Matka Courage krzyczy

Spektakl Teatru Układ Formalny

27/04/2018 {piątek} 19:00
Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych „Czasoprzestrzeń”, ul. Tramwajowa 1–3
Języki: polski i polski język migowy

Bilety: 20 PLN

Matka Courage krzyczy
Fot. Łukasz Giza

W 1821 roku do Afryki Zachodniej przybył pierwszy transport byłych niewolników z plantacji bawełny. Agent Towarzystwa Charytatywnego odkupił od miejscowego wodza pas ziemi za cenę sześciu muszkietów i skrzyni paciorków. Tak powstała Liberia.

Mimo zwrotnikowej pogody Amerykanoliberyjczycy przechadzali się po swoich włościach w cylindrach i frakach, żeby za wszelką cenę zaznaczyć różnicę między klasami. Kolejne lata to niekończące się konflikty, które wypaliły „Państwo Wolności” do gołej ziemi. Liberyjska wojna domowa, jak pisał Herbert, „wychowała nową odmianę dzieci”. One bawią się w zabijanie. Nie żywią się chlebem, tylko ciałami wrogów.

Matkę Courage spotykamy samotnie wpatrującą się w ocean na plaży w West Point. To największe liberyjskie slumsy, a plaża stała się przez lata wychodkiem pozbawionej kanalizacji biedoty. W spiekocie słońca nawet morska bryza nie przynosi orzeźwienia. Po drugiej stronie oceanu jest Ameryka – Raj Utracony. Od strony lądu zbliża się postać, rzucająca długi cień. I zaczyna snuć swoją opowieść jeszcze raz. To piosenka. „Matko, matko, czy pochowałaś już wszystkie swoje dzieci?”.

Teatr Układ Formalny jest inicjatywą studentów i absolwentów wrocławskich uczelni: Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, tworzących razem w ramach Fundacji „Teatr Układ Formalny”.

Zespół wierzy, że teatr może być realnym narzędziem zmiany. Przekonanie to wyraża od pierwszych projektów: spektaklu #enterorestes w reżyserii Grzegorza Grecasa, który powstał w ramach pierwszej edycji Konkursu im. Jana Dormana, przedstawienia Matka Courage krzyczy, nagrodzonego Tukanem OFF 37 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, czy Kosmetyki Wroga, nagrodzonej Grand Prix na 24 Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Niezależnych PRO CONTRA w Szczecinie oraz dwiema nagrodami podczas 18 Festiwalu Teatrów Niezależnych GARDEROBA w Białołęckim Ośrodku Kultury.

W 2016 roku Układ Formalny przystąpił do projektu „Program podyplomowej samoformacji aktorskiej” realizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we współpracy z PWST w Krakowie Filią we Wrocławiu. W ramach tego projektu od października 2016 do czerwca 2017 roku powstały cztery spektakle: Wszyscy=bogowie we krwi, Piotruś Pan?, Traktat o Androidach: God hates Poland oraz Koniec.

14 września 2017 roku odbyła się premiera #[+#@!? (słowo na G), realizowanego w ramach drugiej edycji Konkursu im. Jana Dormana.

Teatr Układ Formalny jest członkiem stowarzyszenia Wrocławska Offensywa Teatralna.

Więcej informacji: ukladformalny.plfacebook.com/ukladformalny

Fot. Paweł JanystGrzegorz Grecas jest reżyserem i współzałożycielem Fundacji „Teatr Układ Formalny”. Absolwent reżyserii teatru lalek Wydziału Lalkarskiego PWST w Krakowie Filii we Wrocławiu. Reżyser, dramaturg, animator kultury. Od 2013 roku asystent Pawła Passiniego, m.in. przy spektaklach Morrison/Śmiercisyn, Dziady, Bieguny. Dwukrotny zwycięzca Konkursu im. Jana Dormana, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, w ramach którego wyreżyserował spektakle #enterorestes i #[+#@!? (słowo na G). W swojej pracy łączy teatr plastyczny i warsztat lalkarski z tematami, które przynosi teraźniejszość. Współtwórca Układu Formalnego, niezależnej grupy teatralnej utworzonej przez absolwentów wrocławskich szkół wyższych. Spektakl Matka Courage krzyczy (pierwsza premiera Układu w jego reżyserii) został nagrodzony Tukanem OFF 37 Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Drugi spektakl Układu Formalnego, Kosmetyka Wroga, zdobył Grand Prix XIV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Niezależnych Pro Contra w Szczecinie. W ramach „Programu podyplomowej samoformacji aktorskiej” zrealizował spektakle Wszyscy=bogowie we krwi, Piotruś Pan? oraz Traktat o Adnoidach: God hates Poland.

Reżyseria: Grzegorz Grecas
Scenariusz:
Paweł Palcat, Grzegorz Grecas
Dramaturgia: Agnieszka Nasierowska
Występują: Joanna Gonschorek, Katarzyna Kłaczek, Przemysław Furdak, Paweł Palcat, Maciej Rabski
Scenografia: Agnieszka „Alex” Aleksiejczuk
Muzyka: Paweł Głosz
Kostiumy i formy: Katarzyna Bublewicz
Ruch sceniczny: Małgorzata „Madi” Rostkowska
Premiera: 15 maja 2016
Języki: polski i polski język migowy
Czas trwania: 120 min
Spektakl dozwolony dla widzów od lat 16.

Przedstawienie nagrodzone Tukanem OFF w ramach 37 Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Bilety: 20 PLN

Sprzedaż i rezerwacja miejsc: sekretariat@grotowski-institute.art.pl, tel. 71 34 45 320

Galeria zdjęć