Aktualnie jesteś: VoicEncounters

Noc właśnie się zaczyna

Koncert Mariany Sadovskiej (Ukraina/Niemcy)

Program My Voice is My Country

23/04/2016 {sobota} 18:30
Katedra Greckokatolicka św. Wincentego
i św. Jakuba, pl. Biskupa Nankiera 15

Bilety: 30 zł

Noc właśnie się zaczyna
Fot. Oleksandr Fraze-Frazenko

Mariana Sadovska łączy miłość do tradycyjnych pieśni, opowieści i rytuałów ojczystej Ukrainy z wrażliwością kosmopolitki i zamiłowaniem do eksperymentu.

Mariana wykona wybrane pieśni ze swojego programu Ukraińskie wołania, łączącego śpiewy i opowieści o dawnej Ukrainie. Od ponad dwudziestu lat Sadovska podróżuje po ukraińskich wioskach, zbierając od kobiet prastare pieśni i legendy, które przetrwały okres sowiecki w tradycji ustnej.

Koncert zawiera też wybór z najnowszego programu solowego Sadovskiej Noc właśnie się zaczyna, będącego reakcją artystki na wojnę na Ukrainie. Oprócz zaangażowania w bezpośrednią pomoc – organizowanie pomocy humanitarnej dla uchodźców, granie koncertów dobroczynnych oraz koncertowanie i prowadzenie warsztatów na froncie (w Mariupolu, Kramatorsku i Słowiańsku) Sadovska przetwarza swoje obserwacje, ból i nadzieję w dźwięki, łącząc poezję Serhija Żadana i pradawne pieśni z możliwościami, jakie daje technologia.

Fot. Oleksandr Fraze-FrazenkoMariana Sadovska jest kompozytorką, wokalistką, multi-instrumentalistką, aktorką. Urodziła się we Lwowie, tam uczyła się gry na pianinie. Obecnie mieszka w Kolonii, gdzie kontynuuje swoją artystyczną podróż, podążając równocześnie w wielu kierunkach. Czerpiąc inspiracje z kultur muzycznych Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Środkowej, prowadzi badania i eksperymentuje z nowymi brzmieniami, tworząc niezwykłe i intrygujące układy dźwięków i kompozycje.

Występuje solo, z towarzyszeniem fisharmonii lub pianina. Realizuje międzynarodowe projekty artystyczne: na zamówienie Kronos Quartet skomponowała utwór „Czarnobyl. Żniwa”, który następnie wykonała wraz z zespołem w Nowym Jorku i Kijowie, z niemieckimi muzykami jazzowymi uczestniczyła w projekcie crossover „Pogranicze”, wyróżnionym w 2006 roku „kreolską nagrodą za muzykę świata w Nadrenii-Północnej Westfalii”. W 2013 roku otrzymała Niemiecką Nagrodę World Music RUTH „za wielorakie talenty artystki, która prowadzi nienasycone poszukiwania nowych dźwięków, nie szczędząc energii i wysiłku, łącząc wnikliwe badania z ciekawością i wyjątkowo wysokimi umiejętnościami artystycznymi”.
marianasadovska.com

Bilety: 30 zł
Kontakt: sekretariat@grotowski-institute.art.pl
tel. 71 34 45 320
Prosimy o odbiór biletów w Sekretariacie (Przejście Żelaźnicze) w terminie uzgodnionym podczas dokonywania rezerwacji.
Bilety online

epachia i logo biskupa