Spektakl Marty Grygier

kamica79
Fot. Eduardo González Cámara

kamica79 podejmuje tematy związane z kondycją moralną współczesnej kobiety. Jest to spektakl naturalistyczny, osobisty, fizyczny, o dużej dawce ekspresji. Opowiada historię kobiety zmagającej się z czasem, odpowiedzialnością i konsekwencją rodzicielstwa, obowiązkami i prawami świata. W przedstawieniu zestawione są osobiste myśli autorki z inspiracjami dnia codziennego, m.in. związanymi z kamieniem.

Kamień swoje znaczenie symboliczne zawdzięcza takim cechom, jak: twardość, niezmienność i niezniszczalność. Kojarzy się z siłą i wiecznością. Jego przeciwieństwem jest kobieta. A może to istniejący w świecie stereotyp?

Spektakl prezentowano w Szczecinie, Goleniowie, Barlinku, Łodzi (II nagroda podczas V Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora MONOfest), Krośnie oraz Katowicach (Grand Prix podczas XII Biesiady Teatralnej).

Fot. Eduardo González CámaraMarta Grygier z wykształcenia jest animatorką kultury i pedagogiem resocjalizacyjnym. Od siedemnastu lat zaangażowana w życie kulturalne Barlinka, gdzie działa z różnymi grupami społecznymi, m.in. prowadzi młodzieżową grupę Teatr Wiatrak. Współzałożycielka i wiceprezeska Stowarzyszenia „Plantacja Wyobraźni – Mały Dom Kultury”; wychowawczyni w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP, gdzie założyła grupę teatralną Burza Mózgów. Pasjonatka arteterapii, kultury ludowej, biegania i sztuk walki.

 

Fot. ze zbiorów prywatnychArti Grabowski (właśc. Artur Grabowski) urodził się w 1977 roku w Dąbrowie Górniczej. Artysta interdyscyplinarny: malarz, rzeźbiarz, aktor, performer. Zrealizował ponad trzysta akcji wystawianych na festiwalach sztuki performance, przeglądach sztuki wideo na całym świecie. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Adiunkt w Pracowni Sztuki Performance na Wydziale Intermedia (ASP w Krakowie). Były aktor Teatru Porywacze Ciał. Członek krakowskiego Stowarzyszenia Fort Sztuki w Sopocie. Kurator i współorganizator wielu Międzynarodowych Festiwali Sztuk Performance i Akcji w Polsce. Zakładał pierwsze sejmiki i parlamenty młodzieżowe w Polsce i na Ukrainie, grał na perkusji; prezes klubu sportowego, maratończyk. Członek kilku wspólnot efemerycznych, zwierzę performatywne, uodpornione szczepionką absurdu, dystansu i entuzjazmu. Bywa nieobliczalny, ale częściej daje się poznać jako ten o gołębim sercu. Jego twórczość epatuje chwiejną dawką emocji: bawi, przeraża, zaskakuje, ale nigdy nie nudzi. Bywa bezkompromisowy zarówno względem siebie, jak i publiczności, czego dowodem może być udokumentowana kolekcja kontuzji.
Więcej informacji: arti.asp.krakow.pl

Reżyseria: Arti Grabowski
Scenariusz i realizacja:
Marta Grygier, Arti Grabowski
Występuje:
Marta Grygier
Reżyseria świateł: Tomasz Grygier
Pomoc techniczna: Łukasz Gaładyk
Konsultacja: Katarzyna Pawłowska z Teatru Porywacze Ciał, Artur Pałyga
Czas trwania: 50 min
Premiera: 17 marca 2017, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Spektakl zrealizowany w ramach Akademii Teatru Alternatywnego, organizowanej przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Ośrodek Teatralny Kana i Teatr Brama w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Galeria zdjęć