Aktualnie jesteś: Studio Kokyu / Warsztaty

Kokyu

Treningi Studia Kokyu prowadzone przez Przemysława Błaszczaka

poniedziałki 9:00–11:00
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

W językach polskim i angielskim

Kokyu
Fot. Rut Figueras

Japońskie słowo kokyu utworzone jest z dwóch znaków kanji. Pierwszy z nich oznacza wołanie, zapraszanie, przywoływanie, drugi – wdech, przywoływanie wdechu. W aikido kokyu to nazwa grupy technik, którą tłumaczy się jako praktykowanie oddechu. Kokyu to także rodzaj tradycyjnego japońskiego instrumentu strunowego. Kokyu to wreszcie nazwa treningu wypracowanego przez Przemysława Błaszczaka w ramach prowadzonej w latach 2013–2016 ścieżki w Studiu Dwóch Ścieżek. Jest to precyzyjna struktura pozwalająca skoncentrować się na ruchu i oddechu w ich jedności, służąca budowaniu koncentracji oraz wzmocnieniu ciała i przygotowaniu do pracy z głosem.

Trening Kokyu jest podstawową praktyką obecną w codziennej pracy Studia Kokyu. Powstał z inspiracji treningiem aikido, a właściwie aikitaiso – formą rozgrzewki-przygotowania obecnego przed rozpoczęciem właściwego treningu aikido. Inną ważną inspiracją jest stworzony przez Theodorosa Terzopoulosa trening Teatru Attis, który Przemysław Błaszczak jako certyfikowany nauczyciel tej metody treningu aktorskiego studiuje nadal pod okiem greckiego reżysera.

Trening Kokyu zbudowany jest z sekwencji ruchów połączonych z oddechem. Można go wykonywać zarówno w grupie, jak i indywidualnie. Na poziomie indywidualnym pozwala na utrzymanie ciała-instrumentu w gotowości, wzmocnieniu go, otwarciu i rozciągnięciu oraz uświadomieniu sobie ograniczeń, nawyków, trudności, słabości, nad którymi należy pracować. Trening wykonywany grupowo pozwala na poszerzenie uwagi od wewnątrz (ja) na zewnątrz (grupa), na kultywowanie tego rodzaju nastrojenia, które jest podstawowe dla pracy zespołu jako chóru (w znaczeniu teatralnym, np. chóru w tragedii greckiej). Trening praktykowany grupowo jest także przydatnym narzędziem w procesie tworzenia zespołu, konsolidacji grupy.

Studio Kokyu prowadzi działalność edukacyjno-badawczą. W pracy przyświeca nam idea teatralnego laboratorium, w którym poddajemy badaniu nasze intuicje, dotychczasowe doświadczenia oraz narzędzia. Bardzo istotną kwestią jest dla nas etos zespołu teatralnego, dzielącego się swoimi doświadczeniami, nawzajem edukującego, biorącego na siebie odpowiedzialność za pracę zbiorową, który w perspektywie kilkuletniej, regularnej praktyki stwarza możliwość wypracowania zarówno swoistego języka, jak i metodyki pracy. Kluczowym zagadnieniem dla członków Studia Kokyu pozostaje pytanie o trening i praktykę. Zadajemy je sobie, poruszając się między polem treningu fizycznego aktora a doświadczeniem płynącym z praktyki japońskich sztuk walki, zwłaszcza aikido. Studio Kokyu to grupa osób dzielących się swoimi doświadczeniami w zakresie różnych form treningu i poszukiwań ruchowo-teatralnych oraz prowadzących projekty artystyczne, edukacyjne i badawcze. Studio powstało we wrześniu 2016 roku. Prowadzi działalność w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu.
Więcej informacji: facebook.com/Studio-Kokyu

Fot. Anna Duda

Przemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser, pedagog, od 1995 roku związany z Instytutem Grotowskiego (do 2007 Ośrodkiem Grotowskiego).

W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła pod kierownictwem Grzegorza Brala (udział w spektaklu „Pieśń kozła – dytyramb”). W latach 2002–2003 przygotował własny monodram „Ecce homo”. Od 2004 roku jest aktorem Teatru ZAR. Uczestniczył w projekcie „Ewangelie dzieciństwa”. Występuje w dwóch częściach tryptyku „Ewangelie dzieciństwa” („Uwerturze” i „Anhellim. Wołaniu”) oraz spektaklu „Armine, Sister”. Gra też w „Mauzerze” Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa (polska premiera w Instytucie Grotowskiego w 2012 roku). Obecnie pod okiem Terzopoulosa studiuje jego autorską metodę treningu aktorskiego wypracowaną w Teatrze Attis w Grecji. Jest certyfikowanym nauczycielem tej metody. Założyciel i lider Studia Kokyu działającego od 2016 roku w Instytucie Grotowskiego.

Od 2005 roku uprawia japońską sztukę walki aikido pod okiem senseia Piotra Masztalerza (6 dan), w 2011 roku pobierał nauki u shihana Juby Noura (6 dan) w Meksyku. W 2005 roku przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, trenując pod jego okiem shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate.

W latach 2013–2016 lider Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu badawczego BodyConstitution Instytutu Grotowskiego. Od 2016 roku prowadzi Studio Kokyu. Współzałożyciel Wrocławskiej Offensywy Teatralnej (WrOT). Prowadził warsztaty w Polsce i za granicą.

Harmonogram zajęć od 1 kwietnia do 24 czerwca 2019:
poniedziałki 9:00–11:00

1, 8, 15/04/2019
6, 13, 20, 27/05/2019
3, 17, 24/06/2019

Obowiązuje wygodny strój do pracy z długimi spodniami. W sali pracuje się boso.

Zajęcia odbywają się w językach angielskim i polskim.

Pojedynczy trening: 25 PLN

Karnet na 5 treningów: 100 PLN

Zapisy: przemek@grotowski-institute.art.pl

Płatność gotówką przed zajęciami lub przelewem na konto Fundacji Zarzewie: 9212 4016 4611 1100 1075 2949 27 (Bank Pekao S.A.), z dopiskiem „Trening Kokyu”.