Aktualnie jesteś: Noc na faktach

Paraliż

Premiera spektaklu Jakuba Tabisza w ramach przeglądu „Noc na faktach”

22/06/2019 {sobota} 21:00
Instytut Grotowskiego, Piekarnia

Pojedynczy spektakl: 10/15 PLN
Karnet (1–3): 50 PLN

Sprawa Igora Stachowiaka.

15 maja 2016 na wrocławskim rynku policjanci omyłkowo zatrzymali powracającego z klubu nocnego dwudziestopięcioletniego Igora Stachowiaka, uznawszy go za podobnego do poszukiwanego. Został on zatrzymany przez dwa dwuosobowe patrole policji, w gwałtowny sposób obezwładniony, duszony i rażony paralizatorem, po czym odwieziony do komisariatu policji Wrocław-Stare Miasto przy ul. Trzemeskiej 12.

Stachowiak został wyprowadzony z pokoju przesłuchań do toalety. Skuty kajdankami i rozebrany ze spodni i bielizny. Przy zgaszonych światłach 6 policjantów raziło leżącego na podłodze paralizatorem taser. W trakcie przekuwania kajdanek zatrzymanego z przodu do tyłu Stachowiak przestał oddychać [źródło: Wojciech Bojanowski: tvn24.pl].

10:24 – oficjalna godzina zgonu Igora Stachowiaka w komisariacie policji.

Cztery godziny później rozpoczęła się walka o pamięć o utraconym synu. Walka ta trwa do dzisiaj.

Jakub Tabisz na co dzień pracuje w Instytucie Grotowskiego, gdzie koordynował festiwale „Scena ulicy”, „Kartoteka rozrzucona” oraz „Dziady. Recykling”. Koordynuje projekt „Teatr na faktach”. Odpowiedzialny za wiele wydarzeń performatywnych, m.in. „Most do San Sebastian”, „Kochani ludożercy” i akcji Wybory Literackie. Założyciel grupy impro Improwizowane Poniedziałki, twórca projektów i sztuk edukacyjnych (Wrocławski Teatr Lalek) oraz finalista międzynarodowego konkursu literackiego „Morze Słów”. Tworzy też akcje charytatywne, np. „Charytatywny wieczór impro”.

22/06/2019, 21:30

Karnet 1

Karnet 2

Karnet 3

Bilety można także kupić bezpośrednio 30 minut przed wydarzeniem, w miejscu prezentacji.

Zobacz wszystkie karnety na spektakle w ramach przeglądu „Noc na faktach”
pdf