Spektakl Teatru Tetraedr
9/03/2019 {sobota} 20:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
Młodzi aktorzy zmierzają z wymagającym przewodnikiem, jakim jest Witold Gombrowicz, po świecie natury człowieka – pokrętnej, pełnej pozorów, fałszu, cynizmu, ze skłonnością do prowadzenia gier. W świecie „pachnącym wrzosem i miętą, a jednak dziwnie nieprzekonywującym”. Aktorzy żonglują wokół sprzecznych uczuć – oczarowania i niezrozumienia, hierarchii wyższości i niższości, rasy i wiary, stanu wyobcowania i pragnienia „przynależności”. Przez taki tygiel przeprowadzony jest młody, dojrzewający człowiek, pełen ufności i szlachetnych pobudek. Jest to opowieść „inicjacyjna”, o „przekroczeniu” dzieciństwa.
Grażyna Tabor
„Biedne dziecię (…). Okropnie cierpieć będzie, gdy dojdzie do świadomości, nie zdziwiłbym się, gdyby dokonało się w nim wówczas coś w rodzaju wewnętrznego pogromu”.
Witold Gombrowicz: Pamiętnik Stefana Czarnieckiego
Teatr Tetraedr istnieje od 1992 roku. Stanowi wspólną drogę i jest kawałkiem życia wielu młodych ludzi, którzy zostawili tu dużo dobrej energii, emocji, własnych historii i przyczynili się do wypracowania przez zespół swoistego stylu pracy i obrazowania na scenie. Istotą pracy Tetraedru są organiczność, fizyczność, odwołanie się do archetypów, rytuałów i rytmów życia codziennego – z dala od publicystyki. To wszystko wpisane w surrealizm, absurd i groteskę. Teatr konfrontuje się z rzeczywistością dzięki literackim inspiracjom – twórczości takich pisarzy jak: Helmut Kajzar, Julian Tuwim, Krystyna Miłobędzka, Gerold Späth, Witold Gombrowicz, Bruno Schulz, Aglaja Veteranyi – ograniczając słowo do minimum, najchętniej tworząc żywą muzykę na scenie. Teatr zrealizował ok. trzydziestu pięciu spektakli.
Grażyna Tabor jest pedagogiem, reżyserem teatru, trenerem, coachem, performerem. Założyła Teatr Tetraedr. Zrealizowała ok. trzydziestu pięciu spektakli teatralnych. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych projektach teatralnych i muzycznych. Współpracowała m.in. z Akademią Muzyczną w Remscheid, z Jackiem Ostaszewskim, Drevo, Ovo, Jackiem Hałasem, Teatrem Kana, Teatrem Brama, A3 Teatrem. Liderka i realizatorka projektów artystycznych i festiwali, m.in.: „Dilettante” w ramach Festiwalu Teatrów Amatorskich „Wózek Tespisa”, Letnie Akademie Sztuki, „Artyści w akcji” realizowany w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Raciborzu, Brave Kids Festival, I Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych w Raciborzu. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru (2012). Otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Racibórz w dziedzinie teatru oraz Nagrodę Starosty Raciborskiego „Mieszko” w dziedzinie kultury.
Reżyseria: Grażyna Tabor
Scenariusz na podstawie Pamiętnika Stefana Czarnieckiego Witolda Gombrowicza
Występują: Agnieszka Rajda, Oliwia Urbanowska, Paulina Szincel, Jakub Tabor, Łukasz Czogalik, Marcin Franaszek, Radosław Wróbel
Produkcja: Raciborskie Centrum Kultury
Język: polski
Premiera: 25 marca 2017, Raciborskie Centrum Kultury, Racibórz
Czas trwania: 45 min