Premiera spektaklu Marty Grygier

17/03/2017 {piątek} 19:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Wstęp wolny

kamica79
Fot. Marta Grygier

Przedstawienie kamica79 podejmuje tematy związane z kondycją moralną współczesnej kobiety. Jest to spektakl naturalistyczny, osobisty, fizyczny, o dużej dawce ekspresji. Opowiada historię kobiety zmagającej się z czasem, odpowiedzialnością i konsekwencją rodzicielstwa, obowiązkami i prawami świata. W spektaklu zestawione są osobiste myśli autorki z inspiracjami związanymi z kamieniem. Kamień swoje znaczenie symboliczne zawdzięcza takim cechom, jak: twardość, niezmienność i niezniszczalność. Kojarzy się z siłą i wiecznością. We współczesnym świecie jego przeciwieństwem jest kobieta. A może to istniejący w świecie stereotyp?

Człowiek, aby się rozwijać, musi działać, aby działać, potrzebny jest mu cel. Cel natomiast musi być wyraźnym punktem odniesienia do ludzkich zachowań ułatwiającym człowiekowi obranie właściwej drogi do samorealizacji. Spektakl powstał z potrzeby wyjścia z bezpiecznej, nie tylko artystycznie, strefy. Z chęci zmiany myślenia: z zachowawczego na rewolucyjne. Jako przykład walki o możliwość wypowiadania się i działania.

Występuje: Marta Grygier
Opieka reżyserska: Arti Grabowski
Reżyseria świateł: Tomasz Grygier
Scenariusz: Marta Grygier (montaż tekstów autorskich, zainspirowanych, zapożyczonych, m.in. z 39,9 Moniki Rakusy)
Czas trwania: 50 min

Fot. Eduardo González CámaraMarta Grygier z wykształcenia jest animatorką kultury i pedagogiem resocjalizacyjnym. Od siedemnastu lat zaangażowana w życie kulturalne Barlinka, gdzie działa z różnymi grupami społecznymi, m.in. prowadzi młodzieżową grupę Teatr Wiatrak. Współzałożycielka i wiceprezeska Stowarzyszenia „Plantacja Wyobraźni – Mały Dom Kultury”; wychowawczyni w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP, gdzie założyła grupę teatralną Burza Mózgów. Pasjonatka arteterapii, kultury ludowej, biegania i sztuk walki.

Fot. ze zbiorów prywatnychArti Grabowski (właśc. Artur Grabowski) urodził się w 1977 roku w Dąbrowie Górniczej. Artysta interdyscyplinarny: malarz, rzeźbiarz, aktor, performer. Zrealizował ponad trzysta akcji wystawianych na festiwalach sztuki performance, przeglądach sztuki wideo na całym świecie. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Adiunkt w Pracowni Sztuki Performance na Wydziale Intermedia (ASP w Krakowie). Były aktor Teatru Porywacze Ciał. Członek krakowskiego Stowarzyszenia Fort Sztuki w Sopocie. Kurator i współorganizator wielu Międzynarodowych Festiwali Sztuk Performance i Akcji w Polsce. Zakładał pierwsze sejmiki i parlamenty młodzieżowe w Polsce i na Ukrainie, grał na perkusji; prezes klubu sportowego, maratończyk. Członek kilku wspólnot efemerycznych, zwierzę performatywne, uodpornione szczepionką absurdu, dystansu i entuzjazmu. Bywa nieobliczalny, ale częściej daje się poznać jako ten o gołębim sercu. Jego twórczość epatuje chwiejną dawką emocji: bawi, przeraża, zaskakuje, ale nigdy nie nudzi. Bywa bezkompromisowy zarówno względem siebie, jak i publiczności, czego dowodem może być udokumentowana kolekcja kontuzji.

Więcej informacji: arti.asp.krakow.pl

Spektakl zrealizowany w ramach Akademii Teatru Alternatywnego, organizowanej przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Ośrodek Teatralny Kana i Teatr Brama w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Galeria zdjęć