Aktualnie jesteś: Teatr na faktach / Paragraf/Artykuł

Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka

Spektakl Krzysztofa Kopki i Jakuba Tabisza

Spektakl prezentowany w ramach festiwalu „Paragraf/Artykuł”. Zobacz Program.

sob. 26/06/2021, 19:00
Instytut Grotowskiego, Piekarnia

Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka
Na pierwszym planie widać kobietę. Trzyma dłoń przy ustach w zamyśleniu. W tle ekran, na którym jest starszy mężczyzna. Fot. Tobiasz Papuczys

15 maja 2016 na wrocławskim rynku policjanci omyłkowo zatrzymali powracającego z klubu nocnego dwudziestopięcioletniego Igora Stachowiaka, uznawszy go za podobnego do poszukiwanego. Został on zatrzymany przez dwa dwuosobowe patrole policji, w gwałtowny sposób obezwładniony, duszony i rażony paralizatorem, po czym odwieziony do komisariatu policji Wrocław-Stare Miasto przy ul. Trzemeskiej 12.

Stachowiak został wyprowadzony z pokoju przesłuchań do toalety. Skuty kajdankami i rozebrany ze spodni i bielizny. Przy zgaszonych światłach 6 policjantów raziło leżącego na podłodze paralizatorem taser. W trakcie przekuwania kajdanek zatrzymanego z przodu do tyłu Stachowiak przestał oddychać [źródło: Wojciech Bojanowski: tvn24.pl].

10:24 – oficjalna godzina zgonu Igora Stachowiaka w komisariacie policji.

Cztery godziny później rozpoczęła się walka o pamięć o utraconym synu. Walka ta trwa do dzisiaj.

kopkaKrzysztof Kopka mieszka we Wrocławiu. Z wykształcenia teatrolog. Reżyser m.in. „Koriolana” uznanego za najlepszy spektakl szekspirowski sezonu 1998/1999 oraz polsko-rosyjskiego spektaklu „1612” (Teatr Ad Spectatores/Teatr.doc) nagrodzonego na gdyńskim Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Tłumacz z rosyjskiego, przełożył kilkanaście dramatów twórców z kręgu „nowej dramy”. W wydawnictwie słowo/obraz terytoria wydał antologię współczesnego dramatu rosyjskiego „Lepsi!”. Imał się różnych zawodów, obecnie jest dramaturgiem (m.in. współautorem „Ballady o Zakaczawiu” ) i scenarzystą (filmy: „80 milionów”, „Fotograf”; seriale „Głęboka woda”, „Komisja morderstw”). Wykłada na ASP we Wrocławiu (Katedra Scenografii).

Fot. Tobiasz PapuczysJakub Tabisz na co dzień pracuje w Instytucie Grotowskiego, gdzie koordynował festiwale „Scena ulicy”, „Kartoteka rozrzucona” oraz „Dziady. Recykling”. Koordynuje projekt „Teatr na faktach”. Odpowiedzialny za wiele wydarzeń performatywnych, m.in. „Most do San Sebastian”, „Kochani ludożercy” i akcji Wybory Literackie. Założyciel grupy impro Improwizowane Poniedziałki, twórca projektów i sztuk edukacyjnych (Wrocławski Teatr Lalek) oraz finalista międzynarodowego konkursu literackiego „Morze Słów”. Tworzy też akcje charytatywne, np. „Charytatywny wieczór impro”.

Reżyseria i scenariusz: Krzysztof Kopka, Jakub Tabisz
Występują: Dorota Łukasiewicz-Kwietniewska, Grzegorz Wojdon, Michał Szwed
Research: Jakub Tabisz, Krzysztof Kopka, Piotr Adamczyk, Agnieszka Goniowska, Aleksander Maciejczyk, Martyna Matoliniec
Premiera: 22 czerwca 2019, Wrocław
Czas trwania: 70 min

Spektakl został zrealizowany w Instytucie Grotowskiego w ramach projektu „Teatr na faktach”.

Galeria zdjęć