Making Tomorrow’s Theatre

Międzynarodowe spotkania szkół teatralnych

4–11/07/2016 {poniedziałek–poniedziałek}
Studio Na Grobli

Making Tomorrow’s Theatre
Fot. Irena Lipińska

Making Tomorrow’s Theatre to międzynarodowe spotkania szkół teatralnych wyrastające z doświadczeń nabywanych przez lata przez Instytut Grotowskiego w trakcie współpracy ze szkołami i instytutami teatralnymi z zagranicy. Pierwsze spotkanie z udziałem studentów Rose Bruford College (Londyn), Rasaboxes (Nowy Jork), Escuela Superior de Arte Dramático (Murcia) i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (Wrocław) odbyło się w maju 2011 roku. Specjalnym gośćmi byli wówczas Fay Lecoq z École Internationale de Théâtre Jacques Lecoq (Paryż) i Anatolij Wasiljew.

Making Tomorrow’s Theatre to przestrzeń wymiany doświadczeń i metod pracy poprzez wzajemne prezentacje technik aktorskich oraz udział w warsztatach prowadzonych przez pedagogów zaproszonych szkół. Spotkaniom towarzyszą prezentacje filmów, prelekcje i spektakle

Organizując Making Tomorrow’s Theatre, zadajemy pytania o aktualną metodykę nauczania aktorów współczesnej Europy. Kim jest absolwent wydziału aktorskiego lub konserwatorium teatralnego opuszczający mury uczelni z tytułem magistra sztuki aktorskiej? Jakie zadania kształtowania osobowości młodego aktora stoją przed szkołami teatralnymi zarówno w kontekście samego procesu nauczania, jak i w związku z perspektywą konieczności wyboru miejsca pracy oraz określenia jej celów i charakteru?

Making Tomorrow’s Theatre jest jednym z projektów realizowanych przez Instytut Grotowskiego we współpracy z wrocławską filią PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie podejmującym kwestię szeroko rozumianego kształcenia aktorskiego; pozostałe programy to BodyConstitution, Podyplomowa Samoformacja Aktorska oraz Stypendium im. Jerzego Grotowskiego.

Gośćmi tegorocznych spotkań Making Tomorrow’s Theatre są:

  • Królewska Akademia Sztuk Dramatycznych (RADA) (Londyn, Wielka Brytania)
  • Królewska Wyższa Szkoła Sztuk Dramatycznych (RESAD) (Hiszpania, Madryt)
  • Instytut Teatralny im. Borysa Szczukina (Moskwa, Rosja)
  • Państwowa Szkoła Teatru i Filmu (NATFA) (Sofia, Bułgaria)
  • Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu (Polska)
  • Szkoła Teatralna Konserwatorium Ateńskiego (Grecja)
  • Wydział Teatru i Teatrologii Uniwersytetu im. Luciana Blagi (LBUS) (Sybin, Rumunia)

Program spotkań z udziałem studentów i pedagogów szkół teatralnych z Polski i Europy wypełnią treningi, sesje warsztatowe i pokazy pracy prowadzone przez pedagogów wszystkich zaproszonych szkół oraz gości specjalnych (Ludwik Flaszen, Jorge Parente, Theodoros Terzopoulos), spotkania, projekcje filmowe oraz prezentacje spektakli.

Królewska Akademia Sztuk Dramatycznych (RADA) (Londyn, Wielka Brytania) to licząca się na świecie szkoła teatralna, której absolwenci mają wybitne osiągnięcia na niwie teatru, filmu i telewizji i są laureatami wielu międzynarodowych nagród. RADA oferuje najlepszym studentom doskonałe warunki nauki – niemal 70% z nich otrzymuje stypendia. Uczelnia była pierwsza szkołą teatralną, która zastosowała parytet płci na studiach licencjackich dla aktorów. Lista wybitnych absolwentów uczelni jest bardzo długa. Są wśród nich: Sir John Gielgud, Vivien Leigh, Richard Attenborough, Sir Kenneth Branagh, Sir Anthony Hopkins, Juliet Stevenson i Ralph Fiennes.

Instytut Teatralny im. Borysa Szczukina (Moskwa, Rosja) istnieje ponad 100 lat. Jego początki sięgają 1913 roku, kiedy grupa moskiewskich studentów stworzyła studium teatralne pod kierunkiem Jewgenija Wachtangowa. Instytut ma dwa wydziały: Wydział Aktorski i Wydział Reżyserski. W jego ramach działa również Teatr Studencki. Instytut jest nie tylko instytutem teatralnym, ale także stróżem i kontynuatorem pewnej teatralnej kultury. Jego profesorowie często prowadzą warsztaty i sesje mistrzowskie w ośrodkach teatralnych w Rosji i za granicą. Instytut podtrzymuje reputację uczelni, z której pochodzi elita rosyjskiej sceny i filmu.

Królewska Wyższa Szkoła Sztuk Dramatycznych (RESAD) (Madryt, Hiszpania) została ufundowana w 1831 roku przez Marię Krystynę Sycylijską jako Królewskie Konserwatorium Muzyki i Deklamacji, którego działalność poświęcona była „interesującej i trudnej sztuce deklamacji i występów scenicznych”. Szkoła wielokrotnie zmieniała nazwę, aby w 1952 roku stać się Królewską Wyższą Szkołą Sztuk Dramatycznych. Od 1992 roku RESAD oferuje trzy programy studiów dyplomowych: aktorstwo, reżyserię teatralną i dramaturgię. Ofertę uczelni uzupełniają warsztaty i seminaria. RESAD utrzymuje międzynarodowe kontakty ze szkołami i uniwersytetami teatralnymi w Europie i Ameryce Południowej. Studia dyplomowe trwają cztery lata.

Szkoła Teatralna Konserwatorium Ateńskiego (Grecja) powstała w 1871 roku i jest najstarszą tego typu instytucją w Grecji. Wśród jej studentów byli Dimitri Mitropoulos i Maria Callas. Szkoła zatrudnia artystów prezentujących wyrazisty styl, poszukujących i odgrywających ważną rolę w życiu kulturalnym kraju. Szczególny nacisk kładzie się na współpracę i integrację zespołu teatralnego. W 2015 roku szkoła zainaugurowała projekt „Teatr dla młodzieży i dzieci”. Inne ważne obszary działalności szkoły w ostatnich latach obejmują m.in. organizację Festiwalu Młodych Artystów (Samos, Grecja), Międzynarodowe Spotkania Szkół Teatralnych w Moskwie, wspólne warsztaty w Atenach i Liverpoolu, produkcję filmów krótkometrażowych we współpracy z Greckim Archiwum Teatralnym, warsztaty dla dzieci i młodzieży.

Państwowa Szkoła Teatru i Filmu (NATFA) (Sofia, Bułgaria) to jedna z najważniejszych szkół wyższych w Bułgarii i jedna z czołowych uczelni teatralnych i filmowych w Europie. Powstała w 1948 roku i jest jedyną państwową instytucją edukacyjną tego typu w kraju. Ambicją uczelni jest zapewnienie każdemu studentowi najlepszego wykształcenia zawodowego i akademickiego, rozwijanie kreatywności i poszerzanie kulturowych horyzontów. W skład kadry akademickiej szkoły wchodzą uznani, aktywni zawodowo artyści, krytycy, badacze i pedagodzy. Studenci NATFA nabywają szereg umiejętności twórczych, krytycznych, aktorskich i inscenizacyjnych. Wielu z nich buduje kariery w Bułgarii i za granicą. NATFA utrzymuje kontakty z uczelniami na całym świecie i uczestniczy m.in. w programach Erasmus, Tempus i Socrates.

Historia Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filii we Wrocławiu (PWST) (Polska) sięga 1972 roku, gdy powstał Wydział Lalkarski. W 1979 roku otwarto Wydział Aktorski, a w 2006 roku zainaugurowano kierunek reżyseria teatralna.

Program studiów na Wydziale Lalkarskim i Wydziale Aktorskim obejmuje 9 semestrów, oferujących głównie kursy praktyczne, na których studenci uczą się podstaw sztuki aktorskiej – budowania roli, odgrywania scen klasycznych i współczesnych, emisji głosu i dykcji, a także interpretacji poezji, prozy i piosenki. Program nauczania obejmuje także zajęcia muzyczne i fizyczne. Na Wydziale Lalkarskim, ze względu na specyfikę kierunku, największa liczba godzin jest przeznaczana na zajęcia związane z nauką gry lalkami oraz grą w masce.

Kadra obu wydziałów składa się z doświadczonych aktorów i reżyserów zatrudnionych w czołowych wrocławskich teatrach (Wrocławski Teatr Lalek, Teatr Polski, Teatr Współczesny, Teatr Pantomimy, Opera Wrocławska, Teatr Muzyczny) oraz profesorów Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wydział Teatru i Teatrologii Uniwersytetu im. Luciana Blagi (LBUS) (Sybin, Rumunia) powstał w 1997 roku, zapoczątkowując ścisłą współpracę między lokalnym środowiskiem akademickim i artystycznym, która tworzy sprzyjające warunki dla studentów, artystów i lokalnej społeczności. Dzięki Wydziałowi Teatru i Teatrologii LBUS został stałym partnerem Państwowego Teatru Radu Stanca oraz Otwartych Targów Sztuk Performatywnych (ważnej platformy międzynarodowego artystycznego dialogu) oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Sybinie (trzeciego na świecie pod względem wielkości), dzięki współpracy z którym Wydział otworzył się bardziej na widzów – zdecydowana większość członków jego kadry pedagogicznej to aktorzy aktywni na rumuńskich i zagranicznych scenach.

Wydarzeniem towarzyszącym Making Tomorrow’s Theatre są XII Międzynarodowe Spotkania Szkół Lalkarskich „METAFORMY” (17–21 maja 2016) współorganizowane przez PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Filię we Wrocławiu. W festiwalu biorą udział szkoły lalkarskie z Pragi, Berlina, Białegostoku, Osijek, Sofii, Londynu, Bratysławy, Bytomia i Wrocławia.

belka_making_tomorrows_theatre_pl