenuje tai chi chuan u mistrza Shi Rong Hua. Od 2015 roku jest asystentem Kristofera Twofeathersa, odprawiającego starożytne rytuały uzdrawiania, inipi gapi („ceremonię szałasu potu”) oraz wykonującego tańce i pieśni amerykańskich Indian. Pobiera duchowe nauki u hinduskiej mistrzyni Ammy.

Marco Balbi Dipalma
Powrót do domu
pdf

Harmonogram

12–16 kwietnia 2019 {piątek–wtorek} 16:00–20:30

Prosimy uczestników o przystąpienie do pracy w białych strojach oraz przyniesienie instrumentów i drobnego podarunku dla innych uczestników.

Uczestnicy powinni się stawić w miejscu pracy 30 minut przez rozpoczęciem sesji, aby się przebrać i przygotować do zajęć.

Zajęcia prowadzone są w języku angielskim. Większość pracy odbywa się w ciszy.

Koszt: 400 PLN

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 31 marca 2019 do Magdaleny Mądrej na adres: magda@grotowski-institute.art.pl. Odpowiedzi prześlemy w ciągu kilku dni. Liczba miejsc jest ograniczona.

Galeria zdjęć