Aktualnie jesteś: Ponad granicami

Ponad granicami: przestrzeń wyobraźni

Spektakle przygotowane przez młodzież z Polski i Iranu

1/09/2016 {czwartek} 19:00 spektakl grupy polskiej
2/09/2016 {piątek} 19:00 spektakl grupy irańskiej
3/09/2016 {sobota} 17:00 spektakl grupy irańskiej | 19:00 spektakl grupy polskiej
4/09/2016 {niedziela} 17:00 spektakl grupy polskiej | 19:00 spektakl grupy irańskiej
Studio Na Grobli
W języku polskim

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja miejsc: contact@beyondbordersfestival.org,
tel. 71 34 45 320

Ponad granicami: przestrzeń wyobraźni
Fot. Filip Basara

Na zakończenie projektu „Ponad granicami” zaprezentowane zostaną dwa spektakle przygotowane przez młodzież z Polski i Iranu w ciągu trzytygodniowych warsztatów, przedstawiające znaczenia, symbole, obrazy i postaci z filmów, które uczestnicy obejrzeli w trakcie projektu, oraz doświadczenia z poprzednich spotkań: „Filmowych inspiracji” i „Przestrzeni kreacji”.

Kanwą przedstawień są inspiracje młodzieży: ich etiudy teatralne, fotografie, obrazy, filmy i muzyka. Młodzi twórcy starają się szukać tego, co trudno dostępne, patrzeć ponad podziałami wyznaczonymi przez granice i stereotypy, odnajdywać żywych, prawdziwych ludzi – ich marzenia, problemy, smutki i radości. Najważniejsze w tych pracach są kreatywność oraz spontaniczność, jaką przejawia młodzież niemająca doświadczenia scenicznego i aktorskiego.

Spektakl grupy polskiej

Proces powstawania spektaklu polegał na zgłębianiu kultury, tradycji i historii Iranu. Doprowadziło to twórców do uniwersalnych tematów, takich jak: wolność, konflikt, bunt, konformizm i walka o wyrażanie własnego ja. Praca artystyczna stała się tłem do rozważań o tym, czym są granice – od geograficznych, przez polityczne, do wewnętrznych barier myślenia, odczuwania lęków, podporządkowania się przymusom i zakazom.

Spektakl grupy irańskiej

Spektakl Powierzony ulicy powstał z idei stworzenia przedstawienia pokazującego wiedzę, jaką młodzież polska i irańska ma o sobie nawzajem. Tytuł odnosi się do osób, które po wyjściu z ośrodków pobytu tymczasowego są odrzucone przez rodzinę i skazane same na siebie. Celem spektaklu jest zobrazowanie tematów związanych ze współczesną młodzieżą, ich życiem i troskami, a w ogólnym ujęciu zwrócenie uwagi na związki między człowiekiem a rzeczami, czyli reifikację we współczesnym świecie.

Spektakl grupy polskiej

Występują: Weronika Dzięcioł, Olga Fret, Karolina Jankowska, Ela Kołcz, Oktawia Marynowska, Konrad Materna, Wojtek Nogaj, Fryderyka Orawczak, Marta Piekarska, Karolina Sawicka, Kacper Słowik, Karolina Szuba
Reżyseria: Ilona Krawczyk
Asystent reżysera: Samuel Alty
Muzyka: Samuel Alty, Karolina Jankowska, Katarzyna Rembiasz, Wojtek Nogaj, Kacper Słowik
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Puchała, Karolina Szuba, Julia Wodzińska
Konsultacja merytoryczna: Roxana Mehrafzoun
Konsultacja wokalna: Marjan Vahdat
Realizacja światła i obsługa techniczna: Maciej Mądry
W spektaklu wykorzystano fragmenty tradycyjnej muzyki irańskiej oraz utwór Clapping zespołu Kamakan.

 

Spektakl grupy irańskiej

Występują: Sara Ramezani, Parsa Nazeri, Delshad Jalili, Sayeh Parsaei, Sepandar Akbari Alam, Ashkan Zomorodi, Sara Zakeri, Romina Ghasemizadeh, Rasta Motahari, Rojina Ghasemizadeh, Raha Rajabi, Kiarash Karkhi, Erfan Rahbari, Mahdyar Tavassoli, Noushafarin Zamanian, Saba Taheri
Reżyseria: Farhad Mohandespour
Dramaturgia: Mohammad Czarmszir
Współpraca reżyserska: Hamed Hajian, Mahla Arabfardi, Dorsa Sadrmohammadi
Muzyka: Matin Nikookar
Realizacja światła i obsługa techniczna: Maciej Mądry

 

Galeria zdjęć