Aktualnie jesteś: BodyContsitution

Odkluczanie

Prezentacja projektu prowadzonego przez grupę Jubilo na terenie Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu

10/04/2016 {niedziela} 16:15–17:45
Studio Na Grobli, Sala Studyjna
W języku polskim z tłumaczeniem na język angielski

Wstęp wolny

Odkluczanie
Fot. Simona Sala

Projekt rozpoczął się w listopadzie 2014 roku pilotażowym cyklem warsztatów teatralnych przeprowadzonych na terenie Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu. Na pierwszym etapie Jubilo skupiło się na budowaniu relacji z każdym z uczestników warsztatów, dążąc do przełamywania emocji wstydu, strachu czy zamknięcia. Od lutego 2015 trwały regularne spotkania z dwoma grupami osadzonych: mężczyzn i kobiet. W kwietniu 2015 roku w Zakładzie odbyły się pokazy pracy otwarte dla osadzonych, a także publiczności z zewnątrz. Kolejnym etapem projektu był spektakl teatralny Odzwierciedlenie, oparty o teksty i materiał muzyczny zaproponowany przez uczestników, a także teksty amerykańskiego poety Walta Withmana. Praca nad spektaklem prowadzona była wyłącznie z grupą męską. Premiera odbyła się w listopadzie 2015 roku na terenie Zakładu.

W ramach prezentacji Jubilo opowie o przebiegu pracy nad projektem oraz zaprezentuje materiały video, zdjęcia i krótki film dokumentalny.

Projekt dofinansowany w 2015 roku przez Urząd Miasta Wrocławia i realizowany przy wsparciu Instytutu Jerzego Grotowskiego

2. LOGO CZ - B RAMKĄ_ramkatrFundacja Jubilo kieruje się potrzebą artystycznej interwencji jako protestu przeciw wykluczaniu z kultur. Poprzez akcje i interwencje artystyczne, w których płaszczyznę wymiany stanowi język teatru i muzyki, Jubilo dąży do przełamywania barier społecznych, ekonomicznych, językowych i kulturowych. Inicjatywy te realizowane są pod postacią długoterminowych spotkań warsztatowych oraz spektakli będących swoistym dialogiem artystycznym pomiędzy uczestnikami a zespołem Jubilo.

Od 2011 roku zespół pracował m.in. z niepełnosprawną fizycznie i umysłowo młodzieżą, dorosłymi z doświadczeniem choroby psychicznej, dziećmi pochodzenia polskiego i romskiego, osobami bezdomnymi, uchodźcami z Bośni czy osadzonymi. Jubilo współpracuje też z wieloma instytucjami kultury i teatrami na terenie Wrocławia, w tym z Instytutem Grotowskiego. Od wielu lat prowadzi na terenie Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu projekt „Odkluczanie”, w ramach którego powstał wielokrotnie nagradzany spektakl „Odzwierciedlenie” w reżyserii Agnieszki Bresler, Diega Pileggiego i Simony Sali (2015) oraz „Kain” w reżyserii Diega Pileggiego (2019). Zespół rozwija ponadto różne programy w ramach prowadzonego przez siebie projektu, są to m.in. warsztaty teatralne dla osadzonych, program profesjonalizacyjny w zakresie różnych dziedzin teatralnych, a także aktywnie bierze udział w budowaniu międzynarodowej sieci teatru w więzieniu. Zespół Jubilo współpracuje z profesjonalnymi teatrami w Polsce i za granicą w ramach międzynarodowego programu warsztatowego oraz rozwoju artystycznego. Ponadto od 2017 roku bierze udział w europejskich projektach m.in. Erasmus+ i Creative Europe zrzeszających grupy teatralne z całej Europy.

W 2018 roku członkowie Fundacji Jubilo gościli na wielu międzynarodowych festiwalach i wydarzeniach teatralnych m.in. na festiwalu Dreams Before Dawn w Paryżu, Festival dei Due Mondi w Spoleto we Włoszech, Narodowym Festiwalu Teatru w Więzieniu „Destini Incrociati” we Włoszech, międzynarodowej konferencji naukowej „Teatr i dramat w więzieniu. Więzienie w teatrze i dramacie”  w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk czy XX Międzynarodowej Konferencji Teatru w Więzieniu we Włoszech („Convegno Internazionale I Teatri delle Diversità”). Jubilo współpracuje także z naukowcami i uniwersytetami w Polsce oraz we Włoszech, w tym m.in. z Uniwersytetem Rzymskim La Sapienza, gdzie prowadzone są szeroko zakrojone badania na temat profesjonalnego teatru w więzieniu.
Więcej informacji: jubiloproject.com