Aktualnie jesteś: Studio Kalari / Warsztaty

Otwarty trening kalarippajattu

Trening Studia Kalari prowadzony przez Sankara Lala Sivasankarana Naira i Justynę Rodzińską-Nair

Najbliższe treningi:

14/04/2018 {sobota} 11:00–12:30
12/05/2018 {sobota} 11:00–12:30
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Wstęp wolny, zapisy nie są wymagane.
W językach polskim i angielskim

Otwarty trening kalarippajattu
Fot. Maciej Zakrzewski

Wszechstronnie rozwijające i dynamiczne zajęcia skierowane są do osób, które chciałyby przekonać się, na czym polega trening kalarippajattu, i – być może – rozpocząć regularną praktykę. Zajęcia otwarte obejmą ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, naukę sekwencji ruchowych oraz kręcenie bambusowym kijem. Elementy te rozwijają elastyczność, zwinność i koordynację ciała, poprawiają wydolność organizmu i kształtują postawę duchową.

Choć kalarippajattu powszechnie zalicza się do sztuk walki, to na poziomie fizycznym jest to przede wszystkim system pomagający w zrozumieniu zasad funkcjonowania własnego ciała, który kształtuje jego świadomość, wzmacnia je, równoważy i oczyszcza; w sferze psychiki wspomaga koncentrację, uważność, wytrwałość i ukierunkowanie energii, a także dodaje wewnętrznej równowagi i siły, przynosi radość i spełnienie.

Kalarippajattu to sztuka walki pochodząca z południowoindyjskiego stanu Kerala, gdzie była rozwijana już od starożytności. Bogata w rytuały praktyka obejmuje sekwencje ruchowe, walkę wręcz i z użyciem broni drewnianej i metalowej, dźwignie i chwyty, w także ćwiczenia siłowe, rozciągające i oddechowe. Trening dopełnia holistyczny system leczniczy blisko związany z ajurwedą – masaże lecznicze i uelastyczniające ciało oraz nauka o witalnych punktach ludzkiego ciała. Elementy kalarippajattu od wieków wykorzystywane są w tradycyjnym treningu keralskich aktorów i tancerzy, np. kathakali.

phot.magdalenamadra

Sankar Lal Sivasankaran Nair jest nauczycielem kalarippajattu i dyplomowanym masażystą ajurwedyjskim. Pochodzi z Thiruvananthapuram (Kerala, Indie). Trenuje południowy styl kalarippajattu od 1990 roku. Do jego mistrzów należeli: Tirupuram C. Madhavan, Jayachandran Nair oraz Thankappan Assan i Ajith Kumar, a obecnie Raja Gopalan Assan. W latach 2005–2008 współpracował z indyjską grupą teatralną Milón Méla, współprowadził liczne warsztaty i występował na festiwalach w Indiach i Europie. Od 2008 roku mieszka we Wrocławiu. W 2010 roku wraz z Justyną Rodzińską-Nair założył Studio Kalari, które działa przy Instytucie Grotowskiego. Prowadzi regularne treningi kalarippajattu we Wrocławiu oraz warsztaty w Polsce i za granicą (Brazylia, Finlandia, Francja, Niemcy, Rosja, Włochy), a także wykonuje masaże i terapie ajurwedyjskie. Co roku prowadzi kilkutygodniowe zimowe treningi we własnym kalari (szkole) w południowych Indiach.

Więcej informacji: studiokalari.art.pl, ayurvedam.pl

Fot. Maciej ZakrzewskiJustyna Rodzińska-Nair jest wrocławianką, absolwentką Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie; autorka pracy magisterskiej na temat kalarippajattu i sztuk performatywnych. Od 2004 roku związana z Instytutem Grotowskiego (do 2007 roku z Ośrodkiem), początkowo jako uczestniczka warsztatów artystycznych, wolontariuszka i tłumaczka, a od 2005 roku jako koordynatorka warsztatów i projektów międzynarodowych. Południowy styl indyjskiej sztuki walki kalarippajattu uprawia od 2005 roku i od tego czasu co roku trenuje kilka tygodni/miesięcy w Indiach. Ćwiczyła w Thiruvananthapuram pod kierunkiem Jayachandrana Naira (Kerala School of Martial Arts), Thankappana Assana i Ajitha Kumara (Maruthi Marma Chikilsa Kalari Sangham and Ayurveda) oraz Ashokana Kutappana (Anjaneya Kalari Sangam). Na co dzień ćwiczy pod kierunkiem Sankara Lala Sivasankarana Naira. Współprowadzi treningi i warsztaty. Współzałożycielka Studia Kalari, działającego przy Instytucie Grotowskiego i uczestniczącego w programie badawczym BodyConstitution.

Studio Kalari to pierwszy w Polsce ośrodek popularyzujący kalarippajattu. Działalność Studia obejmuje prowadzenie regularnych treningów, kilkudniowych warsztatów, corocznych szkół letnich, a także intensywnych warsztatów zimowych we własnej siedzibie w Thiruvananthapuram w południowych Indiach. Jego twórcami są Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair. Studio współpracuje z Instytutem Grotowskiego, w którym warsztaty i treningi południowego stylu kalarippajattu są organizowane od roku 2006.

Więcej informacji: studiokalari.art.pl

Najbliższe treningi:

14/04/2018 {sobota} 11:00–12:30
12/05/2018 {sobota} 11:00–12:30

Wstęp wolny, zapisy nie są wymagane.
Zajęcia odbywają się w językach polskim i angielskim.

Galeria zdjęć