Aktualnie jesteś: Otwarty Uniwersytet Poszukiwań Kursy wiodące / Teatr dokumentalny

Praca aktora nad rolą w sztuce verbatimu w twórczym procesie przeżywania

Wykład Michaiła Ugarowa w ramach OUP

16/02/2018 {piątek} 18:00
Instytut Grotowskiego, Sala Kinowa
W języku rosyjskim, z tłumaczeniem na język polski

Wstęp wolny

„Gdy ludzkie sprawy w słowa nie mogą się zmieścić, to mowa pęka…” – mówi jeden z bohaterów Operetki Witolda Gombrowicza.

Michaił Ugarow zaproponował swoim studentom z moskiewskiej szkoły teatralnej opowiedzenie o osobistych doświadczeniach ze służby wojskowej. Jest ona w Rosji trudna do uniknięcia i traumatyczna. Dziedowszczyna, czyli rosyjska „fala”, co roku przynosi nawet kilkaset ofiar śmiertelnych. Opowieści studentów były szczere i wstrząsające. Zostały nagrane, spisane i przekazane adeptom aktorstwa jako teksty minimonodramów. Zadanie było proste: mieli zagrać swoje historie, zagrać siebie. Okazało się to niemożliwe do wykonania.

Kultura, sztuka teatralna nie dostarcza nam wystarczającej liczby narzędzi do opisu sytuacji życiowych, przed mówieniem o których nasz język się wzdraga. Cała, trwająca już kilkanaście lat, praca Michaiła Ugarowa w Teatrze.doc to wysiłek zmierzający do poszerzenia granic języka scenicznego.

Michaił Ugarow urodził się w Archangielsku, mieszka w Moskwie. Założyciel i kierownik artystyczny Teatru.doc. Jeden z twórców Festiwalu „Nowaja Drama” i Festiwalu Młodej Dramaturgii „Lubimowka”. Reżyser, dramaturg, scenarzysta. Jego Obłom off (uznany za najlepszy spektakl moskiewskiego sezonu 2002/2003) był grany w kilkudziesięciu teatrach w Rosji i za granicą. Reżyser kilkudziesięciu spektakli Teatru.doc oraz Centrum Dramaturgii i Reżyserii w Moskwie. Laureat wielu nagród teatralnych.