Otwarty trening kalarippajattu dla dzieci

Treningi prowadzone przez Sankara Lala Sivasankarana Naira i Justynę Rodzińską-Nair

13/06/2015 {sobota} 10:00–10:45
Sala Teatru Laboratorium

Wstęp wolny, zapisy nie są wymagane.

Zajęcia dla dzieci obejmą proste ćwiczenia, naukę podstawowych pozycji i układów ruchowych oraz kręcenie kijem. Treningi kalarippajattu korzystnie wpływają na kształtowanie się prawidłowej, harmonijnej postawy ciała, rozwijają zwinność, skoczność i koordynację ruchową, uczą wytrwałości i przynoszą wiele radości i satysfakcji.
Trening przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5–8 lat.

Kalarippajattu to sztuka walki pochodząca z południowoindyjskiego stanu Kerala, istniejąca od co najmniej XII wieku. Bogata w rytuały praktyka obejmuje naukę sekwencji ruchowych i chwytów obezwładniających przeciwnika, walkę wręcz oraz trening z użyciem broni drewnianej i metalowej (kije, noże, szable, włócznie), a także ćwiczenia siłowe, rozciągające i oddechowe. Trzy powszechnie rozróżniane style – północny, południowy i środkowy – różnią się między sobą sekwencjami ruchowymi i układami walk z bronią.
Trening fizyczny dopełnia system leczniczy blisko związany z ajurwedą, obejmujący m.in. masaże lecznicze i uelastyczniające ciało oraz naukę o marmach – witalnych punktach ludzkiego ciała. Elementy kalarippajattu od wieków wykorzystywane są w tradycyjnym treningu keralskich aktorów i tancerzy, np. kathakali.
Regularna praktyka kalarippajattu pozwala osiągnąć elastyczność, zwinność i koordynację ciała, poprawia siłę i wydolność organizmu, koncentrację i zmysł orientacji, uświadamia własne możliwości, pozwala kontrolować energię i kształci postawę duchową.

Więcej: www.studiokalari.art.pl