Jestem miłością I

Spektakl Barbary Bujakowskiej i Darii Kubisiak

20/05/2019 {poniedziałek} 19:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Bilety: 20/30 PLN

Jestem miłością I
Fot. Katarzyna Machniewicz

„Jestem miłością I” to performatywny projekt na granicy teatru tańca, performansu i działań parateatralnych. To spotkanie dwóch kobiet, których konsekwencją jest wspólne penetrowanie przestrzeni społeczno-religijno-kulturowych, które blokują naturalny rozwój jednostek.
Dużym czynnikiem i punktem zapalnym w pracy nad projektem były pytania o poczucie wolności, a także poczucie winy. Poczucie winy w swojej elementarnej definicji utożsamiane jest ze stanem emocjonalnym powstającym w sytuacji uświadomienia sobie czynu moralnie niedozwolonego. Wielokrotnie związane jest z koniecznością poddania się karze, którą jednostki same na siebie nakładają; ma to służyć zadośćuczynieniu albo – nawet długiej – procesji odpokutowania. Wielokrotnie poczucie winy nie jest jednoznaczne z faktycznym przewinieniem, co jednak w poczuciu jednostek przepełnionych poczuciem winy nie ma znaczenia. Stan odczuwalny staje się rzeczywistością daleką od stanu faktycznego, można powiedzieć, że w dużej mierze za poczucie winy odpowiadają systemy społeczne, kultura, w której uczestniczymy, a także systemy religijne.

Celem projektu nie jest jednak obwinianie przysłowiowego Pana Boga za to, że wywołuje w nas poczucie winy, ale przypatrzenie się uwikłanym jednostkom, w tym wypadku kobietom, jakie emocje nimi targają i czy są w ogóle stanie znaleźć jakąkolwiek przestrzeń autonomicznej wolności pozbawionej poczucia winy.

Fot. Katarzyna MachniewiczBarbara Bujakowska jest tancerką, choreografką i pedagożką związaną z Krakowem. Urodziła się w 1983 roku w podkrakowskich Proszowicach. Taniec studiowała na Anton Bruckner Privatuniversität für Musik, Schauspiel und Tanz w Linzu w Austrii oraz w ramach programu przygotowawczego szkoły SEAD w Salzburgu (Salzburg Experimental Academy of Dance), wcześniej była uczennicą Studia Baletowego przy Operze Krakowskiej, uprawiała też gimnastykę sportową. Została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2009. Była członkinią krakowskiej grupy Hoplaa, z którą stworzyła kilka niezależnych tanecznych produkcji wideo. Jej ironiczne solo „Swan_like”, czerpiące ze stylistyki niemieckiego Tanztheater, otrzymało nagrodę w organizowanym przez TVP konkursie „Dolina Kreatywna” (2008). W 2008 roku w ramach poznańskiego programu rezydencyjnego Solo Projekt z muzykiem Marcinem Janusem stworzyła solo „Movement Modular Synthesis”, inspirowane muzyką elektroniczną i działaniem analogowych syntezatorów dźwiękowych. W stronę formalnych poszukiwań na pograniczu ruchu i muzyki poszła również w spektaklu „3-Dance”, prezentowanym podczas Polskiej Platformy Tańca 2010. Tańczyła również u Nigela Charnocka w spektaklu „Happy!” wyprodukowanym przez Art Stations Foundation oraz w produkcji „Nic” Stowarzyszenia Towarzystwo Gimnastyczne.

d_kDaria Kubisiak jest absolwentką polonistyki i performatyki przedstawień Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie studentką reżyserii (specjalność dramaturg teatru) na Wydziale Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Urodziła się w 1989 roku. Jako dramatopisarka debiutowała tekstem „Reduplikacja” w reżyserii Aśki Grochulskiej w Łaźni Nowej w Krakowie w ramach Festiwalu Uczuć Urażonych. Współautorka i reżyserka instalacji „Kartoteka rozrzucona 2.016” (Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, 2016). Współtworzyła wraz z Katarzyną Peplińską autorskie wydarzenie sceniczne „Chór Performatyków”, które otrzymało wyróżnienie na Forum Młodej Reżyserii w 2016 roku (Cricoteka, 2016; Teatr Nowy w Krakowie; 2017). Członkini kolektywu artystycznego Antyteren (m.in. „Dzień Cudów”; „Antyteren – każdy teren jest nasz”). Tworzy projekty z pogranicza teatru, tańca i sztuk performatywnych. Do jej najważniejszych prac należą także: „Hamlet czyli Ofelia” (AST w Krakowie, 2017), „Jestem miłością” (Krakowskie Centrum Choreograficzne, 2018). Jako dramaturżka współpracowała m.in. z Klaudią Hartung-Wójciak, Jakubem Skrzywankiem, Cezarym Tomaszewskim, Rudolfem Zioło i Pawłem Miśkiewiczem.

Marcin Janus pochodzi z Krakowa, jest artystą dźwiękowym, multimedialnym, twórcą muzyki elektronicznej i elektroakustycznej. Od wielu lat zajmuje się oryginalnymi projektami artystycznymi. Jest autorem i często wykonawcą muzyki do licznych spektakli tanecznych i teatralnych. Tworzy na granicy sztuk, kreuje złożone środowiska dźwiękowe. Zaczynał jako muzyk eksperymentalnych formacji, po kilku latach rozpoczął pracę jako niezależny kompozytor. Był stypendystą Art Stations Foundation w programie Solo Projekt, finalistą na konkursie kompozytorskim, który odbywał się̨ w ramach roku Johna Cage’a. Doświadczenie zdobywał jako uczestnik kursów, ostatnio w GrupLab – Studiu Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie. Wspólnie brali udział w wielu projektach artystycznych. Poza częstymi występami w kraju, gościł również w Londynie, Lizbonie, Turynie i Frankfurcie.

Koncept i wykonanie: Barbara Bujakowska i Daria Kubisiak
Choreografia: Barbara Bujakowska
Muzyka: Marcin Janus
Premiera: 25 marca 2018, Krakowskie Centrum Choreograficzne, Kraków
Czas trwania: 50 min
Spektakl prezentowany na 2 etapie 2 Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF”.

W spektaklu używa się mało słów. Spektakl z partyturą ruchowo-tekstową.

Bilety

20/05/201919:00

patronimedialniIG

Galeria zdjęć