Aktualnie jesteś: Akademia Teatru Alternatywnego

Obrzędy w ruchu i dźwięku

Zjazd XI Akademii Teatru Alternatywnego
Prowadzący: Per Spidra Borg (Stella Polaris), Oleh Stefan, Anna Zubrzycki

13–17/07/2016 {środa–niedziela}
Strzelewo, Teatr Brama

Program zjazdu
pdf

Teatr Stella Polaris założył w 1985 roku założył wraz z żoną Merete Klingen Per Pildra Borg. To uznany teatr działający w domenie teatru ulicznego, cyrku i akrobatyki. Jego celem jest praca nad międzykulturowym zrozumieniem i integracją kultur. Ośmioosobowy zespół składający się z ośmiu osób, w tym z profesjonalnych aktorów, muzyków i freelanserów z Norwegii i zagranicy realizuje projekty o zasięgu lokalnym i międzynarodowym

Więcej informacji: www.stella-polaris.com

 

Per Spildra Borg1 (1)Per Spildra Borg jest aktorem, instruktorem, muzykiem, od 1985 roku reżyserem w Teatrze Stella Polaris. Swoją karierę teatralną rozpoczął w 1979 roku jako współzałożyciel Saltkompaniet, jednej z pierwszych norweskich niezależnych grup teatralnych. W latach 1981–1985 współpracował z Teater Beljash. Pracuje z rytmem, improwizacją, spirytualnym podejściem do pracy na scenie. Większość spektakli tworzy, odwołując się do mitologii nordyckiej i szamańskich tradycji. W 1997roku został nagrodzony Norwegian State Artist Allowance, prestiżową nagrodą wypłacaną comiesięcznie do końca kariery zawodowej. Otrzymał rozliczne nagrody od norweskich instytucji za jego wkład osobisty w budowanie norweskiego świata teatralnego. W 2014 roku został laureatem nagrody Norwegian Stage Instructors. Od 1998 roku Per Spildra Borg wykształcił ponad sto dwadzieścia osób dzięki programowi „Erasmus +”. Borg aktywnie bierze udział w warsztatach i spektaklach grupy, będąc jednocześnie jej dyrektorem artystycznym. Tworzy monodramy, małe spektakle muzyczne z Merete Klingen, a także reżyseruje wszystkie najważniejsze produkcje zespołu.

 

Fot. Natalia Rybka-ParkhomenkoOleh Stefan jest aktorem Lwowskiego Akademickiego Teatru im. Łesia Kurbasa, pedagogiem teatralnym, laureatem Narodowej Nagrody Ukrainy Tarasa Szewczenki (najwyższe wyróżnienie Ukrainy za wkład w rozwój sztuki). W 1989 roku ukończył wydział aktorski Instytutu Sztuk w Charkowie, w latach 1995–1996 wykładał na nim metodykę treningu psychofizycznego. Pracował w Teatrze Akademickim im. Tarasa Szewczenki w Charkowie. W latach 1998–1999 uczył w Studium Aktorskim przy Teatrze im. Łesia Kurbasa, a w latach 2005–2009 był profesorem scenicznej mowy i treningu aktorskiego na wydziale kultury i sztuki na Uniwersytecie im. Franka we Lwowie. Uczestniczył w ponad czterdziestu projektach realizowanych na Ukrainie i za granicą, m.in.: w laboratorium Anatolija Wasiljewa (Rosja 1990); projekcie „Słowiański Pielgrzym” realizowanym przez Jerzego Grotowskiego (Włochy 1991); międzynarodowym Festiwalu Butrinti (Albania 2001); wymianie kulturalnej „Wschodnia legenda” (USA,2001); międzynarodowym projekcie „Identyfikacja”, we współpracy z amerykańskim Teatrem Kadmus (Ukraina, 2003); Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Teatr Zrang (Niemcy); Międzynarodowym Festiwalu Teatru Eksperymentalnego w Kairze (Egipt 2004 i 2005); Eastern Line w ramach XIV sesji Międzynarodowej Szkoły antropologii Teatru Eugenia Barby (Wrocław 2005).

 

Anna ZubrzyckiAnna Zubrzycki wychowała się i zdobyła wykształcenie w Australii. Ostatnie trzydzieści osiem lat spędziła w Polsce, pracując jako aktorka i pedagożka. Była członkinią-założycielką i główną aktorką Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” (1977–1992). W 1996 roku, wraz z Grzegorzem Bralem, założyła we Wrocławiu Teatr Pieśni Kozła, w którym najważniejsze są praca zespołowa i innowacyjny trening aktorski. Do 2014 roku była główną aktorką i dyrektorką artystyczną zespołu, a także liderką dwuletniego magisterskiego programu aktorskiego. Obecnie przygotowuje spektakl Medea.

Uczy aktorów, jak nawiązać kontakt ze źródłem głosu (w śpiewie i mowie) i jak go wykorzystać jako podstawę budowania silnej, autentycznej i odważnej obecności na scenie. Założycielka Fundacji Voices. Kuratorka projektu „Więcej niż teatr” realizowanego przez Instytut Grotowskiego.

Więcej informacji: http://annazubrzycki.com/
https://www.facebook.com/annazubrzyckistudio/?fref=ts