Aktualnie jesteś: VoicEncounters

Home – pieśni i opowieści Żydów Europy

Koncert Bente Kahan (Norwegia/Polska)

Program My Voice is My Country

19/04/2016 {wtorek} 20:00
Synagoga pod Białym Bocianem,
ul. Pawła Włodkowica 7

Bilety: 30 zł

Home – pieśni i opowieści Żydów Europy
Fot. Joanna Stoga

Bente opowiada swą historię, poczynając od XIII-wiecznej Hiszpanii, tam sięgają korzenie jej drzewa genealogicznego. Śpiewa w żydowskich językach: jidysz, ladino i hebrajskim, a także w językach narodów, wśród których żyła jej rodzina.

Śpiewa żydowskie pieśni, w których słychać wpływ europejskiego folkloru i tradycji. Obrazy i zdjęcia stanowią tematyczne uzupełnienie muzycznej opowieści Bente.

Bente_Kahan_z_gitarą_fot_Lukasz GizaBente Kahan urodziła się w Norwegii. Jest żydowską aktorką, muzykiem, reżyserką i dramatopisarką, która od 2005 roku pełni funkcję dyrektor Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem. Założona przez nią Fundacja Bente Kahan była odpowiedzialna za renowację Synagogi pod Białym Bocianem, która zakończyła się w maju 2010 roku.

Jest absolwentką studiów teatralnych w Tel Awiwie i Nowym Jorku. Występuje od 1981 roku. Karierę zaczęła na deskach Habimy – narodowej sceny Izraela i Teatru Narodowego Norwegii. Po wielu latach pracy aktorskiej w teatrach w Oslo, rozpoczęła występy we własnych monodramach, pisanych wspólnie z norweską reżyserką teatralną Ellen Foyn Bruun. W 1990 roku założyła spółkę producencką Teater Dybbuk–Oslo, a jej pierwsze produkcje powstały w Warszawie.

W 2000 roku Bente Kahan za swe zasługi artystyczne została wyróżniona przez Norweską Radę Kultury. W 2006 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Wrocławia, a w roku 2010 – po otwarciu odrestaurowanej Synagogi – Tytuł Ambasadora Wrocławia oraz Niemiecko-Polską Nagrodę Kulturalną Śląska. Tego samego roku została nagrodzona Medalem Zasłużony dla Tolerancji, wręczanym przez Fundację Ekumeniczna Tolerancja. W 2013 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2015 roku. POLCUL – Fundacja Jerzy Boniecki wyróżniła Bente Kahan nagrodą za budowanie mostów ponad podziałami etnicznymi i religijnymi, ochronę dziedzictwa i historii Żydów dolnośląskich.

Bente nagrała osiem płyt, na ostatniej, zatytułowanej Only a Human Being, śpiewa poezję Tadeusza Różewicza po angielsku.

Więcej informacji: www.bentekahan.eu
Więcej informacji o Fundacji Bente Kahan i Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej we Wrocławiu: www.fbk.org.pl

Bilety: 30 zł
Kontakt: sekretariat@grotowski-institute.art.pl
tel. 71 34 45 320
Prosimy o odbiór biletów w Sekretariacie (Przejście Żelaźnicze) w terminie uzgodnionym podczas dokonywania rezerwacji.
Bilety online

fbk& gminy