Aktualnie jesteś: Studio Kalari

Majówka z kalarippajattu

Warsztaty prowadzone przez Sankara Lala Sivasankarana Naira ze Studia Kalari

29/04 – 3/05/2017 {sobota–środa}
Brzezinka, leśna baza Instytutu Grotowskiego

W językach polskim i angielskim

Majówka z kalarippajattu
Fot. Maciej Zakrzewski

Długi weekend majowy to idealny czas na praktykę kalarippajattu w otoczeniu przyrody. Szczególna aura leśnej bazy Instytutu Grotowskiego w Brzezince nieopodal Wrocławia sprzyja skupieniu i oderwaniu od codzienności. Uczestnicy poznają podstawy staroindyjskiej sztuki walki, w której ważną rolę odgrywają świadomość ciała i koordynacja.

Kalarippajattu to sztuka walki pochodząca z południowoindyjskiego stanu Kerala. Praktyka obejmuje naukę sekwencji ruchowych i chwytów obezwładniających przeciwnika, walkę wręcz oraz trening z użyciem broni drewnianej i metalowej, a także ćwiczenia siłowe, rozciągające i oddechowe. Trening fizyczny dopełnia system leczniczy blisko związany z ajurwedą, obejmujący m.in. masaże lecznicze i uelastyczniające ciało oraz naukę o marmach – witalnych punktach ludzkiego ciała. Elementy kalarippajattu wykorzystywane są w treningu keralskich aktorów i tancerzy, np. kathakali. Regularna praktyka kalarippajattu pozwala osiągnąć elastyczność, zwinność i koordynację ciała, poprawia koncentrację, a także siłę i wydolność organizmu, uświadamia własne możliwości, pozwala kontrolować energię i kształci postawę duchową.

Warsztaty skierowane są zarówno dla początkujących, jak i osób trenujących regularnie. Program treningu, dostosowany dla osób ćwiczących na różnych poziomach zaawansowania, obejmuje naukę kilku pierwszych sekwencji ruchowych cuvadukal, naukę kręcenia kijem sarira vathi oraz ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Nacisk kładziony jest na precyzję, koordynację i świadomość ciała.

phot.magdalenamadra

Sankar Lal Sivasankaran Nair jest nauczycielem kalarippajattu i dyplomowanym masażystą ajurwedyjskim. Pochodzi z Thiruvananthapuram (Kerala, Indie). Trenuje południowy styl kalarippajattu od 1990 roku. Do jego mistrzów należeli: Tirupuram C. Madhavan, Jayachandran Nair oraz Thankappan Assan i Ajith Kumar, a obecnie Raja Gopalan Assan. W latach 2005–2008 współpracował z indyjską grupą teatralną Milón Méla, współprowadził liczne warsztaty i występował na festiwalach w Indiach i Europie. Od 2008 roku mieszka we Wrocławiu. W 2010 roku wraz z Justyną Rodzińską-Nair założył Studio Kalari, które działa przy Instytucie Grotowskiego. Prowadzi regularne treningi kalarippajattu we Wrocławiu oraz warsztaty w Polsce i za granicą (Brazylia, Finlandia, Francja, Niemcy, Rosja, Włochy), a także wykonuje masaże i terapie ajurwedyjskie. Co roku zimą prowadzi treningi we własnym kalari (szkole) w południowych Indiach.

Więcej informacji: studiokalari.art.pl, ayurvedam.pl

29 kwietnia {sobota}
16:00 Przyjazd do Brzezinki, czas wolny
19:00 Kolacja

30 kwietnia – 2 maja {niedziela–wtorek}
8:45 Śniadanie
10:00–12:30 Trening
14:00 Obiad
17:00–19:00 Trening
20:00 Kolacja

3 maja {środa}
8:45 Śniadanie
10:30 Wyjazd z Brzezinki

Harmonogram może ulec zmianie.
Do Brzezinki można dojechać samochodem, a do Oleśnicy, skąd uczestników odbiorą organizatorzy, kursują pociągi lub autobusy.

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesłać do 21 kwietnia 2017 na adres: studio@studiokalari.art.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona.

Koszt: 600 PLN

Cena obejmuje uczestnictwo w zajęciach, noclegi (w pokojach kilkuosobowych) i posiłki. Uczestnicy wspólnie przygotowują posiłki i sprzątają salę do ćwiczeń.

Gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata bezzwrotnej zaliczki wysokości 200 PLN w ciągu 7 dni od potwierdzenia przez organizatorów uczestnictwa w warsztatach. Pozostałą część opłaty należy uiścić do 20 kwietnia.

Galeria zdjęć