Aktualnie jesteś:  Rezydencje

Ostatnia taśma

Spektakl Alessandra Curtiego

Ostatnia taśma
Fot. Tobiasz Papuczys

?Ostatnia taśma? narodziła się z naszej fascynacji beckettowską architekturą ciszy. Obudowanie życia dźwiękiem, otaczanie się dźwiękiem stało się dla nas podstawowym tropem kompozycji spektaklu. W naszej pracy zakładamy, że dźwięk jest wehikułem pamięci, a przez to wehikułem czasu. ?Ostatnia taśma? pozwala nam sprawdzić i uwydatnić przekonanie, że teatr także jest maszyną czasu. W jej centrum zawsze pozostaną cisza lub jej sceniczna namiastka, jaką jest pauza.

Przygotowując inscenizację ?Ostatniej taśmy?, wychodzimy od sytuacji, w której młody aktor nagrywa swój głos, chcąc wykorzystać nagranie w przyszłości, gdy już będzie gotów na zmierzenie się z bohaterem Becketta. Najlepszym sprawdzianem tej gotowości jest próba przywołania Krappa już dziś ? i tak przez trzydzieści lat.
Jarosław Fret i Alessandro Curti

Fot. Tobiasz PapuczysAlessandro Curti (ur. 1979, Włochy) w 1998 roku dołączył do grupy teatralnej Marcido Marcidorjs Famosa Mimosa, z którą rozpoczął pracę artystyczną trwającą osiem lat, skupioną na regularnej oraz intensywnej pracy z głosem. Wziął udział w ponad dwudziestu spektaklach zespołu. Ukończył DAMS (Wydział Sztuki, Muzyki i Teatru) na Uniwersytecie w Turynie. W kolejnych latach pracował z: Andrzejem Szczużewskim (aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego), Robertą Carreri i Augustem Omol? (Odin Teatret, Dania), Ives?em Lebretonem (student Etienne?a Decroux, twórcy mimu cielesnego). Brał udział w projektach kierowanych przez Eugenia Barbę i Julię Varley (Odin Teatret) ? występował w przedstawieniu ?Małżeństwo Medei? w 2008 roku, a rok później w nowej wersji przedstawienia ?Ur-Hamlet?. W latach 2007?2008 stworzył, wyreżyserował oraz grał w dwóch przedstawieniach: ?Silhouette; soirée théâtrale-chantante? (kabaret teatralny) oraz ?I teraz: Apokalipsa w Mahagonny? (na podstawie libretta Bertolta Brechta do ?Rozkwitu i upadku miasta Mahagonny? Kurta Weila). W tym czasie promował, organizował i prowadził warsztaty teatralne dla młodzieży licealnej. Od roku 2009 mieszka we Wrocławiu i pracuje jako aktor w Teatrze ZAR, prowadzonym przez Jarosława Freta. Bierze udział w tryptyku ?Ewangelie dzieciństwa? i ?Armine, Sister?.

Występuje: Alessandro Curti
Reżyseria i inscenizacja: Jarosław Fret
Tekst: ?Ostatnia taśma? Samuela Becketta, w przekładzie na język włoski Carla Fruttera
Język: włoski z polskimi napisami
Producent: Instytut Grotowskiego
Czas trwania: 65 min

Pokaz z okazji 30 rocznicy śmierci Samuela Becketta (przypada na 22 grudnia)

Galeria zdjęć