Aktualnie jesteś: Warsztaty / cykl Jestem

Jestem. Głos

Warsztaty teatralne Fundacji Jubilo prowadzone przez Diega Pileggiego w asyście Aleksandry Gronowskiej

27–29/09/2019 {piątek–niedziela}
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Zapisy do 23 września
W języku angielskim z możliwością tłumaczenia na język polski

Jestem. Głos
Fot. archiwum Fundacji Jubilo

„Jestem. Tutaj. Stoję. Teraz. Mówię. Do ciebie”.

Głównym obszarem, na którym skupimy się podczas trzeciej sesji w ramach cyklu warsztatów Jestem”, będą poszukiwania w zakresie dźwięku i głosu. Wychodząc od wspólnej płaszczyzny zbudowanej na zaufaniu i ćwiczeniach zespołowych, zbadamy połączenie głosu i ciała. Wykorzystamy to ostatnie jako swoiste przejście w kierunku wokalnej i muzycznej ekspresji. Pracując z takimi narzędziami, jak słuchanie wokalne i fizyczne, strojenie, impuls, rytm i dźwięk, otworzymy nasze głosy, aby uzyskać dostęp do własnego osobistego procesu poszukiwań.

Jakie jest ciało dźwięku? Czym jest fizyczność utworu? Czy działanie ma w sobie ukryty dźwięk/słowo? Jaki jest związek między działaniem, muzyką a tekstem? Stawiając czoła indywidualnej, partnerskiej i grupowej dynamice postaramy się przezwyciężyć ograniczenia fizyczne i wokalne, budując pomost między ćwiczeniami a materiałami twórczymi.

Elementy techniczne warsztatów:

 • słuchanie i relacja
 • praca nad rytmem
 • praca nad ciałem/głosem
 • harmonia/dysonans
 • praca nad rezonatorami
 • elementy śpiewu polifonicznego
 • praca nad oddechem i dialogiem
 • relacja pomiędzy dronem a melodią
 • relacja pomiędzy tekstem a piosenką
 • relaksacja i wydawanie dźwięku

Warsztaty skierowane są do aktorów, performerów, wokalistów, studentów i wszystkich zainteresowanych pracą teatralną Jubilo. Każdy uczestnik jest poproszony o przygotowanie osobistej piosenki (najlepiej tradycyjnej) oraz wybranego tekstu (własnego, teatralnego, literackiego lub z innego źródła) związanych z tematem Jestem”.

Fot. Magdalena MądraDiego Pileggi jest włoskim aktorem i reżyserem. W 2011 roku ukończył studia aktorskie prowadzone przez Manchester Metropolitan University we współpracy z Teatrem Pieśń Kozła we Wrocławiu, a w 2007 roku studia z zakresu sztuk performatywnych na Università degli Studi di Milano. Założyciel teatru fizycznego Odra Ensemble (2012), prowadzonego we współpracy z Teatrem Pieśń Kozła, i włoskiego zespołu teatralnego Il Giardino delle Ore (2010). Lider projektu „Oistros”, ekspedycji badawczej poświęconej północnowłoskiemu rytuałowi tarantyzmu oraz pieśniom pracy, pieśniom liturgicznym i walce na noże. Od 2012 jest współzałożycielem i liderem grypy teatralnej Jubilo, która prowadzi projekty/wystawia spektakle z grupami marginalizowanymi społecznie. Wraz z Jubilo prowadził warsztaty, reżyserował i realizował projekty teatralne w różnych środowiskach, m.in. pracował z osobami z zaburzeniami umysłowymi i fizycznymi, uchodźcami, społecznością romską i więźniami.

W 2017 roku Diego Pileggi nawiązał współpracę z Coordinamento Nazionale Teatro in Carcere (włoską siecią teatrów w więzieniu) oraz z europejską siecią teatrów, wspieraną przez Unię Europejską w ramach projektu Erasmus+ (w tym z Bratysławą, Belgradem itd.), których celem jest wykorzystanie narzędzi teatralnych w pracy z grupami marginalizowanymi przez społeczeństwo,
a także w szkoleniu artystów i reżyserów.

Jako aktor i pedagog Diego Pileggi współpracował m.in. z Instytutem Grotowskiego, zespołem In Medias Res, Teatrami Polskimi we Wrocławiu i Warszawie oraz Teatro dell’Albero.

Fot. Piotr SpigielAleksandra Gronowska jest performerką, wokalistką, realizatorką sztuk wizualnych, pedagożką zajęć wokalnych i teatralnych. Absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice oraz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 1998 zajmuje się starymi pieśniami i archaicznymi technikami głosowymi oraz wszelkimi przestrzeniami dźwięku, jakie ludzkie ciało może wyśpiewać. Jako aktorka i wokalistka współpracowała z takimi teatrami i grupami, jak: Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Cantieri Teatrali Koreja (Włochy), Orkiestra Muzyki Świata w NFM, Jubilo, projekt muzyczny „Gliniane pieśni”, Mercury Theatre (Wielka Brytania), Interkunst (Niemcy), Teatr im. Witkacego w Słupsku, Fundacja FURU i wiele innych. Gronowska otrzymała nagrody dla najlepszej aktorki za spektakl „La Parola Padre” na Festiwalu Mittelfest we Włoszech (2014)  oraz na XI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Apollon w Albanii (2012).

Program cyklu

Na cykl warsztatów Jestem, prowadzonych przez Fundację Jubilo w 2019 roku, składają się cztery zajęcia, skupiające się na wyrażeniu siebie w obrębie następujących tematów:

 • „Jestem. Działanie”12–14/04/2019
 • „Relacja” 31/05, 1–2/06/2019
 • „Głos” 27–29/09/2019

27/09/2019 {piątek}
19:00–22:00 sesja pracy

28–29/09/2019 {sobota–niedziela}
11:00–14:00 sesja pracy
14:00–15:30 obiad
15:30–18:30 sesja pracy

 • „Społeczność” 17–20/10/2019

Więcej informacji w opisie projektu.

Pojedyncze warsztaty: 350 PLN

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 23 września 2019 na adres: office@jubiloproject.com (tel. + 48 535 739 698), wpisując w tytule maila nazwę warsztatów. Liczba miejsc ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Logo Jubilo

Galeria zdjęć