Spektakl Jolanty Sakowskiej w ramach przeglądu „Teatr na faktach”

16/02/2019 {sobota} 17:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Pojedynczy spektakl: 10 PLN
Karnet na przegląd: 40 PLN

Pamiętnik
Fot. materiały twórców

Spróbuj dać odpowiedź
maluchowi
nim wyrośnie z krótkich
spodenek

Przedstawienie jest czytaniem pamiętnika osoby nieżyjącej, odkrywaniem jej przeszłości, próbą zrozumienia i przeżycia jej drogi życiowej. Znaliśmy autorkę w ostatnich latach jej życia, gdy była już osobą starszą. Zapoznanie się z jej pamiętnikiem pozwala zobaczyć kogoś o wyjątkowym bogactwie wewnętrznym, ale prowadzi też do wniosków ogólniejszych – jak często mijamy osoby pozornie mało interesujące, jak często poprzestajemy na tym, co widzimy tu i teraz. Czemu nie poświęciliśmy trochę czasu i wysiłku na rozmowę, na zadanie tych kilku prostych pytań – które rodzą się podczas lektury. A na zadanie pytań jest już za późno. Jakże często przychodzi nam żałować, że nie spytaliśmy babci, sąsiada, znajomych, póki żyli. Jakże często zbyt późno dowiadujemy się, że ktoś był świadkiem i uczestnikiem niezwykłych wydarzeń.

Jolanta Sakowska jest pedagożką, autorką licznych projektów z zakresu edukacji kulturalnej dzieci, młodzieży i osób starszych. Kieruje pozarządowym domem kultury Dom Sztuki PajdArt według autorskiego programu oraz prowadzi projekty z zakresu edukacji kulturalnej oraz animacji społeczno-kulturalnej. Organizatorka wydarzeń kulturalnych, publicystka, wydawca książek, dramatopisarka, reżyserka teatralna, absolwentka Podyplomowego Studium Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży PWST, od momentu powstania prezes Towarzystwa Kultury Czynnej, w latach 70. brała udział w działaniach parateatralnych Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Prowadzi międzypokoleniową grupę teatralną we Wrocławiu, z którą zrealizowała sześć spektakli. Członkini Wrocławskiej Offensywy Teatralnej. Uczestniczka projektu „Teatr na faktach”.

Jerzy Welter jest teatrologiem, reżyserem, nauczycielem praktyk teatralnych, uczestniczył w kursie instruktorów teatralnych w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice. Brał udział w kilkudziesięciu warsztatach teatralnych prowadzonych m.in. przez Zygmunta Molika, Torgeira Wethala, Tage Larsena oraz Jacka Ostaszewskiego. Od 1990 prowadzi Teatr Studio Czyczkowy. Współpracował z Aleksandrą Kugacz-Semerci. W 2004 wyreżyserował jej monodram Watt wg prozy Samuela Becketta, nagradzany na wielu festiwalach w Polsce, oraz monodram Wyjścia, który otrzymał główną nagrodę na festiwalu Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor w Rzeszowie (2013) i na Festiwalu Monodramu Monoblok w Gdańsku (2014). Wyreżyserowany przez niego monodram Być u siebie Aleksandry Kugacz (2016) otrzymał pierwszą nagrodę na Festiwalu Monodramów w Tychach (2018). Członek Wrocławskiej Offensywy Teatralnej.

Klaudia Kąca-Jasic jest aktorką, ukończyła Wydział Lalkarski PWST, od kilku lat zajmuje się organizacją imprez dla dzieci i spektakli, prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży, seniorów i nauczycieli, specjalizuje się w realizacji małych przedstawień lalkowych jako Pani Teatrzyk w żłobkach, przedszkolach, szkołach oraz bibliotekach na Dolnym Śląsku. Współpracuje jako freelacerka z teatrami: ATM Scena na Bielanach (spektakle Gdzie są święta, Dzień spełnionych marzeń, Zaczytana kraina, Pastorałka o dzwoneczku, Bajka o przyjaźni), Teatr Kombinat (Ojcze nasz), Nurt OFF PPA (Pożegnanie z Bogiem), Towarzystwo Kultury Czynnej (Raj na ziemi wkrótce). Aktorstwo i animacja to nie tylko jej praca, ale przede wszystkim życiowa pasja.

Reżyseria: Jolanta Sakowska
Scenariusz: Jerzy Welter
Występuje: Klaudia Kąca-Jasic
Czas trwania: 50 min

Bilety

16/02/2019 {sobota}

Karnet na przegląd: 40 PLN

Premierowe spektakle zostały zrealizowane w Instytucie Grotowskiego w ramach projektu „Teatr na faktach” (październik 2018 – luty 2019) pod opieką artystyczną Krzysztofa Kopki.