Spektakl dyplomowy studentów Wyższej Prywatnej Szkoły Aktorskiej „Dilos” w Atenach w reżyserii Alexandry Kazazou
8/10/2019 {wtorek} 19:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
W języku greckim z angielskimi napisami
Alice Oswald, zainspirowana „Iliadą” Homera, napisała bezprecedensowe dzieło „Memorial”, zapalając świecę pamięci o wszystkich zmarłych w wojnie trojańskiej, których imiona giną w cieniu wielkich bohaterów. Tekst rozpoczyna się od odczytania listy ponad dwustu imion poległych, nieznanych prawie nikomu postaci „Iliady”. Przypomina to apel umarłych, który przekształca się w poetycką elegię pisaną dla każdego z nich osobno. Pytanie, które narodziło się w procesie pracy ze studentami, brzmi: pamięć czy zapomnienie? Czy pozostały jakieś buty, a jeśli nie, czy może coś się narodzić w pustej strefie? W obszarze poczekalni? Czy potrzebujemy więcej ciszy, by wysłuchać historii? Czy naprawdę jej słuchamy? Czy możemy po prostu stanąć przed faktem i spojrzeć na niego?
Alexandra Kazazou urodziła się we Wrocławiu. Jest pół Greczynką, pół Polką. Studiowała aktorstwo na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach i pracowała jako aktorka w Teatrze Narodowym Północnej Grecji w Salonikach. Współzałożycielka grupy teatralnej Asypka w Atenach, ukończyła aktorski program magisterski organizowany przez Teatr Pieśń Kozła we współpracy z Manchester Metropolitan University School of Theatre. Należała do zespołu Studia Matejka, współpracującego z Instytutem Grotowskiego, w którym przygotowała spektakl solowy „Charmolypi” wyreżyserowany przez Mateja Matejkę. Spektakl ten od 2012 roku prezentowała w Polsce, Belgii, Rosji, Grecji, Turcji, USA oraz Szkocji. Podczas sześcioletniego pobytu w Polsce współpracowała jako aktorka z grupą teatralną Odra Ensemble, była współinicjatorką Jubilo Project oraz wykładała antyczną tragedię grecką na Uniwersytecie Wrocławskim. W swoich badaniach naukowych skupia się na funkcji chóru w tragedii greckiej. Odbyła wyprawę na Kubę – w okolice bazy Guantanamo – która była dla niej ważnym doświadczeniem oraz źródłem inspiracji. Posiada dyplom z jogi ashtangi. W 2014 roku wyreżyserowała w ramach „Monosytuacji 2” spektakl Anny Krotoskiej „Linatendu” (Instytut Grotowskiego); współreżyserowała z grupą Theatre Under The Tree spektakl „Borders” (Stambuł); stworzyła kreację Mirandy w spektaklu „STORM” w reżyserii Anny-Heleny McLean, liderki grupy Moon Fool (Londyn); pracowała jako asystentka reżysera Mateja Matejki nad spektaklem „Harmonia Przeciwstawień. Polska”. W styczniu 2015 roku zagrała tytułową rolę w spektaklu „KassendER” w reżyserii Io Voulgaraki przygotowanym w Instytucie Grotowskiego w ramach „Monosytuacji 3”. W 2016 roku w ramach Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu przygotowała spektakl solowy „Insenso” w reżyserii Pertosa Sevastikoglou. Obecnie prowadzi warsztaty aktorskie na całym świecie.
W 2016 roku, z Karolem Jarkiem, Keremem Karaboğą, Salihem Ustą i Cemem Yiğit Üzümoğlu, założyła Teatr Andra i wyreżyserowała spektakle „Troas” (2016) oraz „Salto” (2018). W 2017 roku zagrała Medeę w spektaklu Teatru Tehnis, wystawionym na zamówienie Festiwalu w Epidauros w Grecji. Wykłada aktorstwo w Szkole Teatralnej w Teatrze Narodowym Północnej Grecji w Salonikach, a także w Wyższej Prywatnej Szkole Aktorskiej „Dilos” w Atenach.
Karol Jarek ukończył filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako fotograf współpracował między innymi z Instytutem Grotowskiego, Teatrem ZAR, Roger Bernat/FFF, Studiem Matejka, Teatrem Pieśń Kozła, Jubilo Project, Moon Fool i Teatrem Andra. Jego prace były wystawiane między innymi w Neue Neue Galerie (documenta 14, Kassel), Muzeum Współczesnym Wrocław, galerii ArtBrut, Instytucie Grotowskiego oraz w Teatrze Pieśń Kozła. Obecnie fotograf Teatru Narodowego w Atenach. Pracuje również w teatrze jako reżyser świateł. Zaprojektował światła do: „Charmolypi” (Instytut Grotowskiego, 2013; spektakl był grany w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Grecji, Belgii, Rosji, Turcji i na Cyprze), „Linatendu” (Instytut Grotowskiego, 2014) i „KassandER” (Instytut Grotowskiego, 2015). W 2014 roku pracował także nad dwoma pokazami pracy: „Borders” Theatre Under The Tree (Stambuł) oraz „Storm” Moon Fool (Londyn). Od 2016 roku zaprojektował światła do przedstawień: „Insenso”, „Loula”, „Orlando” (Ateny) oraz „Troas”, „Medea” i „Salto” (Turcja).
Wyższa Prywatna Szkoła Aktorska „Dilos” została założona w 2003 roku w Atenach przez aktorkę Dimitrę Hatoupi. W ciągu szesnastu lat swojej działalności szkoła, dzięki zróżnicowanemu programowi i kadrze nauczycielskiej, jest uznawana za jedną z najlepszych szkół dramatycznych w Grecji zapewniającą wszechstronną wiedzę aktorską. Jej renoma jest powszechnie szanowana w środowisku teatralnym oraz filmowym.
Reżyseria, dramaturgia, scenografia, kostiumy: Alexandra Kazazou
Na podstawie: „Memorial” Alice Oswald
Tłumaczenie na język grecki: Mirsini Gana
Występują: Vasileios Petrou, Spyridon Detsikas, Ilias Karakonstantakis, Sofia Angeli, Stamatios Baknis, Panagiota Sofouli, Danai Ioanna Moutsopoulou, Gerasimos Nanos, Eirini Zika, Sofia Mavromara, Ioanna Kolonelou, Antonios Kakosouris, Marina Kamalaki, Danai Ntemou, Pergantas Spyridonsymeon, Stavroula Kamni, Panagiotis Kastritsis, Vasileios Kazis, Kastoris-Katsamagkas Jason, Antonia Pagkalou
Reżyseria świateł: Karol Jarek
Kompozycja, aranżacja i wykonanie muzyki: zespół
Premiera: 8 kwietnia 2019
Język: grecki z angielskimi napisami
Czas trwania: 90 min