Aktualnie jesteś: Warsztaty / cykl Jestem

Jestem. Relacja

Warsztaty teatralne Fundacji Jubilo prowadzone przez Diega Pileggiego w asyście członków Fundacji Jubilo

pt.–nd. 8–10/05/2020
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Zapisy do 27 kwietnia
W języku angielskim z możliwością tłumaczenia na język polski

Jestem. Relacja
Fot. Justyna Żądło

„Jestem. Tutaj. Stoję. Teraz. Mówię. Do ciebie. Słyszysz mnie?”.

„Jestem. Relacja” to drugie spotkanie w ramach cyklu warsztatów „Jestem”. Na zajęciach skupimy się na zagadnieniu relacji i pracy w zespole. Wychodząc od wspólnej płaszczyzny, opartej na technikach współpracy, partnerstwa i działania w grupie, zastanowimy się nad sobą jako wykonawcami i ludźmi w relacji z innymi. Jak możemy zrównoważyć teatralne relacje z naszymi partnerami? Jak uniknąć narzucania się drugiej osobie, chroniąc jednocześnie naszą osobistą ścieżkę eksploracji? W jaki sposób sprawić, aby relacja z partnerem prowokowała i wzbogacała naszą pracę?

Podczas pracy szczególną uwagę poświęcimy kluczowemu słowu – dialog. Za pomocą różnych narzędzi praktyki teatralnej spróbujemy poszerzyć to zagadnienie oraz zbadać możliwości związane z dzieleniem się pracą i przestrzenią badawczą z innym, otwierając się w ten sposób na wspólną podróż. Jak ona może nas wzbogacić? Gdzie leżą moje granice w stosunku do innych? Czy akceptuję różnicę?
Diego Pileggi

Elementy techniczne warsztatów:

  • dynamika grupy / praca w zespole
  • flow
  • ćwiczenia z zakresu współpracy partnerskiej
  • akcja/reakcja
  • świadomość fizyczna i przestrzenna
  • elementy akrobatyki i wzajemności
  • słuchanie
  • praca z oddechem i dialogiem
  • podstawy śpiewu polifonicznego
  • praca ze strukturami rytmicznymi

Warsztaty skierowane są do aktorów, performerów, wokalistów, studentów i wszystkich zainteresowanych pracą teatralną Jubilo. Każdy uczestnik jest poproszony o przygotowanie wybranego tekstu (własnego, teatralnego, literackiego lub z innego źródła) oraz piosenki (tradycyjnej, współczesnej itp.)  związanych z tematem „Inny”.

Fot. Magdalena MądraDiego Pileggi jest włoskim aktorem i reżyserem. W 2011 roku ukończył studia aktorskie prowadzone przez Manchester Metropolitan University we współpracy z Teatrem Pieśń Kozła we Wrocławiu, a w 2007 roku studia z zakresu sztuk performatywnych na Università degli Studi di Milano. Założyciel teatru fizycznego Odra Ensemble (2012), prowadzonego we współpracy z Teatrem Pieśń Kozła, i włoskiego zespołu teatralnego Il Giardino delle Ore (2010). Lider projektu „Oistros”, ekspedycji badawczej poświęconej północnowłoskiemu rytuałowi tarantyzmu oraz pieśniom pracy, pieśniom liturgicznym i walce na noże. Od 2012 jest współzałożycielem i liderem grupy teatralnej Jubilo, która prowadzi projekty/wystawia spektakle z grupami marginalizowanymi społecznie. Wraz z Jubilo prowadził warsztaty, reżyserował i realizował projekty teatralne w różnych środowiskach, m.in. pracował z osobami z zaburzeniami umysłowymi i fizycznymi, uchodźcami, społecznością romską i więźniami.

W 2017 roku Diego Pileggi nawiązał współpracę z Coordinamento Nazionale Teatro in Carcere (włoską siecią teatrów w więzieniu) oraz z europejską siecią teatrów, wspieraną przez Unię Europejską w ramach projektu Erasmus+ (w tym z Bratysławą, Belgradem itd.), których celem jest wykorzystanie narzędzi teatralnych w pracy z grupami marginalizowanymi przez społeczeństwo,
a także w szkoleniu artystów i reżyserów.

Jako aktor i pedagog Diego Pileggi współpracował m.in. z Instytutem Grotowskiego, zespołem In Medias Res, Teatrami Polskimi we Wrocławiu i Warszawie oraz Teatro dell’Albero.

Logo JubiloFundacja Jubilo kieruje się potrzebą artystycznej interwencji jako protestu przeciw wykluczaniu z kultur. Poprzez akcje i interwencje artystyczne, w których płaszczyznę wymiany stanowi język teatru i muzyki, Jubilo dąży do przełamywania barier społecznych, ekonomicznych, językowych i kulturowych. Inicjatywy te realizowane są pod postacią długoterminowych spotkań warsztatowych oraz spektakli będących swoistym dialogiem artystycznym pomiędzy uczestnikami a zespołem Jubilo.

Od 2011 roku zespół pracował m.in. z niepełnosprawną fizycznie i umysłowo młodzieżą, dorosłymi z doświadczeniem choroby psychicznej, dziećmi pochodzenia polskiego i romskiego, osobami bezdomnymi, uchodźcami z Bośni czy osadzonymi. Jubilo współpracuje też z wieloma instytucjami kultury i teatrami na terenie Wrocławia, w tym z Instytutem Grotowskiego. Od wielu lat prowadzi na terenie Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu projekt „Odkluczanie”, w ramach którego powstał wielokrotnie nagradzany spektakl „Odzwierciedlenie” w reżyserii Agnieszki Bresler, Diega Pileggiego, Simony Sali (2015) oraz „Kain” w reżyserii Diega Pileggiego (2019). Zespół rozwija ponadto różne programy w ramach prowadzonego przez siebie projektu, są to m.in. warsztaty teatralne dla osadzonych, program profesjonalizacyjny w zakresie różnych dziedzin teatralnych, a także aktywnie bierze udział w budowaniu międzynarodowej sieci teatru w więzieniu. Zespół Jubilo współpracuje z profesjonalnymi teatrami w Polsce i za granicą w ramach międzynarodowego programu warsztatowego oraz rozwoju artystycznego. Ponadto od 2017 roku bierze udział w europejskich projektach m.in. Erasmus+, Creative Europe zrzeszających grupy teatralne z całej Europy.

W 2018 roku członkowie Fundacji Jubilo gościli na wielu międzynarodowych festiwalach i wydarzeniach teatralnych m.in. na festiwalu Dreams Before Dawn w Paryżu, Festival dei Due Mondi w Spoleto we Włoszech, Narodowym Festiwalu Teatru w Więzieniu „Destini Incrociati” we Włoszech, międzynarodowej konferencji naukowej „Teatr i dramat w więzieniu. Więzienie w teatrze i dramacie”  w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk czy XX Międzynarodowej Konferencji Teatru w Więzieniu we Włoszech („Convegno Internazionale I Teatri delle Diversità”). Jubilo współpracuje także z naukowcami i uniwersytetami w Polsce oraz we Włoszech, w tym m.in. z Uniwersytetem Rzymskim „La Sapienza”, gdzie prowadzone są szeroko zakrojone badania na temat profesjonalnego teatru w więzieniu.
Więcej informacji: jubiloproject.com

Pojedyncze warsztaty: 450 PLN
Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 27 kwietnia 2020 na adres: office@jubiloproject.com (tel. + 48 535 739 698), wpisując w tytule maila nazwę warsztatów. Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Logo Jubilo

 

Galeria zdjęć