Aktualnie jesteś: The Best OFF

Gwoli jakiejś tajemnicy

Spektakl Teatru Tetraedr

9/03/2019 {sobota} 20:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Gwoli jakiejś tajemnicy
Fot. Mariusz Gross

Młodzi aktorzy zmierzają z wymagającym przewodnikiem, jakim jest Witold Gombrowicz, po świecie natury człowieka – pokrętnej, pełnej pozorów, fałszu, cynizmu, ze skłonnością do prowadzenia gier. W świecie „pachnącym wrzosem i miętą, a jednak dziwnie nieprzekonywującym”. Aktorzy żonglują wokół sprzecznych uczuć – oczarowania i niezrozumienia, hierarchii wyższości i niższości, rasy i wiary, stanu wyobcowania i pragnienia „przynależności”. Przez taki tygiel przeprowadzony jest młody, dojrzewający człowiek, pełen ufności i szlachetnych pobudek. Jest to opowieść „inicjacyjna”, o „przekroczeniu” dzieciństwa.
Grażyna Tabor

„Biedne dziecię (…). Okropnie cierpieć będzie, gdy dojdzie do świadomości, nie zdziwiłbym się, gdyby dokonało się w nim wówczas coś w rodzaju wewnętrznego pogromu”.
Witold Gombrowicz: Pamiętnik Stefana Czarnieckiego

Teatr Tetraedr istnieje od 1992 roku. Stanowi wspólną drogę i jest kawałkiem życia wielu młodych ludzi, którzy zostawili tu dużo dobrej energii, emocji, własnych historii i przyczynili się do wypracowania przez zespół swoistego stylu pracy i obrazowania na scenie. Istotą pracy Tetraedru są organiczność, fizyczność, odwołanie się do archetypów, rytuałów i rytmów życia codziennego – z dala od publicystyki. To wszystko wpisane w surrealizm, absurd i groteskę. Teatr konfrontuje się z rzeczywistością dzięki literackim inspiracjom – twórczości takich pisarzy jak: Helmut Kajzar, Julian Tuwim, Krystyna Miłobędzka, Gerold Späth, Witold Gombrowicz, Bruno Schulz, Aglaja Veteranyi – ograniczając słowo do minimum, najchętniej tworząc żywą muzykę na scenie. Teatr zrealizował ok. trzydziestu pięciu spektakli.

Andrzej kPinek Berczynski;Grażyna Tabor jest pedagogiem, reżyserem teatru, trenerem, coachem, performerem. Założyła Teatr Tetraedr. Zrealizowała ok. trzydziestu pięciu spektakli teatralnych. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych projektach teatralnych i muzycznych. Współpracowała m.in. z Akademią Muzyczną w Remscheid, z Jackiem Ostaszewskim, Drevo, Ovo, Jackiem Hałasem, Teatrem Kana, Teatrem Brama, A3 Teatrem. Liderka i realizatorka projektów artystycznych i festiwali, m.in.: „Dilettante” w ramach Festiwalu Teatrów Amatorskich „Wózek Tespisa”, Letnie Akademie Sztuki, „Artyści w akcji” realizowany w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Raciborzu, Brave Kids Festival, I Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych w Raciborzu. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru (2012). Otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Racibórz w dziedzinie teatru oraz Nagrodę Starosty Raciborskiego „Mieszko” w dziedzinie kultury.

Reżyseria: Grażyna Tabor
Scenariusz
na podstawie Pamiętnika Stefana Czarnieckiego Witolda Gombrowicza
Występują: Agnieszka Rajda, Oliwia Urbanowska, Paulina Szincel, Jakub Tabor, Łukasz Czogalik, Marcin Franaszek, Radosław Wróbel
Produkcja: Raciborskie Centrum Kultury
Język: polski
Premiera: 25 marca 2017, Raciborskie Centrum Kultury, Racibórz
Czas trwania: 45 min

Galeria zdjęć