Odzwierciedlenie

„Odkluczanie” – pomiędzy teatrem a resocjalizacją

Panel dyskusyjny z udziałem artystów prowadzących projekt „Odkluczanie” i zaproszonych gości, prowadzenie: Jarosław Fret

10/04/2018 {wtorek} 16:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Wstęp wolny
W języku polskim

 

„Odkluczanie” – pomiędzy teatrem a resocjalizacją
Fot. Simona Sala

Czy w przestrzeni pomiędzy teatrem – sztuką niezależną, a teatrem – narzędziem resocjalizacji, możemy wyodrębnić płaszczyznę wspólną? Czy teatr jako „wehikuł społeczny” może służyć poszerzeniu pojęcia resocjalizacji, przenosząc nacisk z readaptacji jednostki na proces włączania przez zbiorowość? Jakie drogi otwiera połączenie sztuki zaangażowanej i resocjalizacji rozumianej jako proces pogłębiania dialogu społecznego?

„Odkluczanie” to innowacyjny projekt teatralny Fundacji Jubilo, realizowany od 2014 roku we współpracy z Instytutem Grotowskiego przez Agnieszkę Bresler, Diega Pileggiego i Simonę Salę na terenie Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu. W długofalowym procesie nastawionym na rozwój świadomości artystycznej – w którym więźniowie są nie tylko odbiorcami warsztatów i uczestnikami pokazów, ale przede wszystkim aktywnymi współtwórcami projektu – teatr staje się nie tyle efektem całego procesu, ile aktywnym narzędziem przemiany, umożliwiającym autoekspresję i odbudowę relacji międzyludzkich.

W panelu dyskusyjnym udział wezmą: Elżbieta Rosowska (kurator specjalista, kierownik III Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Krzyków), Grzegorz Miśta (zastępca kuratora okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, wiceprezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Kuratorów Sądowych FRONTIS ), Marcin Osmólski (wychowawca ds. kulturalno-oświatowych Działu Penitencjarnego w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu), Natalia Górska (wychowawca Działu Penitencjarnego w Zakładzie Karnym w Krzywańcu), dr Sławomir Grzesiak (adiunkt w Zakładzie Resocjalizacji Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego i prezes Koła Terenowego we Wrocławiu Polskiego Towarzystwa Penitencjarnego), dr Magdalena Hasiuk (adiunkt w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, autorka m.in. książki „Okrutnie dziwnej strony” świata. Wokół teatru więziennego), Magda Podsiadły (dziennikarka, wieloletnia szefowa działu kultury wrocławskiej „Gazety Wyborczej”) oraz Agnieszka Bresler, Diego Pileggi i Simona Sala (prowadzący projekt „Odkluczanie”).

Panelowi towarzyszyć będą pokazy spektaklu Odzwierciedlenie i warsztaty teatralne, prowadzone przez uczestników projektu, dla byłych skazanych oraz osób oczekujących na wykonanie kary pozbawienia wolności.

2. LOGO CZ - B RAMKĄ_ramkatrFundacja Jubilo kieruje się potrzebą artystycznej interwencji jako protestu przeciw wykluczaniu z kultur. Poprzez akcje i interwencje artystyczne, w których płaszczyznę wymiany stanowi język teatru i muzyki, Jubilo dąży do przełamywania barier społecznych, ekonomicznych, językowych i kulturowych. Inicjatywy te realizowane są pod postacią długoterminowych spotkań warsztatowych oraz spektakli będących swoistym dialogiem artystycznym pomiędzy uczestnikami a zespołem Jubilo.

Od 2011 roku zespół pracował m.in. z niepełnosprawną fizycznie i umysłowo młodzieżą, dorosłymi z doświadczeniem choroby psychicznej, dziećmi pochodzenia polskiego i romskiego, osobami bezdomnymi, uchodźcami z Bośni czy osadzonymi. Jubilo współpracuje też z wieloma instytucjami kultury i teatrami na terenie Wrocławia, w tym z Instytutem Grotowskiego. Od wielu lat prowadzi na terenie Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu projekt „Odkluczanie”, w ramach którego powstał wielokrotnie nagradzany spektakl „Odzwierciedlenie” w reżyserii Agnieszki Bresler, Diega Pileggiego i Simony Sali (2015) oraz „Kain” w reżyserii Diega Pileggiego (2019). Zespół rozwija ponadto różne programy w ramach prowadzonego przez siebie projektu, są to m.in. warsztaty teatralne dla osadzonych, program profesjonalizacyjny w zakresie różnych dziedzin teatralnych, a także aktywnie bierze udział w budowaniu międzynarodowej sieci teatru w więzieniu. Zespół Jubilo współpracuje z profesjonalnymi teatrami w Polsce i za granicą w ramach międzynarodowego programu warsztatowego oraz rozwoju artystycznego. Ponadto od 2017 roku bierze udział w europejskich projektach m.in. Erasmus+ i Creative Europe zrzeszających grupy teatralne z całej Europy.

W 2018 roku członkowie Fundacji Jubilo gościli na wielu międzynarodowych festiwalach i wydarzeniach teatralnych m.in. na festiwalu Dreams Before Dawn w Paryżu, Festival dei Due Mondi w Spoleto we Włoszech, Narodowym Festiwalu Teatru w Więzieniu „Destini Incrociati” we Włoszech, międzynarodowej konferencji naukowej „Teatr i dramat w więzieniu. Więzienie w teatrze i dramacie”  w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk czy XX Międzynarodowej Konferencji Teatru w Więzieniu we Włoszech („Convegno Internazionale I Teatri delle Diversità”). Jubilo współpracuje także z naukowcami i uniwersytetami w Polsce oraz we Włoszech, w tym m.in. z Uniwersytetem Rzymskim La Sapienza, gdzie prowadzone są szeroko zakrojone badania na temat profesjonalnego teatru w więzieniu.
Więcej informacji: jubiloproject.com